Хоминський хребет
Хребет Хоминський, з висотою до 879 метрів, — є частиною Покутсько-Буковинських Карпат. Гірський масив тягнеться в межах сіл Город, Бабин та Малий Рожен Косівського району Івано-Франківської області. З вершини відкриваються чудові краєвиди на більш відомий серед туристів хребет — Сокільський.
Хоча Хоминський розташований досить близько від Косова, проте не можна сказати, що це популярний піший маршрут. Адже навіть в Інтернеті інформації про цю гору практично немає. Тим не менше, подорож варта уваги!
Мій дивіз життя – «Кожен день відкривай нове!» Тому я стараюсь не ходити на одне й теж місце, не читаю двічі одну книгу, не дивлюся вдруге фільмів і не люблю робити весь час одну роботу. Тому гори ідеально підходять для мене, адже вони кожної пори року інші. Особливий контраст є між літом та зимою, — сніг зовсім змінює ландшафт і часто гори набагато красивіші, в тому числі і Хоминський – це моя думка і на фото є підтвердження цьому). Я був на хребті кілька разів літом і якось зимою в туман, – то це було дуже круто! Люблю ходити «зимов», бо нема болота і дуже чисте свіже повітря! Короткі маршрути зимою, — це ідеальна нагода не вмерти від рутини вдома і підтримувати пристойну фізичну форму на весну, коли розпочинається сезон походів.
Потрапити на вершину Хоминського можна багатьма дорогами. Це і не дивно, адже хребет розташований фактично на роздоріжжі. Можна вилізти з Косова, Малого Ріжна, Города і Бабина.
Фотографії хребта Хоминський
З Косова треба рухатись по вулицях Дружби (об’їзна) та Підгірській. Згодом йде підйом лісовою дорогою, що веде на гору Михалків. На першому роздоріжжі можна траверсувати Михалкову і обійти її дорогою, що бере вліво. Хоча, я б радив йти направо і виходити на Михалків. По-перше краєвид набагато кращий – видно весь Косів і сама дорога не така нудна та довга, а по-друге, — все одно з іншої сторони гори, можна стежкою зійти в урочище Левади, куди і веде «ліва» дорога.
Отож, яку б дорогу ви не обрали, спускаємось в урочище, де розташований ставок, – теж Левади. Біля води відкривається чудовий краєвид Покутських Карпат. Це чудове місце для пікніка. В ставку, глибина якого 2-3 метри, водиться риба і дикі птахи. Якщо ми повернемо дорогою вниз вліво, то опинимось в присілку Волійці села Черганівка, а нам потрібно направо вверх до присілку Сокири села Город. Варто знати, що недалеко від ставка є колиба, а біля неї гірський струмок з водоспадом із смачною водою. Там ви можете відпочити та поповнити запаси води.
По лісовій дорозі не можна заблукати, адже присутнє маркування на деревах, навіть і для роверистів від Велокосова. Отож, зайшовши в присілок, потрапляємо на чергове роздоріжжя, біля каплички, яка служить нам орієнтиром. Нам потрібно повернути ліворуч і рухатися дорогою уверх до урочища Зільовате.
Тут у лісі можна побачити цікавий «експонат» — загублений автомобіль Запорожець (на фото). Йдучи на хребет я завжди дивувався, як навколо багато хат та людей. Хоч висота хребта значна і до цивілізації далеко, але гуцули вперто не злізають з горбів, займаючись ґаздівством. Тому уточнити маршрут у вас буде в кого). Згодом потрапляємо до урочища Фуратик на Квадратове поле, де також є кілька джерел, але літом вони можуть пересохнути. Вже і до вершини недалеко – прямуємо стежкою на хребет Хоминський.
Відео «Капітан Дземброня: Хоминський-Михалкова»
Ось ми і на місці. Перед нами, з правого боку, у всій своїх красі відкривається Сокільський хребет. Щоб потратити туди з Хоминського нам треба просто йти далі направо дорогою, яка виведе нас в низовину в село Бабин. З цікавинок на Хоминському є оборонні укріплення з каменю часів другої світової війни (на фото).
Загальна тривалість маршруту складе десь 5-6 годин, а вертатися я пропоную звісно іншою дорогою, адже так цікавіше. Отож повертаючись з гори до каплички на роздоріжжі ми побачимо 3 дороги. Направо до Левадів і на Косів, якою ми сюди прийшли, прямо дорога біжить вниз до села Город, а наліво, — до Бабина (до моста). Я рекомендую йти дорогою на Город, адже це ближче до Косова, дорога коротша, але має красивіші краєвиди (на фото), ніж якщо ми виберете третю дорогу. Десь через дві години спуску ми опинимося біля церкви в селі Город, а звідти пряма траса на Косів – їхати можна рейсовим автобусом або автостопом – з транспортом тут проблем немає. Або можна добиратися пішки – до Косова десь 40 хв.
P. S. Маршрут також можливий і в реверсі. Сама дорога до Хоминського мені подобається, але вершина не надто цікава, хоча це вже вирішувати Вам! Щасливої дороги!
Автор тексту і фото Тарас Пасимок
треба якось пробігтись хребтом до кінця мають бути якісь цікавинки
Я спустився з гори Михалків в урочище Левади до озера.
Не доходячи до озера на дереві відмічено кінець маршруту і далі відміток на деревах не знайшов.
З Вашого коментаря: “Якщо ми повернемо дорогою вниз вліво, то опинимось в присілку Волійці села Смодна, а нам потрібно направо вверх до присілку Сокири села Город. Варто знати, що недалеко від ставка є колиба, а біля неї гірський струмок з водоспадом із смачною водою. Там ви можете відпочити та поповнити запаси води.”
де саме повертати не зрозумів. Якщо можна – поясніть більш детально.
І ще… біля ставка ніякої колиби зі смачною водою не побачив.
якщо у вас виникають проблеми із маршрутом, ви завжди можете скористатися послугами гіда
Піші прогулянки Карпатами – (Косів, Косівський та Верховинський райони) – для Вас та Ваших друзів чи гостей з інших міст!
Безліч маршрутів будь-якої складності;
Місцеві легенди та звичаї, історія нашого краю;
Знання англійської, комунікабельність, відповідальність;
Зв’язок kosiv.tour@gmail.com – ціни договірні.