Важливі речі в горах
Традиційно наплічник для походу комплектується багатьма складовими, але найбільше місця займають три основні групи:
- Туристичне спорядження — на низу рюкзака.
- Одяг та взуття — посередині.
- Їжа та вода — у верху.
Про інші, але не менш важливі речі читайте в даній статті.
- Орієнтування на місцевості. Найважливіше в поході знати куди іти і не заблукати в результаті. Тому ці речі перші в списку: карта, GPS навігатор, компас. Карту краще брати паперову — велику і детальну, а не електронну. В сучасних телефонах та смартфонах часто присутня функція GPS навігатора. Проте, якщо для великих міст це реальна допомога в мандрах, то в горах, де дуже часто відсутня мережа, ця опція часто є недоступною. Компас дуже помічна річ, особливо в погану погоду (дощ і туман), бо частково може допомогти зорієнтуватися в напрямі руху.
- Мобільний телефон. Зв’язок з цивілізацією в горах дуже важливий. Завжди повідомляйте куди ви йдете в похід і де знаходитесь в даний момент – це допоможе рятувальникам при пошукових роботах. Якщо з вами сталася біда, то найшвидше вам допоможуть батьки, родичі та друзі в місті, з якими ви зможете зв’язатись. Також, не варто брати в гори дорогі та тендітні телефони.
- Ліки. Похід в гори – це значне навантаження та стрес для організму. Тому різноманітні захворювання та пошкодження, на жаль, часті супутники туриста. Детальніше про таку важливу складову, яка збереже ваше здоров’я, читайте в статті – Аптечка для гір.
- Розведення багаття. Традиційним джерелом вогню для туриста завжди були сірники та запальничка. Їх звісно ніхто не відмінить і через 100 років. Проте не варто нехтувати благами цивілізації, як наприклад — сухий спирт та пальник (газовий балон). В ідеалі, треба мати всі види видобування вогню – не займає багато місця і не дорого, але сильно виручить вас в горах.
- Ліхтар. Якщо ви вже вирішили брати ліхтарик для гір, то не варто економити. Він має бути: якісний, водонепроникний, міцний, яскраво світити в ночі і, звісно, енергозберігаючий. Краще купляти такі речі в спеціалізованих магазинах. Варто мати один маленький ліхтарик на голову, а інший (більший) – для рук. Не забуваємо також про запасний комплект якісних та дорогих батарейок.
- Окуляри. Тут теж не варто економити. Відомо, що на висоті проникнення шкідливого для людини ультрафіолетового сонячного випромінювання набагато сильніше, ніж в низу. Окуляри повинні захищати однаково добре, як від сонця так і від блиску снігу, який часто лежить в горбах навіть літом. Бережіть свої очі!
- Ніж. В магазинах є спеціальні ножі для походів – вони полегшені і не такі важкі, як звичайні складні ножі. Будьте обережні – дуже часто в поході люди через необачність ріжуть заміть огірків власні пальці. Увага і зібраність – запорука успішного походу! Якщо ж мандри тривалі, то не буде зайвою маленька сокирка – для розведення багаття і збору м’яких гілок під палатку на каменистому грунті.
- Документи. Так як гори Карпати розташовані близько від кордону з країнами-сусідами, то треба в кожен похід брати паспорт. Адже на прикордонних заставах без паспорту можуть і не пропустити далі. Якщо у вас є студентський квиток, теж беріть його із собою в похід – окрім «ідентифікації особи» матимете часом і знижку в транспорті). Всі документи, гроші та карти слід зберігати у чохлах чи водонепроникаючій обгортці.
- Гроші. Часто так буває, що мінлива погода вносить значні корективи у вашу мандрівку. Бувають такі гірські райони, які мають дуже погане автобусне сполучення, а іноді воно взагалі відсутнє. Тому, під час походу доводиться викликати таксі чи інший транспорт, який довезе до потрібного населеного пункту.
- Засоби гігієни. Щоб не перетворитися на ведмедя чи цапа під час тривалих мандрів бажано слідкувати за чистотою свого тіла!) Звісно, що таке поняття, як «чистота в горах» буде дуже відносне. Вам стануть в нагоді: мило, зубна щітка та паста, туалетний папір, а також серветки (сухі та вологі).
- Фотоапарат. Найкращий спосіб зберегти спогади про чудові краєвиди, а також похвалитися ними перед друзями — це зробити світлини на підкореній вершині! Треба також обов’язково взяти якісний водоізоляційний чохол чи сумку для захисту техніки від дощу, граду чи снігу. Не забудьте перед походом повністю зарядити батарею. Останнім часом, в Україні стали доступні дзеркальні фотоапарати, які роблять якісні знимки. Проте турист із досвідом вам підкаже, що краще брати із собою малу та компактну «мильницю». Це і легше для вашої спини, а також не страшно, якщо вода все-таки проникне крізь захист. До того ж, дорогу техніку можна пошкодити під час падіння або струсів. Звісно кожен робить власний вибір, але гори, — це не місце для дорогої та надчутливої техніки.
- Ізоляція речей в наплічнику. В рюкзаку часто зберігаються різні речі, яким не можна поєднуватись чи змішуватись. Для цього треба дуже акуратно та відповідально пакувати його вміст, особливо їжу. Варто використовувати пластикові герметичні лоточки для харчів. В процесі використання поліетиленові кульки дуже часто і швидко рвуться. Тому завжди треба мати в запасі 5-7 пакетів різних розмірів для себе і для ваших друзів в поході.
- Мотузка. Завжди в похід беріть певний запас міцної мотузки. Як варіант, можуть підійти кілька довгих шнурівок, які при потребі можна зв’язати в одну. Останнім часом, серед туристів в Україні стають популярні спеціальні браслети на руку. Їх плетуть власноруч з парашутної стропи «паракорду» або дешевшого, але не такого міцного синтетичного шнура. Кріпиться мотузка звичайною пластмасовою застібкою, яка продається у магазинах швейної фурнітури. При потребі, такий браслет можна легко і швидко розпустити і отримати до 3-4 метрів якісної мотузки. Окрім ефектного вигляду на руці, — такий моток шнура буде завжди з вами і не забудеться при зборах.
пишіть в коменти які речі варто додати!
1. “В сучасних телефонах та смартфонах часто присутня функція GPS навігатора. Проте, якщо для великих міст це реальна допомога в мандрах, то в горах, де дуже часто відсутня мережа, ця опція часто є недоступною” – мобільна мережа може в горах показувати похибку в кілька км. (в залежності від розташування найближчої передавальної станції) – її всеодно потрібно вимикати при визначенні місцезнаходження)
2. Дощовик де?:))
3. Про одягу та взутті хотілося б детальніше, а то на власному досвіді стикався з тим, що одягаються по погоді в місті, забуваючи про водо/вітронепроникні куртки, теплі речі, накидки від сонця для голови і рук. Запасне взуття також не беруть. а те, що мають більше підходить для заняття фітнесом чи прогулянок по місту)
дякую за відгук) для цього в мене є окрема стаття)
Одяг та взуття для гір – https://mapakosiv.if.ua/590/
а всі інші статті з цього циклу тут
https://mapakosiv.if.ua/category/trips/equipment/
а для чого GPS мобільна мережа?
система знаходить ваше місце розташування через супутники.
Спасибо за статью.
Веревка в горах/лесу действительно нужна, много раз выручала.
Для этих случаев паракорд лучше всего подходит.
При его толщине всего 4мм, он выдерживает порядка 250кг.
Купив фастекс(застежка) с компасом свистком и огнивом, я сплел браслет и имею порядка 3-х метров веревки и огниво, как запасной источник огня.
В мій НАЗ ще входить: голка+нитка, невеликий мультітул, рятувальне одіяло, супер клей, пластиковій хомути різних розмірів, компас, жгут медичний, свисток, трохи скочу і ізолентиі
напевно будете сміятися- призерватив ( доречі дуже важливий і багатофункціональний предмет..) На рахунок електронних засобів, то зовнішній акумулятор+ змінний комплект батареї до ліхтаря,
все правда) статті ще 2013 року) технології пішли вперед)