Одяг та взуття для гір
Людей, що люблять подорожувати — стали називати «туристами» десь наприкінці XIX століття. Запозичене з французької мови слово носило тоді дещо глузливий відтінок, наближаючись за значенням до «гультяя» та «швенді». Згодом, слово «туризм» почали тлумачити як «подорож задля власної насолоди, розваги». Про те, що варто одягати в гори затятому «гультяєві» читаємо далі.
- Черевики (трекінгові). Першим в списку будь-якої мандрівки, особливо в гори, — йде звісно взуття. Трекінгові черевики — це спеціалізовані, легкі, але міцні черевики для мандрів із сучасних водостійких матеріалів. Часто таке взуття має спеціальну технологію підошви «Vibram», яка дуже добре підходить для активного руху. Ці спеціальні черевики є високими, щоб добре фіксувати гомілку, а також мають добре зчеплення з грунтом. Єдина їх вада – це ціна, бо віддати 2-3 тисячі на якісне взуття може не кожен. Звісно можна шукати б.у. на базарі – ціни від 300 і до 1000 грн. Проте часто їх водонепроникні та інші властивості залишають бажати кращого. Краще звісно брати нові і якісні. Також вважається, що черевики краще брати на розмір більші, ніж вам потрібно, щоб можна було вдягнути кілька тепліших носків чи капців на зиму. Хоча я б рекомендував на зиму купляти спеціальні зимові черевики з виїмками для «кішок» та снігоступів.
- Змінне взуття — легкі кросівки чи сандалі. Запасне взуття завжди повинне бути у вашому наплічнику. Адже черевики можуть порватися (і таке буває), а босоніж мандрувати горами геть небезпечно. Окрім того, змінне взуття можна вдягнути в ввечері, щоб ноги відпочили та подихали. Також, його можна використовувати під час легких переходів в жарку погоду.
- Дощовик (Плащ-Пончо). Можна багато дискутувати на тему: який дощовик кращий? Чи то з магазину за 200 грн.? Чи може б.у. варіант з базару за 20? Але тут діє просте правило ціна = якість! Той, хто хоч раз ходив в тривалий похід і попадав в сильний дощ — вже ніколи не купить дешеве. Для гір краще брати не просто дощовик, але плащ-пончо, який окрім вас, вбереже від дощу в поході і речі в рюкзаку. Плащ-Пончо – це дощовик з капюшоном, але з дірками для рук та голови і додатковим матеріалом за спиною для наплічника. Дорогі моделі виготовляються з якісного і дорогого нейлону, з якого, до речі, роблять і палатки. Тому порівнювати дешеві речі з базару, які починають промокати через годину проливного дощу і плащ-пончо, в якому буде сухо і через тиждень, — недоречно!
- Термобілизна – це штани, футболки, шорти, майки та інші речі виготовлені з відповідного матеріалу. Раніше вона використовувалась лише серед військових та спортсменів, але зараз набуває значної популярності і серед туристів. Основною функцією термобілизни є виведення вологи від тіла. Це дозволяє всю енергію використовувати на активний рух, а не марнувати на випаровування води. Вона також безперервно підтримує оптимальну температуру тіла і звільняє вас від відчуттів «бути мокрим» та «погано пахнути». Приставка «термо» — не завжди означає, що білизна гріє. Все залежить від товщини та структури матеріалу термобілизни. Якщо лише для теплих умов— то краще брати одношарову, максимально тонку. Для літа оптимальною є термобілизна з таких матеріалів, як DryClime, Coolmax. Ці матеріали дуже добре відводять вологу, але зовсім не гріють — що і потрібно в літню спеку. Зараз є великий вибір продукції такого типу в туристичних магазинах, але як для українця, то ціна часто висока. Хоча люди, які спробували – кажуть, що це справді дуже корисна річ!
- Куртка. В гори краще брати максимально легкий одяг, але і теплий. Адже гірський тип клімату – особливий та мінливий – іноді температура за день може коливатися в межах від +20 і до 0 градусів. Особливо актуальність теплого вбрання відчувається вночі, коли сонце вже не гріє. Бажано, щоб куртка також не промокала.
- Футболки. Завжди беріть в похід 2-3 футболки (бавовняні) на заміну. Адже так приємно вечором лягти спати в палатці в чистому та сухому одязі. До речі, спальники загалом не бажано прати, бо вони втрачають теплоізоляційні властивості, тому спати в брудному одязі взагалі не варто.
- Штани та шорти. Штани краще брати тепліші (на ніч і холод), а шорти тонкі та легкі (на день та жару). Загалом варто брати в гори зручний вам одяг, — не модний, і в якому ви гарно виглядаєте, а саме зручний і бажано натуральний. Синтетика добра в міру.
- Нижня білизна. В комплекті для наплічника має бути запас трусів та носків відповідно до кількості днів в поході. Адже ця частина одягу найбільше «страждає» від активного руху.
P.S. Варто зазначити, що даний опис одягу відноситься лише до весняно-літнього періоду. Для осені та зими зовсім інші потреби та вимоги через холод. Детальніше про зимову екіпіровку читайте в окремій статті на МапаКосів.
4 коментарів на “Одяг та взуття для гір”
-
Pingback: Поради рятувальників для любителів гірського відпочинку – МапаКосів
-
Pingback: Туристичне спорядження | МапаКосів
-
Pingback: Подорожникам у гори (ретро) | МапаКосів
-
Pingback: Як маємо в торбі — то сядемо й на горбі… |