Осінь в Непалі: Косів-Еверест

Що таке подорож? Коли вона починається і коли закінчується? І чи закінчується вона взагалі?  Дорога, яка змією звивається то вгору то вниз, змушує не стояти на місці. Рухатися, значить жити. Рухатися, значить продовжувати гру. Дивитися широко розплющеними очима, вдихати на повні груди, насолоджуватися кожним моментом, кожною секундою прожитого життя. Здається, саме це і є справжньою свободою.

Починати щоденник в потязі – це вже традиція. Всі мої мандрівки починалися з потяга і в цьому є  певна циклічність. Сансара. Цього разу я вирушаю в Гімалаї, але насправді ця мандрівка почалася задовго до того, як я сів в потяг.

Я звик швидко жити. На цьому клаптику землі стільки можливостей не встигнути реалізувати свою мрію, стільки прикладів розчарованих, злих людей, що іноді стає страшно. Часом у своїх дитячих мріях я втікав у внутрішню еміграцію від світу – кудись якнайдалі. А що в дитинстві могло бути далі за Гімалаї? Про Гімалаї я знав, що вони високі, неприступні і там живуть всілякі чудовиська. Коли підріс, ці знання доповнилися всілякими таємницями про Шамбалу, нацистів і НЛО. Цікавий набір знань.

Згодом, коли почав ходити в гори, в мій світ прийшли книжки про сходження в Гімалаях. Я їх читав і не міг зупинитися, одну за одною. І фільми – художні, документальні – все підряд. В мене складалося враження, що я вже всіх там знаю. Але Гімалаї залишалися чимось далеким і недоступним.

Через деякий час мої знайомі почали їздити в Непал і привозити звідтіля неймовірні історії та крутезніфотки і я зрозумів – треба ставити мету і йти до неї. Я почав відкладати гроші на подорож. Через кілька років заощаджень, назбиравши потрібну суму, я почав шукати компанію і це виявилося найважчим: для багатьох людей, які навіть мали гроші, Непал був чимось далеким і недосяжним, інші погоджувалися, що треба їхати, але не зараз, а через рік, а через рік ставалися всілякі пригоди і доводилося відміняти поїздку. Так тривало десь 3 роки, допоки преЗЕдентом України не став Володимир Зеленський. «Хто його знає, що буде далі» – сказав я, і це переконало мого друга і партнера по багатьох мандрівках Володю – в червні 2019 року ми купили квитки до Катманду, і Гімалаї стали на крок ближчими.

Потім була довга підготовка – фізична, збір інформації, коригування планів, постійні обговорення і т.д. Зійшлися ми на тому, що йдемо EBC – Everest base camp track – один з найпопулярніших у світі маршрутів – до базового табору Евересту зі сходженням на гору Кала Патар. Але є одне але: для того,  щоб іти цей трек, потрібні квитки на ще один літак: Катманду – Лукла, а їх неможливо було знайти. 2 місяці ми шукали – на сайтах компаній, які літають в Непалі, на сайтах компаній, що продають квитки – все глухо. На початку вересня я нарив інформацію, що в Катманду ремонтують аеропорт і рейси перенесено в Рамечхап, тож довелося брати квитки Рамечхап – Лукла з включеним у вартість добиранням до Рамечхапу.

Кінець жовтня ставав все ближчим, і на душі було якось моторошно. Завжди важко вирушати в мандрівку, не тільки тому, що тебе може там щось спіткати. Це не найстрашніше. В мандрівці може здійснитися мрія, а як людина може повноцінно жити без мрії?

Але ти підіймаєш важкий рюкзак, вдягаєш його на плечі, кажеш близьким «До зустрічі» і робиш найважче – перший крок. Кожен наступний буде набагато легшим. Колеса потяга вистукують свій звичний ритм, а я запрошую вас пережити цю мандрівку разом зі мною.

23.10.2019 Ср

Відпрацював день на роботі, зібрав рюкзак і в 17:55 прийшов на автостанцію. Дружина вирішила проводжати мене у Франківськ, що ж, буде веселіше. Потяг в 21:55 і, здається, ми все встигаємо, але автобус на 18:00 не приїхав. Фак! Я ж тільки вчора запитував про нього в касі і мене запевнили, що автобус буде. Гуцульська Індія, як же я тебе обожнюю! Виїздимо наступним о 18:45 і, о, Вішну, все встигаємо. На вокзалі нас вже чекають друзі, які теж вирішили провести мене. Хороша компанія – це завжди надихає. Заводжу сторінку в Telegram, де буду описувати свою подорож онлайн – всі підписються) Але, нарешті, приходить Час Ч і доводиться прощатися. 21:55 – потяг рушив на схід.

24.10.2019 Чт

В 9:00 потяг прибув до Києва. З Володею я повинен зустрітися в 11:40, а це означає, що мені потрібно згаяти 3 години. Мені пощастило, в Київ їхав мій колега по музичному цеху Андрій, і ми чудово посиділи і поговорили про все на світі + ще й перекусили в «Пузатій хаті».

Перед 12ю Володя приїхав на вокзал, і ми пішли на 14-ту колію, де якраз відправлявся експрес на Бориспіль. І тут «чорні лебеді» продовжили свої польоти – на колії поламався якийсь товарний потяг, загородивши нам дорогу, і ми близько півгодини простояли за 4 км від аеропорту. Слава Богу, все залагодилося і ми вчасно прибули. Але літак теж затримався) Для нас це було не найкращою новиною, адже це зменшувало час перебування в Дубаї. До речі, про Дубай: коли ми замовляли квитки, то взяли довгий конекшн – 14 годин, щоб погуляти по місту і піднятися на найвищий в світі хмарочос – Бурдж халіфа. Україна має з Еміратами безвіз, так що завдання було простіше простого. Нам так здавалося.

Але оскільки рейс затримали, то прибули ми в Дубай після 22-ї і поки пройшли візовий контроль (достатньо швидко), поки добралися на метро до центру, поки поблукали по дубайському молу Бурдж Халіфа закрили і план зірвався. Саме місто вразило своєю вітринно-показушною красою, кількістю магазинів та цінами.

Оскільки ціна на готель в Дубаї дуже висока, ми вирішили ночувати на одному з пляжів – просто неба. Нагулявшись нічним містом, ми вирушили до Перської затоки, дорогою зайшовши перекусити в місцевий фастфуд. Кола в умовах еміратської спеки (навіть вночі!) була суперприємним бонусом. Зоряне небо, шум моря, купання в Перській затоці – чи можна придумати більш вдале завершення дня.? Так ми і заснули посеред пляжу в цьому дивному місті великих магазинів посеред піску.

25.10.2019 Пт

Вночі здійнявся вітер, і десь біля 3ї стало прохолодно. Прохолодно в Дубаї – уявіть! Я вдягнув на себе все, що міг,і пробував заснути (більшість багажу з куртками і теплим одягом були в аеропорту, як ви здогадалися). Але постійно прокидався, адже поруч ходили всілякі п’яні постаті, самогубці через невдале кохання та інші веселі люди. Володя спробував піти поспати на лежаки біля готелю, але його звідтіля прогнали. Згодом ми дізналися, що за цю романтичну ніч на пляжі нас цілком могли забрати в поліцію. Весело)

Десь біля 6-ї ранку я остаточно прокинувся, покупався в морі і ми вирушили в місто – в район Аль Фахіді. Фортеця Аль Фахіді була збудована наприкінці 19 століття і є найдавнішою спорудою в місті. Зараз в ній розміщений Дубайський національний музей (в який ми не потрапили). Добратися в Аль Фахіді можна на метро, що ми й хотіли зробити, але в п’ятницю в них свято і метро відкривається тільки в 10, а в 12 в нас уже літак. Тому ми взяли таксі (30 дирхам, близько 8 $) і успішно доїхали до дестинейшину. Походили, пофоткали – район дуже колоритний, люто рекомендую відвідати. Нереальний контраст, в порівнянні з бетоном, склом, бутіками і позерством Дубаї. Забігли в ресторанчик з пакистанською їжею – верррррррррріспайсі (виявляється, це було тільки тренування), перекусили і за ті ж 30 дирхам доїхали на таксі до аеропорту.

Там ми швиденько пройшли паспортний контроль і в 12:20 вже були в повітрі – курс на Катманду. Переліт тривав 4,5 години, а, отже, я зміг гарно виспатися. А от в аеропорту Катманду розпочався справжній квест… Коли ви заходите в аеропорт, в приміщенні бачите кілька черг і потрібно зрозуміти, в яку ставати і що робити. Я тут напишу коротку інструкцію, як правильно діяти (а не так, як ми зробили).

Справа стоять автомати, де ви повинні заповнити інформацію на візу, а біля автоматів лежать карточки arrival information – їх теж беріть і заповняйте. Після заповнення інфи в автоматі ставайте в чергу на оплату візи – ми взяли 30-денну і заплатили по 50 доларів з людини. Після оплати – переходьте в чергу на паспортний. Там ви кажете «Намасте», даєте талон про оплату візи, arrival information, яку ви заповнили. Після розмови з прикордонником ми пройшли металодетектори і пішли шукати рюкзаки. Слід сказати, що даний квест супроводжується хаосом, нічогонезрозумілістю, шумом і постійною міграцією груп китайців. Це все ви отримуєте безкоштовно, як бонус.

Рюкзаки ми, зрозуміло ж, не знайшли. На отриманні багажу в Катманду повний хаос – гори сумок, чемоданів, рюкзаків та іншого багажу. Після тривалих пошуків наші речі все ж знайшлися – їх хтось закинув у куток, адже ми довгий час отримували візу, і прибули нові рейси з новим багажем. В аеропорту можна пройти посвяту в атмосферу хаосу, а саме це слово в мене асоціюється з Катманду. Якщо ви не зможете звикнути до цієї атмосфери – ви місто не полюбите. Добре, що я з України, – хаос наше все)

Квест продовжується, і ми вирушаємо в місто в пошуках таксі. І не просто таксі, а таксі, яке довезе нас в Тамель за 5 доларів. Тамель це така резервація для туристів в Катманду. 3й таксист погодився на наші умови – нам впреше повезло, але… Але ми все ще не розуміємо, що ми в Азії. Дорогою таксист агітував поселитися в інший готель, а не в той, який ми забукали, впарював нам гідів, портерів, транспорт до Рамечхапу і ще всіляку всячину. Ми були стійкими. Приїздимо, вигружаємо рюкзаки і він нам каже «З вас 10 доларів – з тебе 5 і з тебе 5». Не на того напав – Володя йому виписав такого, що він перестав сперечатися, взяв 5 доларів і ми розійшлися кожен у своєму напрямку. Розвести білошкірих лохів не вдалося – яка журбинка…

Поселилися ми в готелі Atlantic, розклалися, помилися і вйо в місто – требаперекусити. Перше, з чим ти стикаєшся в Катманду – це зграї скутеристів, які їздять попри пішоходів, сигналять, обминають машини, машини сигналять їм, сигналять тобі, назустріч йде група китайців і ти  одразу ж губишся у хаосі. Але до цього виру звикаєш. Або ні. Зайшли в перший ресторан з локальною їжею і понаїдалися, як на забій. Місцева їжа дуже перчена  – майте це на увазі. Потратили ми біля 1300 рупій з людини – по 11 $. Курс рупії до долара коливається і становить близько 120 рупій за долар. Тому будь яку суму в рупіях діліть на 100 і матимете суму в доларах. Або, якщо ви супер математик, діліть на 120 і матимете точнішу суму)Залишилася одна важлива справа – добратися до ліжка і добряче виспатися. На добраніч!

26.10.2019 Сб

Поспали до 9-ї – Щастя є, це факт! Яке ж це кльове відчуття – виспатися! Поснідали і попрямували до інфоцентру по дозволи, адже йдучи до базового табору Евереста, ви повинні заплатити за вхід в парк Сагарматха і придбати перміт. В інфоцентрі нам сказали, що краще це все купити на треку, і ми вирушили назад до Тамелю – шукати офіс авіакомпанії Summit Air, адженампотрібно в 2й ночісідати в автобус, якийвезтиме нас до Рамечхапу, звідки в нас літак до Лукли. Офіс ми не зайшли, тому вирішили подзвонити і за 3м разом таки додзвонилися – нам сказали, що всю інформацію (місце зустрічі, номер телефону водія і номер машини) скинуть на емейл. Дивно якось тут все працює. Якби ми не подзвонили – квитки могли «згоріти», чи як?

Після цього ми пішли пообідати в ресторан з європейською (менш перченою) кухнею; правда, обід нам вартував трішки дорожче – по 1500 рупій (13 $) з людини (це вже в кінці подорожі я зрозумів, як і де можна наїстися на 600 рупій). Володя, як бачить наклейку TripAdvisor (Порадниця!) одразу туди й прямує. Прямую і я)

Далі поблукали Тамелем – це справжній клондайк неоригінального спорядження за супердоступними цінами. Тут ви можете знайти підробку на будь який смак. Тут всі ходять в одязі з надписом The North Face. Мені пригадалися 90-ті, коли в нас всі ходили з трьома полосками і священним надписом Adidas. Як співали ТНМК «в кожного доктора своя доктрина».

Володя шукав штани і продовжив гуляти по району, а я пішов в готель, помився, зібрався і записав сьогоднішні події в щоденник. Далі вечеря, в 1й ночі підйом і на нас чекає черговий квест – добратися до Лукли. Повідомлення з даними водія, як не дивно, прийшло. З Богом!

27.10.2019 Нд

Прокинулися, допакувалися і пішли на місце, куди по нас повинен був приїхати автобус. Hotel Atlantic розташовується за 100 м від зупинки, тож нам далеко йти не довелося – дуже зручно. На місці вже чекали групи туристів, по яких приїздили різні машини, а нашого водія, Тенцінга, все не було. В 2й я йому подзвонив – каже: «Буду через 10 хвилин». Взагалі, в Непалі з пунктуальністю в людей якось не склалося. Попри увесь хаос дорожнього руху, натовипи людей і скутерів, непальці ніколи нікуди не поспішають. Вони повільно їдять, повільно ходять, запізнюються, адже не поспішають і сплять вони теж повільно.

Нарешті, з півгодинним затриманням (Україна, дякую тобі, що підготувала мене до цього!) автобус прибув, і ми полетіли в Рамечхап. Саме так, полетіли, адже водій розвинув таку швидкість, що їздою це назвати важко. Напевно, він був фанатом МіхаеляШумахера (який прокинувся після коми). А додавшидо швидкості постійні серпантини, вбиту дорогу і невиспаність – отримаєте фантастичний коктейль мого стану. В 5:40 ми були в Рамечхапі, слава Богу! Швидко забрали речі і побігли чекінитися. Тут на нас навалилася вся дійсність Непальської глибинки – виявляється, той хаос, який панує в Катманду, це ще не хаос. Ніхто не говорить англійською, зал очікування більше схожий на курник, п’яний сек’юріті і ще багато-багато іншого. Summit Air теж фестивалить – дівчину з Фінляндії, яка вже була зачекінена на рейс, переклали на наступний (коли вам кажуть, що ви полетите через півгодини – це може означати все що завгодно – 5 години, або й кілька днів. На щастя, фінку посадили на рейс «всього» через 3 години). Наш багаж розвернули, не загрузили в літак і прилетівши в Луклу, замість того, щоб вирушити на маршрут, ми 3 години очікували на рюкзаки. Добре, що в Луклі є багато всіляких кафешок з чаєм і несмачною піцою. До речі, європейські страви непальцям крайньо не вдаються, тому рекомендую споживати локальну їжу.

Аеропорт імені Тенцінга-Хілларі (Лукла). Збудований 1964 р. під наглядом сера Едмунда Хілларі. Посадкова смуга 527 м з 11.7% кутом нахилу. За версією HistoryChannelце найнебезпечніший аеропорт світу за останні 20 років (остання катастрофа трапилася в квітні 2019 року). Саме з цього місця стартують більшість людей, які прямують до Евереста.

Нарешті, багаж довезли! В Луклі купили дозвіл на трек – 2000 рупій (18 $), зареєструвалися і вйо до горбів! Точніше вниз – за день нам потрібно скинути близько 400 метрів і потрапити в Пакдінг. 3 години –  іми вже на місці. Вчимося вибирати лоджії – заходимо в першу, яка сподобалася (Snowland)і селимося (500 рупій з людини, 4 $). Помилися (в кімнаті є душ і туалет – далі такого вже не буде), поїли і спати. Завтра зранку вирушаємо в Намче. Домовилися вставати в 6:30, снідати і в 8:00 вже бути на маршруті. Такого плану ми і дотримувалися цілу подорож.

 

 

28.10.2019 Пн

Прокинулися в 6й, зібрали рюкзаки, поснідали, розрахувалися на ресепшині (я заплатив 3165 Rs за все, 26 $). В лоджіях розплачуєшся перед виселенням, в рахунок включено все, що замовляв – душ, інтернет, їжа і т.д. Непальці погано рахують – вас можуть або надурити, або назвати меншу суму, тому рекомендую вести паралельний підрахунок того, що в замовляли. До речі про ціни – їжа коштує десь під 1000 Rs (8 $), хоча можна вкластися в меншу суму, якщо захотіти. Інтернет – 500 Rs за день (4 $). Душ з гарячою водою – 500 Rs, зарядка батарейки – 200 Rs – 1,5 $ (павербанки вирішують).

В 8:00 ми вже на маршруті. Спочатку дорога йде рівною стежкою з мінімальними наборами. Це насторожує, адже ми сьогодні повинні набрати 600 метрів висоти. В Монджо знаходиться вхід в парк Сагарматха, де потрібно заплатити за вхід 3000 Rs (25 $). Десь з годину ми стояли в черзі, можливо, був сенс вийти раніше, щоб не чекати. Зате поговорили з цікавими людьми – американкою, хейтеркоюТрампа і непальцем, який вчиться на дипломата. Він розповів трішки про політичну систему Непалу: зараз це федерація, а при владі в них комуністи – одразу відчувається близькість Китаю. Багато непальців люблять Китай і ненавидять Індію. Кажемо, щоб був обережний з цими комуністами – ми в Україні їхню благодать досі відчуваємо, і рушаємо далі – квитки в парк ми вже купили.

Справжній підйом почався перед мостом Хілларі, який веде до Намче. Підвісний міст Хілларі – найвищий з підвісних мостів на треку до базового табору Евереста. Його висота становить 135 метрів і протікає він понад “молочною” річкою Дудх Косі. Міст чудово прикрашений непальськими молитовними прапорцями, що неначе промовляють: “Молися перед тим, як його перейти”. Висота дійсно вражаюча, особливо коли назустріч йде караван яків,або портер,якийпереносить на собі увесь світовий торгівельний центр.

Отут вже почали даватися взнаки і висота, і важкість рюкзака, і стрімкий набір – чудовий коктейль. Зате після мосту вперше відкрився вид на Еверест, а краєвиди, як відомо, мотивують. Поволі йдемо та співаємо інтерпритації народних пісень під місцевий контекст, розповідаємо анекдоти – щастя є!

Перед Намче черговий чекпойнт, вже 3-й. І він розташований в «правильному» місці – стрімкий набір досить таки вимотав, тож зупинка була доречною. Отримавши сили на останній ривок, ми попрямували до Намче Базару – столиці шерпів. В містечку дуже багато готелів, достатньо пристойних і здатних забезпечити комфортне проживання. Трішки вище за Намче є аеропорт, проте туристи ним не можуть скористатися, щоб місцеві люди мали як заробити рупійчину. В суботу зранку відкривається базар, куди сходяться люди з усіх околиць, проте ми так і не змогли на нього потрапити. А ще в Намче можна купити колу за 150 Rs (1 $) – далі буде в рази дорожче.

Стомлені, ми хотіли якнайшвидше поселитися в готель, але скрізь не було вільних місць. Але хто шукає, той знаходить – в лоджії Nirvana  були вільні місця, з видом на гори, тож ми там поселилися на 2 ночі. Пообідали, повечеряли і спатоньки – завтра в нас по плану радіалка в Кумджунг з гарним настроєм і чудовими краєвидами. Молюся про погоду)

 

29.10.2019 Вт

Цієї ночі я практично не спав. В кімнаті було нормально, але за вікном півночі лунали якісь дикі співи і танці. Зате відчув себе в середовищі іншої культури. Сніданок ми замовили на 7 ранку, швидко з ним справилися і вийшли на маршрут. Сьогодні по плану прогулянка до готелю Everest view і далі – в село Кумджунг. Одразу з Намче треба валити вгору – дуже стрімкий набір, зате які краєвиди відкриваються: внизу, амфітеатром розкинулася столиця шерпів, над нею, немов стіни, здіймаються вгору засніжені гіганти, а понад цим всім кришталево чисте небо. Неймовірна краса!

Через дві години після старту ми були біля готелю. Звідси відкривається чудовий краєвид на Ама Даблам, Лхоцзе, Нупцзе і на сам Еверест. На це можна дивитися вічно. Але вітер перериває медитацію, і ми продовжуємо рух до Кумчжунга. Заходимо в село, а там діти грають на гітарі – як на замовлення) Не втримався – беру гітару в руки і граю. Шерпам сподобалося)

Після цього ми забігли в тіхаус, я замовив курячий суп за 300 непальських гривень. Супчик такий собі, але перекусити щось треба. Далі йдемо шукати Hillary memorial view point. В інтернеті пише, що в’ю поінт розташований на висоті 4000 метрів, але де саме – загадка. Питаємо в місцевих – з ними важко порозумітися. Один вуйко, відповідаючи на наше запитання про точку Хілларі, показав нам на всі 4 сторони – це Кумджунг, крихітко) В пошуках ми зайшли в сусіднє село – Кхунде, де й побачили вказівник до нашого дестинейшина. Володя каже, що ніколи не потрібно здаватися, і ця ситуація ще раз підтверджує – nevergive up!

На підйомі було достатньо важко – 4 тисячі даються взнаки, але піднявшись, ми опинилися просто в медетативному стані – цю красу важко описати. Годину ми сиділи і насолоджувалися самотністю посеред цієї величі, почаювали, поговорили з місцевим круком, який прилітав у гості. Перед нами Ама Даблам. Важко уявити більш ідеальні форми. Самі непальці називають Ама Даблам найкрасивішою горою в світі. Маттерхорн з Ушбою, звичайно ж, можуть сперечатися, але для чого це робити? Сидимо на оглядовій точці понад Кхунде і спостерігаємо цю красу. Висота 4000, вітру практично немає, як і туристів – унікальний момент. Навколо гори, могутні, красиві, виблискують, вкриті білими мантіями, але мій погляд спрямований тільки в одному напрямку. Здається я закохався…

Спускалися ми іншою дорогою, через Сянгбоче, попри аеропорт і гелікоптерний майданчик. Близько 16:00 були в лоджії, а далі – звичні процедури. Я помився, поправ в умивальнику речі, розвішав їх. До речі, рекомендую використовувати будь-яку можливість попрати речі – чим вище, тим важче буде це робити. Обід сьогодні не замовляв – переходжу на режим економії) Ми трішки скорегували свої плани і вирішили завтра піти в Пангбоче, замість Дебоче – то вийде трішки далі, але післязавтра буде простіше збігати до базового табору Ама Даблам. Ну що ж, до зустрічі завтра!

30.10.2019 Ср.

Сьогодні по плану ми повинні дійти в Пангбоче, а це 500 метрів набору – терпимо. В 8:20 вийшли з лоджії і попрямували дорогою в сторону Тенгбоче. Спочатку була чудова траверсна стежка, практично без наборів, але після Кумджунга ми стрімко почали скидати висоту і це означало одне – потрібно буде надолужувати. Перед Тенгбоче почався стрімкий набір, і тоді я зацінив свої вранішні пробіжки – в-витривалість. Багато туристів на цій ділянці просто вмирають, а я так, підумирав) Взагалі, трек EBC не з найлегших, томуготуватисядоньогопотрібно, а біг – найкращапідготовка.

В 12:15 ми в Тенгбоче. Тут розташований головний буддистський монастир регіону Солокхумбу. Погулявши трішки ним, ми зайшли в тіхаус, де перекусили типукурячим супом та випили чайок зі снікерсом. З набором висоти ростуть і ціни в меню. Взагалі, висота – цікава річ: з набором висоти люди стають якісь більш ліниві, дратівливіші, тому важливо себе контролювати – самоаналіз в таких випадках допомагає. В тривалих мандрівках виникає т.зв. «синдром намету», коли люди, перебуваючи тривалий час в обмеженому просторі, починають злитися один на одного через дрібниці, влаштовувати сварки на рівному місці і т.д. Про такі речі потрібно знати і їх варто обговорювати перед поїздкою, щоб уникнути конфліктних ситуацій  в складних обставинах. А конфлікти будуть – повірте мені.

Трішки відпочивши, ми рушили далі до Пангбоче. Дорога звивається вздовж річки, спочатку скидаючи, а згодом набираючи висоту. Сьогодні хмарно, тому мало фотографую. Але одна картина мені врізалася в пам’ять – на задньому плані величні гори, які проглядається крізь хмари, на середньому плані виблискує дах монастиря Тенгбоче на фоні Гімалайських гігантів, а на передньому –  річка та міст через неї, по мосту йде караван яків. Дуже мальовничо! Масштаби тут дійсно вражаючі – схоже на Кавказ, але все неначе ближче – рукою подати. В 15:00 ми були в Пангбоче, поселилися в лоджію – все стандартно (знову ми не вібіранчєлиси і поселилися в 1шу, яка попалася). В лоджії ми домовилися про безкоштовну зарядку мобілок – це плюс. А ще тут є апарат з фільтруванням води – 1 л коштує 70 Rs – 60 центів(звичайна вода коштує 250 рупій за літр, 2 $). Взагалі, в Гімалаях з водою цікава річ – тут у воді зі струмка є всілякі бактерії, тому просто пити воду не рекомендується, її потрібно фільтрувати і знезаражувати. Є кілька варіантів: фільтрувати воду спеціальною лампою, фільтром і знезаражувати спеціальними таблетками. Спочатку ми думали про купівлю фільтру чи таблеток, але пізніше вирішили не морочити собі голову і просто купляти воду. Якщо в Катманду пляшку води можна купити за 20 Rs (16 центів), то на висоті її вартість може доходити до 300 Rs (2,5 $). Тому Думай! Те! Як казав класик)

31.10.2019 Чт

Прокинулися – за вікном туман, нічого не видно. Багато хто відмовився б від треку, але ми не з цукру – сьогодні в нас радіальний вихід в базовий табір Ама Даблам і в 8:00 ми були вже на маршруті. Пройшовши по Пангбоче, розпитали, скільки тут коштує вода – 150 Rs (в лоджії 250 Rs, або 70 Rs за фільровану), туалетний папір – 250 Rs (70 гривень!).Дорога до базового табору зовсім не позначена, тому орієнтуємося по OsmAnd. Спочатку спускаємося до річки, переходимо на інший бік і починаємо підйом – далі тільки вгору. В цей момент почало розпогоджуватися –хмари розійшлися, і до обіду була просто неймовірна погода. Чим вище підіймаємося, тим красивіші панорами – такий закон гір. На всі 360° нас оточують шеститисячники, а на півночі видніється стіна Нупцзе, з-за якої нам підморгує Еверест. А ось хмари розступилися, і перед нами постала красуня Ама Даблам – я таке бачив лиш в кіно. В неї реально можна закохатися! До речі, місцеві називають Ама Даблам найкрасивішою горою в світі. З цим, звичайно ж, не згідні ні Ушба ні Матерхорн, але те, що Ама вражає – факт.

Чим далі ми наближалися до цієї гори, тим краєвид ставав все більш казковим. В один момент я не витримав і просто сів на землю спостерігати це чудо. А ще ж потрібно пофоткати і зняти відео!Життя не вистачить, щоб все встигнути!

Близько 11-ї ми були в базовому таборі. Тут повно різнокольорових наметів – десятки альпіністів хочуть зійти на цю вершину. А ми цього разу не йдемо на сходження, а просто насолоджуємося красою, спостерігаємо, думаємо про вічність. Кожен про свою. Підійшов офіцер базового табору і почав застерігати, щоб ми не йшли вище – то тільки для альпіністів з пермітами. Ми й не збиралися) Поговорили з ним про сходження, про Непал, про Еверест. До речі, офіцер 3-чі нам сказав називати цю гору не Еверест, а Сагарматха (з непальської «Вершина неба»). Це так, як в нас дискусія щодо того як правильно – Піп Іван чи Попіван (і тут паралелі з Гуцульщиною). Посидівши годинку в базовому таборі ми почали спускатися. Дорогою зустріли українців Олега і Олену, з якимо познайомилися біля готелю Everest view. Приємновідчуватищосьріднетакдалековіддому. Доречі, українцівнатрекудужемало. Ми бідна країна і все таке, але найбільша кількість, за нашими спостереженнями, це туристи з Польщі – не найбагатшої країни. Є в них якийсь особливий дух мандрівництва і є чому повчитися… На спуску погода почала псуватися, захмарилося, але нам вже це не страшно. На вечір нехай хмариться)

В 14:45 ми були в лоджії. Душ тут коштує 500 Rs, умивальник не в туалеті, а в коридорі, тому помитися достатньо важко. Всі умови для того, щоб туристи замовляли душ. Але є кружка, туалет, вологі серветки і все чотко. Г-гігієна. Правильною стратегією буде брати душ в день, коли прийшов в лоджію (якщо в ній селишся на кілька днів) і тут же прати речі.

Далі звичайний розпорядок: пообідали, повечеряли, я почитав Біблію, записав сьогоднішній день в щоденник і спати – завтра на нас чекає Дінгбоче.

01.11.2019 Пт

За вікном чудова погода, як на замовлення, або ж як компенсація за безсонну ніч. А не спали ми через те, що півночі по лоджії бігали щурі. Хоча здавалося, що то бігають кабани.

Ранок ясний, але достатньо прохолодний. Правда це тільки до того часу, як вийшло сонце – включили пічку. Стартували ми в 8:10 , а вже в 10:40 були в Дінгбоче, висота 4300 м. Байдикувати не варіант, тому Володя почав придумувати всілякі авантюри. Був варіант іти в Чукунг, але оскільки вже завтра ми прямуємо туди, вирішили прогулятися на гору Нангкарчанг, яка знаходиться прямо понад Дінгбоче. Уявіть: в Європі 5-тисячників немає, а тут виходиш з села, трішки пройшовся вгору – і маєш в активі 5-тисячник. На вершину ми не заходили, а досягнувши висоти 4700, попили чайку з уже традиційним снікерсом, посиділи трішки для акліматизації.

Перед Дінгбоче закінчується мережа – далі не буде ні зв’язку, ні інтернету. Треба попередити родичів, що наступні дні я не буду в мережі. Спускаючись, я пройшовся трішки в сторону Пангбоче зловити мережу. Заледве зловив. Понаписував повідомлень, попрощався і повернувся в лоджію. Сучасній людині важко опинятися поза мережею – чи є життя поза інтернетом? В лоджії прийняв холодний душ, поправ одяг – сподіваюся, це все висохне до післязавтра. Ввечері стандартна програма: вечеря, запис в щоденник і спатки. Підйом теж стандартно – в 6:30. Режим. Захід сонця потішив чудовим світловим шоу – таке тут рідкість.

02.11.2019 Сб

Сьогоднішній день був найважчим з усіх, проведених в Непалі! Вже за традицією я не спав півночі. В 6:30 ми встали, зробили чай в термоси, поснідали  і в 8:05 були на маршруті. Для того щоб економити, ми не купляли чай, а  взяли з України пакетики, кип’ятили воду і заливали чайок в термос. А от сублімати ми не брали. З одного боку це полегшило нам рюкзаки, а з іншого – якщо ти не купуєш їжу в лоджії, то проживання коштує не 500 Rs, а 2000 Rs (не 4 $, а 17 $).

Йдемо в сторону Чукунга. Спочатку ми набрали 400 метрів висоти до села, дійшли туди трішки швидше, ніж за 2 години. Далі – базовий табір Айленд-піка. До нього було ще 7 км і 300 метрів набору висоти. І ось тут мене почала ловити горняшка: голова болить, кожен крок дається з надзусиллями, хочеться вернутися назад і здатися. Навколо величні гори, стіна Лхоцзе прямо над нами – до неї просто рукою подати, але куди там, мені ці гори взагалі ні до чого і взагалі я тут останній раз. Принаймні я так думав в той момент.

З такими муками в 12:35 ми дійшли до базового табору – висота 5065 метрів. Тут мене «накрило» ще більше, Володя теж не в кращому стані. Не затримуюся тут: п’ю чай і починаю спускатися вниз. Не попускає. Всі групи, які спускаються вниз, роблять це мовчки – вбиті. Всі. Але є одне але – всі спускаються в Чукунг, що з логістичної точки зору дуже розумно, а нам потрібно ще 5 км йти до Дінгбоче. Дорога назад – пекло, йду на автостопі. В 16:30 ми в лоджії і я відчуваю, що ловлю джекпот у вигляді застуди. Весело. Замовляю чікен суп, п’ю фервекс і після цього залажу під ковдру і трохи дрімаю. В 7й вечеря і далі спати.

Підсумок сьогоднішнього дня: 24 км, набір висоти 700 метрів, повністю виснажені, болить голова – повний фарш. Помилкою було те, що такий довгий трек ми вклали в 1 день. 24 км по Карпатах це ок, але 24 км на висоті більше 4 тисяч метрів з набором висоти ще 700 метрів – погана ідея. На базовий табір Айленд-піка краще йти з Чукунга – так буде менша відстань і менший набір висоти. Плюс Чукунг розташований на висоті 4700 і у вас буде краща акліматизація. Як сьогоднішня авантюрапозначиться на наших організмах, побачимо завтра…

03.11.2019 Нд

Стандарт – 6:00 я прокинувся, 6:30 подзвонив будильник, ми повилазили з-під ковдр, зробили чай, поснідали і близько 8ї були на маршруті. Сьогодні я, нарешті, виспався (слава фервексу!) і почуваюся значно краще – не захворів.

Близько 4-ох годин ми потратили на перехід з Дінгбоче в Лобуче. Рель’єф навколо стає все більш суворим, травичка, практично, відсутня, тут домінує гірська порода. Перед Лобуче ми піднялися на перевал Тхок Ла – за ним розміщені меморіали, присвячені загиблим в Гімалаях альпіністам.  Їх тут дуже багато і, як каже Володя, ще є місце для нових. Ось меморіал Скоту Фішеру, який загинув в трагедії 1996 року, про що знято фільм «Еверест». А ось меморіал, на якому згадано українця Владислава Терзиула, який загинув в 2004 році на Макалу.

В 12:35 ми в Лобуче, висота 4900 метрів. Тут все значно дорожче, ніж в Дінгбоче – майте це на увазі! Якщо в Дінгбоче в магазинчику ми купували воду за 100Rs, то тут найдешевша вода коштує 180 Rs.

Правильна акліматизація відбувається «пилкою» – ходиш вище – ночуєш нижче, а тому, поселившись в лоджії «Mother earth»в Лобуче, ми прогулялися до італійської дослідницької станції «Піраміда», висота близько 5000 метрів. Ця станція (італійський Білий слон в Гімалаях, ха-ха) є одночасно і готелем, досить популярним серед туристів. Попили чайку і спускаємося в Лобуче. В 18:30 вечеря і спатки, а завтра ГоракШеп і сходження на Кала Патар! Невже це станеться так скоро? Мандрівка пролітає просто з космічною швидкістю, я навіть не встигаю зорієнтуватися в часі…

04.11.2019 Пн

В 07:55 ми вже були на маршруті, покищо це рекорд. Кімната в Лобуче була найтеплішою з усіх, в яких ми спали до цього, респект готелю «Матінка земля». Набір до ГоракШепа не такий великий – 200 м, але йти було досить важко. Спочатку ми прямували долиною, з усіх боків оточеною гірською породою, потім почали набирати, видерлися на хребет і потрапили в царство каміння. Жодної рослинки, тільки камінь, тільки хардкор. Для мене це була найважча ділянка сьогоднішнього дня. Нарешті в 10:25 ми дійшли до ГоракШепу – Алілуя! Це поселення є останнім на шляху до Евереста і знаходиться на висоті 5100 м. Заселившись в лоджію з оригінальною для цього регіону назвою «Будда», розклавши речі, ми зібрали малі рюкзаки і вирушили на гору Кала Патар – ключ нашого маршруту. З цієї вершини відкривається неймовірний вид на Еверест, Пуморі, Нупцзе, льодопадКхумбу та інші Гімалайські вершини. На гору ми вийшли трішки швидше, ніж за 2 години з моменту старту. Йти було досить важко, адже ГоракШеп знаходиться на висоті 5100, а вершина Кала Патар 5600 з хвостиком, тобто нам потрібно було набрати ще 500 метрів. По вертикалі. Те, що ми побачили на вершині, компенсувало всі наші страждання: прямо перед нами могутня стіна Евереста і Нупцзе, десь з-за Нупцзе виглядає Лхоцзе, а поміж ними льодопадКхумбу – найстрашніше місце на всьому маршруті на Еверест. А он там, в самому низу, чудові зелені озера. Я не хотів спускатися з вершини, навіть попри вітер – там, однозначно, місце сили!

Тут варто зробити паузу і розповісти лайфхаки по сходженню на Кала Патар. Є кілька варіантів сходження: вихід вдосвіта, щоб застати схід сонця, але, оскільки Еверест знаходиться на схід від Кала Патар, то одразу після сходу ця сторона буде засвічена. Інший варіант – сходження після обіду, щоб застати захід сонця. Цей варіант спочатку планували і ми, адже побачити могутні Гімалайські вершини залиті помаранчевим світлом означає зірвати джекпот. Але ближче до обіду почали збиратися хмари, отож інтуїція підказала нам стартувати asquickaspossible. І ми не прогадали – після обіду все захмарилося і бажаючі зірвати джекпот були в програші.

Ми сиділи під вершиною, заховавшись від сильного вітру, і безкінечно фоткалися. Я ніяк не міг зупинитися – зняв одну панораму, другу, третю. Скільки разів я роздивлявся фото з цієї точки в інтернеті, а зараз я стою на цьому ж місці! Вживу. В це було важко повірити. Сама вершина Кала Патар знаходиться трішки вище місця, де фоткаються туристи, до неї потрібно підлізти по скелях. Ось Володя вже на вершині – там достатньо вузький гребінь і є куди падати. Фоткаю його і думаю, що не полізу на вершину – сильний вітер. Але якщо я цього не зроблю – я ж не пробачу собі. Збираюся з духом, пару секунд і я на вершині! Відчуття просто неймовірні! Вітер лютий – дуже холодно, то ж я спускаюся і знову ховаюся за камінням. Володя йде вниз, а я ще залишаюся на кілька хвилин. А так хотілося там залишитися надовго, можливо, навіть навіки. Але потрібно спускатися, ми завжди спускаємося, ми завжди приречені повертатися до тієї точки на поверхні земної кулі, яку називаємо домом.

Завтра по плану вихід до базового табору Евереста і спуск вниз – якнайдалі. Вже кілька днів поспіль ввечері я відчуваю головний біль і біль в горлі, тож для профілактики я п’ю фервекс і стрепсілз. На ранок стає дещо легше. Висоти близькі до 5 тисяч мені даються важко. Але скоро, на щастя (це я зараз так думаю), ми будемо спускатися вниз. Сьогоднішній день вкотре довів, що мрії збуваються. До завтра!

05.11.2019 Вт

Сьогодні була найгірша ніч з усіх, проведених в Гімалаях. Висота 5100, надворі мороз і шалений вітер, а в готелі тонкі дерев’яні стіни. До цього ще бонусом ішли найтонші ковдри з усіх, які я бачив в Непалі. А ще наш дурнуватий азарт. Ми з Володею вирішили, що пройдемо увесь трек, не використовуючи спальники. І до цього, по суті, спальники і не потрібні були. А от в ГоракШепівони знадобилися б. Азарт – страшна річ. Інколи він дозволяє досягнути поставленої цілі, а інколи призводить до трагедії. Як от на Евересті, коли клієнти, які заплатили по 60 тисяч доларів, не вкладаючись в графік досягнення вершини, відмовляються повернутися назад, ризикуючи своїм життям і життям гідів, які їх супроводжують. Пам’ятаю, як йдучи на Монблан, в притулку Валло в мене розболілася голова. Але я не розвернувся, на пішов вниз, чим наражав на небезпеку всю команду. Хоча тоді я цього не розумів.

Зранку зібралися, поснідали, склали рюкзаки (великі залишили в лоджії в комонрум, адже виселення в 10й, а самі йшли з малими, як ми й робили на всіх радіалках) і вирушили до базового табору Евереста. Чесно кажучи, я думав, що ночівля на 5100 зробить нашу акліматизацію залізобетонною – та де там! Для того, щоб організм звик до висоти, потрібно значно більше часу. Йшлося важко, постійно ставав відпочивати, боліла голова. Ну їх до біса, ці висоти!

Через півтори години ми були на місці. Цього року всі експедиції, які прямували на Сагарматху і Лхоцзе завершені – нікому не вдалося досягнути вершини, а тому наметів альпіністів ми не побачили. Зате повністю відчули всю енергетичність цього місця: походили біля льодопадуКхумбу, погуляли поміж сераками, подуріли, полазили і почали спуск. Сьогодні ми повинні скинути висоту до 4300 і ночувати в Дінгбоче.

В 11:45 почали спуск з ГоракШепа. Царство перед Лобуче це звичайно ж лютий треш. Ми часто відпочиваємо, говоримо з місцевими портерами. Володя каже, що це хлопчики, які погано вчилися – тому і носять вантаж за гроші. А я йому відповідаю, що вони погано вчилися, зате хоч щось отримують, а ми носимо вантаж безкоштовно) Дорогою забігли в ресторан в Лобуче, пообідали, підзарядилися і далі вниз. Зі скиданням висоти сил ставало все більше і це суперкруте відчуття. Неначе стаєш супергероєм)

В 16:20 ми вже в Дінгбоче в лоджії. Наш славетний спуск був оповитий туманом, тому його ніхто не бачив. Зате його бачили ми, і це був тріумф. Однозначно. Завтра по плану радіалканаЧукугРі і ще одна ніч в Дінгбоче.

06.11.2019 Ср.

Сьогодні в нас «лишній день». Це дуже цікава  історія: коли ми планували свій маршрут, то «загубили» 28 жовтня, а моя мама, якось у фб пише: «а де 28ме?». Ой))) Отже в нас виявився додатковий день на треку, і ми вирішили його витратити на сходження на Чукунг Рі.

В 5й ранку я вже проснувся і вирішив надіслати повідомлення додому, що зі мною все ок. В самому Дінгбоче немає мережі, але за 700 метрів від села є поворот, де загорається така бажана буква «Е». Я виліз на горб, написав повідомлення мамі та Ані (до речі з ГоракШепу я також пробував щось написати – але мені висвітлювало, що повідомлення не доходили. Насправді ж вони доходять – майте це на увазі) і побіг до Лоджії – в нас сніданок на 6:30. Поснідали, зібралися і в 7:45 ми на маршруті. Через 1:40 сидимо в Чукунгу, відпочиваємо, п’ємо чайок і обговорюємо можливий маршрут підйому. Досить важко орієнтуватися, тому вирішили довірити свої душі та тіла OsmAnd. Набираємо висоту – голова на диво не болить. Чудо! Нарешті можна сповна насолодитися величчю гір. А тут є на що дивитися.

Після 5300 м починаємо стрімкий підйом по вкрай розваленому гребеню. Підіймалися вгору правим краєм і це була помилка: потрібно лізти по «живих» каменях понад урвищем. А падати там є куди. Одразу скажу лайфхак – підіймайтеся з лівого боку гребеня, там значно пологіше і не потрібно лазити.

О 13:00 ми на вершині, на висоті 5551 м. Володя пробує вилізти трішки вище, щоб на GPS висвітилися 4 п’ятірки, але вже немає куди. Яку ж неймовірну панораму ми побачили – годі й уявити. Перед намистіна Лхоцзе, засніжені Гімалайські вершини, а в центрі картини Ама Даблам. Анбелівебл! Традиційний фотосет на вершині, і, на моє прохання, потрохи починаємо спускатися. В 15:00 ми в Чукунгу. Заходимо поїсти суп і продовжуємо йти вниз. Якою ж іншою була ситуація в порівнянні з суботою! Йшлося надзвичайно легко, навіть попри те, що за день ми набрали 1300 метрів висоти! А-акліматизація. Вона працює! Правда, не зрозуміло, для чого вона мені тепер – завтра ми спускаємося в Намче і прощаємося з високогір’ям. Напевно, в цьому є якась закономірність – часто в житті ми отримуємо те, що нам вже не потрібно… Гімалайські велетні виблискують нам, неначе прощаючись. А попереду туман як символ невідомості. Чи це я вже в кожній речі починаю фантазувати якусь символічність? Як би там не було, сьогоднішній день видався просто чудовим. Як і кожен день нашої Гімалайської пригоди.

07.11.2019 Чт

Все стандартно: прокинулися, зібралися, зробили чай в термоси, в 7:00 поснідали, перевірили чи нічого не забули, і в 8:00 вже були на маршруті. Сьогодні ми покидаємо високогір’я і спускаємося в Намче. Минаючи місця, в які ще недавно підіймався , які були такими загадковими і сповненими невідомості, серце огортає меланхолія. Назустріч йдуть люди, пригода яких тільки починається. Щасливці. Постійно озираюся на величні Гімалайські вершини – ось там Лхоцзе, а нижче видно Чукунг Рі. Там ми були вчора. Час прискорюється.

В Тенгбоче перекусили їхніми варениками – момо. Смажені найсмачніші) Включаю інтернет і одразу мене привалює цілою горою інформації. Не був в неті з 01.11, а для homo interneticusце серйозно. Думки про вічність відходять на задній план. Як каже Володя, «все марнота і ловлення вітру», хоча сучасній людині, яка схована за бутафорією дійсності, це важко зрозуміти.

Продовжуємо спуск. З Тенгбоче до Намче ще потрібно серйозно скинути висоту і так само серйозно набрати. Але це все далося дуже легко. В 15:00 ми в Намче. Не знайшли лоджію дешевшу за 1000 рупій за кімнату. Але то вже не страшно – тут можна знайти кока колу за 150 рупій. В Намче зовсім інша атмосфера – інший світ. Ми в цивілізації. Прийшло повідомлення – йду читати.

08.11.2019 Чт

Сьогодні ми спускаємося в Луклу. Зранку попрощався з Намче – столицею шерпської Гуцульщини і вйо вниз. Тут все якесь таке далеке і одночасно знайоме. Дежавю. Минаємо міст Хілларі і збігаємо вниз, аж до річки. Фак, черевики натерли ноги. Мажусь зеленкою, накладаю пластир і продовжую рух. На треках з солідною відстанню взуття є чи не найважливішою річчю, тому варто подумати про якісне взуття, яке вас не натиратиме. В Монжочекаутимося. Тут знову черга, проте не така велика, як в день, коли ми купляли квитки в парк. На довго не затримуємося – ми повинні до 15:00 добігти в Луклу, а в Намче пише, що на це потрібно потратити 9 годин!

Зупинилися перекусити в Пакдінгу. Замовляємо далбат, а його готують майже годину! А час минає, ааааааааа! «From where are you?» запитує абориген.  “Ukraine» – відповідаю я. Абориген проявляє свою ерудицію пере друзями: «It`s near Russia?».«Unfortunately…»

Поївши пекельно пекучий далбат, вирушаємо до Лукли. Далі – суцільний набір. Я навіть забув, що з Пакдінгу до Лукли потрібно набирати – яке ж розчарування! До речі, цілий трек до базового табору Евереста побудований по схемі підйом-скидка-підйом-скидка. Кардіограма.

Останній кілометр – просто пекельний набір, але вже в 14:30 ми в Луклі. 6,5 годин, при тому, що в Намче написано 9 – ми круті! Тут вже не потрібно чекаутитися, тож ми біжимо прямо до аеропорту, пробувати перенести наш рейс з післязавтра на завтра. І, як на диво, нам це вдається! Представники компанії SummitAirкажуть своє заповітне «Ok, в 7:30 ранку маєте бути в аеропорту на стійці реєстрації» .

Поселилися в лоджію прямо біля аеропорту. В принципі, в Луклі все розташовано біля аеропорту) Погуляли трохи, зайшли в локальний ресторан, поїли момо. Смакота! Я роздав місцевим дітям подарунки, які привіз з України. Сьогодні був кльовий день. Всього ми пройшли 21 км. Відчувається втома, але це – приємна втома. Завтра на нас чекає Катманду, готель і безлімітний гарячий душ. Якщо пощастить)

09.11.2019 Сб

HimalayanLodgeсподобалася – дешево, комфортно і прямо біля аеропорту. Прокинулися в 5:30. В 6:30 сніданок і в аеропорт. Знаю, що з Лукли можна довший час не вилетіти, якщо погана погода, а після обіду погода часто псується, тому якось не по собі. Але авіакомпанія пообіцяла, що все буде ок. І дійсно, ми прийшли на 7:30, нас зареєстрували і дали квитки. На security check охоронець причепився до моєї сопілки, довго її оглядав, а потім каже «грай!». Ок, складаю сопілку, тільки зібрався грати, як забіг працівник Summit Air, схопивменезаруку і потягнувдолітака – тойвже заводиться. Я так і не встиг пограти в аеропорту Тенцінга і Хілларі на сопілці)

Політ з Лукли до Рамечхапу триває менше 20 хвилин (приблизно по 10 доларів за хвилину, як ми підрахували), але те, що ви бачите зілюмінатора – просто неймовірне видовище. Ми пролітаємо над непальськими селами, неначе карликовими будиночками з Гімалаями на фоні. Високі та гострі хребти, внизу тераси, від яких серпантином звиваються дороги, а он там, на вершечку розташована самотня хатинка. Я згадав свій похід Кринтою і хатинку з фантастичним видом на Чорногору. Цікаво, як люди, що мешкають так далеко від цивілізації, мислять світ?

Прилетіли в Рамечхап, нас загрузили в машину і почалося катування – нелегкий шлях в Катманду. Серпантини, жахлива дорога, спека це все йшло бонусом. Виїхали ми в 9:00, а в Катманду добралися в 14:00. 5 годин – повної жесті. Ледь не зварився в машині.

Заселилися ми в той замий Atlantic hotel, в якому жили перед треком. Володя, намагаючись використати фортуну на повну, намагався перенести квитки Fly Dubai на день раніше, але ціна питання – доплата по 75 доларів з кожного – це занадто. Залишаємося в Катманду до вівторка.

Гуляємо по місту, дійшли до DurbarSquare – одне з визначних місць в Катманду. Знаходиться напроти старого королівського палацу колишнього королівства Катманду. Тут багато храмів, місць поклоніння різноманітним богам, старих споруд, частина з яких зруйнована під час землетрусу 2015 року. За вхід на площу потрібно платити 1000 рупій (8 $), але якщо зайти не з центрального входу – то фрі) В принципі, в Непалі так всюди.

Повечеряли в Тамелі – і в готель. В дворі місцеві грають на гітарі – я не міг знехтувати такою нагодою – беру гітару, граю вступ до Little wing і одразу ж всі мене респектують) Вчіться грати на гітарі – це вам обов’язково допоможе. В 21:00 лягаємо спати – сьогоднішній день був дуже довгим і важким,а завтра немає потреби вставати зранку. Але по звичці ми це обов’язково зробимо) Бай.

 

10.11.2019 Нд

Гастролі в Катманду продовжуються. Зранку йдемо в Сваямбунатх, або, як його ще називають «храм мавп». Це давній тибетський храмовий комплекс, навколо якого знаходяться кілька монастирів і училище. В центрі – велика ступа. По храму бігають багато мавп, що додає особливої атмосфери. Вхід коштує 200 Rs, храмрозташованийнавершиніпагорба, і щобпіднятисятудипотрібнопройти 365 сходинок. А ще з пагорба відкривається фантастичний вид на Катманду на всі 200 рупій) При виході ми застали війну мавп в прямому значенні цього слова – мавпи поділилися на 2 фракції і почали воювати. Я згадав школу. Переміг сторож, який всіх порозганяв. Нічия.

Після Сваямбунатху ми взяли таксі, яке за1000 Rs (8 $)відвезло нас в Боднатх до однієї з найбільших ступ в світі. Навколо розташовані буддистські монастирі різних шкіл та напрямків і різноманітні сувенірні магазинчики, в яких ви можете придбати все, що завгодно. Вхід до ступи коштує 400 рупій, але пройшовши 10 метрів, ми зайшли в базар, а звідти вхід до ступи безкоштовний. Все як у нас) Місце енергетичне – всюди грає буддистська музика, всі ходять за годинниковою стрілкою, очищають свою душу. Можна зайти в монастир, відчути атмосферу, порозглядати ці неймовірні малюнки на стінах. Оммммммм.

Далі нам в Тамель, але по дорозі ще 1 локація – Пашупатінатх. Це індуїстський храмовий комплекс, присвячений Пашупаті – одному з аватарівШиви. Пробуємо повторити нашу авантюру з безкоштовним заходом. Спускаємося з якогось пагорба і бачимо, що ми стоїмо посеред цілої групи непальців, які незадоволено дивляться на нас, всі навколо роззуті, а ми в кросівках. Поки роззуваємо кросівки нас помічають працівники храмового комплексу і кажуть, що треба заплатити за вхід. Ну що ж, платимо по 1000 рупій і заходимо.

Пашупатінатх – дійсно вражаюче місце, дуже містичне і якесь таке справжнє. На березі річки Багматі проводять кремацію згідно з індуїстським обрядом. Ми познайомилися з двома місцевими хлопцями, які підказали нам залишитися трішки довше і стати свідками індуїстської релігійної церемонії «арті». Було дуже цікаво пізнавати культуру, не як турист, а будучи інтегрованим в локальну спільноту. Прямо посеред пісень попри нас пронесли хворого чоловіка, який помирав, і його незабаром повинні були спалювати. Життя завжди межує зі смертю. Але смерть не є кінцем життя.

В Тамель ми повернулися пізно вночі, стомлені, але насичений день, сповнений чудових вражень, того вартував.

11.11.2019 Пн

Сьогодні ми їдемо в Бактапур – культурну столицю Непалу. Місцеві нам розповіли, як туди можна добратися, на наймаючи таксі – тому зранку йдемо до зупинки автобусів біля Ратна парку, знаходимо потрібний автобус, сідаємо і за 30 Rs добираємося до Бактапура. Тривалість поїздки близько години. Цікаво було спостерігати, як працює кондуктор непальської маршрутки – на кожній зупинці він вибігає на вулицю, лупить долонею по автобусу і щосили закликає пасажирів. Автобус рушає, а кондуктор на ходу добігає і заскакує всередину.

Бактапур, або «місце віруючих», має давню історію. Перші поселення тут виникали ще задовго до народження Христа. В період середньовіччя місце стало столицею королівства Малла. Тут багато храмів, традиційної неварської різьби та інших культурних ніштяшок. Є навіть «непальська Мона Ліза», але про це згодом)

При вході нас змусили купити квиток за вхід в місто – ми заплатили по 1500 Rsкожен (12,5 $). Зате ми зекономили на таксі) Слід сказати, що вартість квитка повністю виправдовується наповненням міста. Старовинні храми, яких тут близько сотні, вузькі вулички, традиційне непальське мистецтво – поринаєш зовсім в іншу атмосферу, аніж в Катманду. Не сподобалося мені те, що по місту літає ціла хмара мотоциклістів, які постійно сигналять. Уявіть, що у Венеції чи Флоренції  по центру, постійно намагаючись вас збити, пролітає колона мотоциклістів – це, звичайно ж, псує враження. Але місто однозначно варте уваги. Проходимо по найвизначніших місцях Бактапура, які зазначені в нас на Googlemaps, прогулюємося по основних площах: Nyatapola, Dattatraya, DurbarSquare, тут така кількість визначних пам’яток, що карточка на фотику практично заповнюється. Нічого, завтра вже не буду фоткати.

Потішила місцевасистема збору сміття – по місту їздить велосипед з причепленим ззаду кузовом, а з гучномовця грає пісня про Бактапур. Люди по черзі виходять і викидають сміття. Прямо як в нас за комуністів! А ідея з піснею досить цікав, якби в нас по Косову їздила така машина, то з гучномовця однозначно повинна лунати пісня про Косів Тараса Пасимка!

Час обіду – заходимо в місцеву забігайлівку з пафосною назвою Italian Restorant і замовляємо колу та якісь локалспагетті. Офіціанту дуже сподобалося українське «чірз» – «Будьмо! Гей!», він вивчив цю фразу, кілька разів повторив разом з нами і навіть попросив зафільмувати це.

Ще в Бактапурі виготовляють спеціальний йогурт «джею» – ми його замовили на найстарішій площі міста – Дататрея. Дійсно смачно, особливо в такій енергетично потужній локації.

Скуповуємо сувеніри і близько 16:00 сідаємо в автобус до Катманду. Прямо з вікна автобуса видніються Гімалаї – нещодавно ми були там… При виході кондуктор пробував нас розвести на гроші – взяв 100 рупій і не давав здачі. Але після Володіного «It`s too much!» вирішив віддати 100 Rs. Туристи, майте це на увзі)

Знову Катманду. Останній вечір в цьому місті, в цій країні, в ціьому всесвіті. Купуємо сувеніри – я навіть навчився торгуватися) Влаштовуємо вечірнє музичне шоу в готелі під назвою Radio Kathmandu – в насхорошийнастрій. А цеозначає, щоподорожбулавдалою.

 

 

12.11.2019 Вт.

День від’їзду. Ми чотко виспалися, зібрали речі, великі рюкзаки залишили на ресепшині. Чекаут в нас в 2й, і, маючи вдосталь часу, ми вирушили «спустити» всі рупії. Склали все докупи – залишилося 1500 Rs – не фонтан, але вистачить) Але перед тим, як їсти, потрібно нагуляти апетит, тож ми покинули Тамель і почали гуляти тісними і не дуже туристичними вуличками Катманду в пошуках фрукта під назвою цукрове яблуко. Заледве знайшовши те, що шукали. Задоволені перемогою, ми пішли в Тамель в локал ресторан і все проїли. Володя накупив всіляких фруктів, які в дорозі успішно потовклися.Ітс е піті.

В 18:30 взяли таксі до аеропорту. Одразу ж запитали водія, чи він довезе нас за 5 доларів. Він погодився. Дорогою таксист порушив усі можливі правила дорожнього руху, які існують у всесвіті. Наш турбофорсаж, напевно, варто було знімати на відео. Якщо ви думаєте, що в Україні повний хаос, значить ви не бували в Непалі. Взагалі цей хаос, яким сповнене місто, може дратувати, може не подобатися, але в цьому ставленні до правил і є фішка Катманду. Якщо ви з першого погляду не зненаведите це місто – ви в нього закохаєтеся. Наш рейс запізнився, правда тільки на 15 хвилин. Літак відривається від злітної смуги, ми прощаємося з Непалом, з цією зовсім іншою, незрозумілою і одночасно такою близькою сутністю. Я провалююся в сон.

13.11.2019 Ср.

Після 5 годин польоту ми приземлилися в Дубаї. Цього разу конекшн невеликий – 7 годин, тому ми не виходили в місто. Володя спав, а я читав книгу. Пробував заснути – не вдалося. Подрімати – так, а повноцінно поспати – ні. Походив по аеропорту. Знову почитав. Спробував подрімати. Потупив. І так до світанку. В 8:20 ми загружаємося в літак і через деякий час знову опиняємося понад хмарами. Цього разу курс на Київ, тривалість перельоту 6 годин.

Є час поспати, але я постійно прокидаюся. З’явився якийсь неспокій в душі. Пролітаючи над Іраном, милуємося горами Загроса. Краєвиди такі, як в нас, коли повністю дорубають Карпати. В 13:00 ми на рідній землі. Приємно відчути запах свободи. Саме свободу я завжди відчуваю, коли повертаюся додому. Люблю відчуття повернення)

З Борисполя за 450 грн водій довіз нас до Володіної квартири. Володя вдома, його подорож вже завершена, а моя завершиться тільки завтра. Їмо піцу з колою – нарешті, можна поїсти смачної піци) Вирушаю на вокзал, адже там мене чекає Андрій. Ми поговорили про життя-буття, посиділи в тій самій «Пузатій хаті», в якій з іншим Андрієм сиділи перед мандрівкою. Цікаво, хто більш схожий між собою – обидва Андрії, чи я до Непалу і після?..

В 20:15 в мене потяг. Знову цей звук, звук коліс, які везуть мене до чергового пункту призначення. До майбутнього.

14.11.2019 Чт.

Ніч, потяг стукає колесами, повільно заганяючи пасажирів в сон – вся атмосфера змушує заснути. Але я від 3-ї ночі не сплю – чи то від втоми, чи від зміни часових поясів – не знаю. Зате дочитав книгу Джона Морріса «Зима в Непалі», що і вам рекомендую зробити.

Повернення… Що це таке? В який саме момент ми повертаємося? І чи повертаємося ми взагалі? Це запитання, які не дають спокою після кожної мандрівки. Чи була вона реальною, чи це тільки сон – не знаю. Все стає настільки далеким та туманним, що важко зрозуміти. Але, повертаючись до звичного життя я усвідомлюю, що повернувся вже інший я.

Можливо, для того ми і мандруємо, щоб змінитися, щоб не залишатися такими, якими були колись. Щоб рухатися, адже в той момент, коли людина зупиниться, вона помре. А це означає, що закінчення цієї мандрівки є дверима в наступну. Дверима, які незабаром відкриються. В 13:00 я відкрив двері своєї квартири. Перезавантаження завершено.

Витрати:

Автобус Косів-Івано-Франківськ, Івано-Франківськ-Косів – 200 грн

Потяг Івано-Франківськ-Київ, Київ-Івано-Франківськ – 322 грн в обидва боки

Київ-Катманду-Київ – 655 дол

Рамачхап-Лукла-Рамачхап – 330 дол

Страховка – 2000 грн

Аптечка – 390 грн

Снікерси – 323 грн

2 дні в готелі в Катманду – 500 грн

В Катманду: 600 дол:

Непальська віза 50 доларів

Витрати в Києві і в Дубаї – 1134 грн

Всього:

  • 1635 дол (курс на середину листопада – 24,33)
  • 4870 грн (200 дол)

Загальна сума: 1835 дол.

Капітан Дземброня

Трек до базового табору Евереста: 3 базових табори і 2 вершини


5 коментарів на “Осінь в Непалі: Косів-Еверест”

  1. Тарас

    Походу Сашко третій космонавт з Косова, який долетів в Непал)

    Перша була Оля Гордійчук, другий Богдан Юсипчук, але так як вони ходили трек довкола Анапурни, а Бондаренко до базового табору Евересту, то можна сказати, що він перший максимально наблизився до найвищої точки світу серед гуцулів! Щастя є, вйо до горбів!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

Нові коментарі

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал

79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
76720774_2469790709961244_3424665475672440832_n
76720774_2469790709961244_3424665475672440832_n
79348352_713714092369140_1744191080808579072_n
79348352_713714092369140_1744191080808579072_n
79536494_1022944781389293_4496353721189400576_n
79536494_1022944781389293_4496353721189400576_n
79991280_1439148442899246_928242591302942720_n
79991280_1439148442899246_928242591302942720_n
79592844_3033154583385788_2876828751956541440_n
79592844_3033154583385788_2876828751956541440_n
80058775_446517276301929_1927795989205221376_n
80058775_446517276301929_1927795989205221376_n
80298272_2372159099561236_6360865458937135104_n
80298272_2372159099561236_6360865458937135104_n
80543974_2734725663237408_2524142006297427968_n
80543974_2734725663237408_2524142006297427968_n
79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
79383210_653594038507024_3632161259912167424_n
79383210_653594038507024_3632161259912167424_n
79535270_2396470613906947_8397049088205389824_n
79535270_2396470613906947_8397049088205389824_n
79749835_683575618714164_7557552383937478656_n
79749835_683575618714164_7557552383937478656_n
80704073_588556875053399_9007018741560508416_n
80704073_588556875053399_9007018741560508416_n
78559925_2402501516682145_7723405814542630912_n
78559925_2402501516682145_7723405814542630912_n
79112751_596255017584393_8492838841864945664_n
79112751_596255017584393_8492838841864945664_n
79223471_976660579393611_4605140535512924160_n
79223471_976660579393611_4605140535512924160_n
79493428_862454294205660_6555238382920794112_n
79493428_862454294205660_6555238382920794112_n
79871619_520381971895626_3274257838385397760_n
79871619_520381971895626_3274257838385397760_n
79939207_813833739068024_5319412584888139776_n
79939207_813833739068024_5319412584888139776_n
71581738_2550272155206787_8332146952632270848_n
71581738_2550272155206787_8332146952632270848_n
79161598_1070745263309764_9029041864975581184_n
79161598_1070745263309764_9029041864975581184_n
79229765_2398786440373874_5511745111643389952_n
79229765_2398786440373874_5511745111643389952_n
79290791_2454007151391548_4181642268907667456_n
79290791_2454007151391548_4181642268907667456_n
79303333_600035607434933_4337703994416693248_n
79303333_600035607434933_4337703994416693248_n
79327341_2949816268401989_7072000739077259264_n
79327341_2949816268401989_7072000739077259264_n
79416342_1553996208109979_3161216682861527040_n
79416342_1553996208109979_3161216682861527040_n
79528113_2666087853447348_3484549027859529728_n
79528113_2666087853447348_3484549027859529728_n
79672573_596381097779938_6439641764805476352_n
79672573_596381097779938_6439641764805476352_n
79761051_439661570042791_7564347430221643776_n
79761051_439661570042791_7564347430221643776_n
79764876_444181622931058_8434210347841224704_n
79764876_444181622931058_8434210347841224704_n
79793921_2574164252703493_8854098539815370752_n
79793921_2574164252703493_8854098539815370752_n
79911470_2397922567127263_1898213104873897984_n
79911470_2397922567127263_1898213104873897984_n
79947491_575165876604162_1702443040913752064_n
79947491_575165876604162_1702443040913752064_n
80043162_2228151010810747_6668792842871111680_n
80043162_2228151010810747_6668792842871111680_n
80642393_2502211493367455_8698315493259345920_n
80642393_2502211493367455_8698315493259345920_n
80700029_443672479886746_7898890073653903360_n
80700029_443672479886746_7898890073653903360_n
80700651_465284870838640_2405839554490662912_n
80700651_465284870838640_2405839554490662912_n
80890439_908547059562668_5016046486287286272_n
80890439_908547059562668_5016046486287286272_n
79446093_1421273051375734_7886568972122849280_n
79446093_1421273051375734_7886568972122849280_n
79601452_2716931588565910_6054407327480545280_n
79601452_2716931588565910_6054407327480545280_n
80106280_721906654967593_5084287666875269120_n
80106280_721906654967593_5084287666875269120_n
80130426_2493146104116051_7488278134865788928_n
80130426_2493146104116051_7488278134865788928_n
80314820_522595515000732_5388003650691923968_n
80314820_522595515000732_5388003650691923968_n
80451260_674317679639546_5673992616555839488_n
80451260_674317679639546_5673992616555839488_n
80676587_598318814267323_6382676307888570368_n
80676587_598318814267323_6382676307888570368_n
80991831_484980478800133_1735307035446083584_n
80991831_484980478800133_1735307035446083584_n
79220870_521450575245764_288582954312007680_n
79220870_521450575245764_288582954312007680_n
79326261_926192871114779_8380125160417525760_n
79326261_926192871114779_8380125160417525760_n
79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
79354587_2465820980411821_5401491986895077376_n
79354587_2465820980411821_5401491986895077376_n
79434680_749219475580602_2304606359280156672_n
79434680_749219475580602_2304606359280156672_n
79519893_2614343801980655_3654017858855239680_n
79519893_2614343801980655_3654017858855239680_n
79784473_2634839693281317_8314556815287255040_n
79784473_2634839693281317_8314556815287255040_n
79920551_839877889768162_2127843432570290176_n
79920551_839877889768162_2127843432570290176_n
80127227_1527207620772014_4980214875511848960_n
80127227_1527207620772014_4980214875511848960_n
80224030_450886339145112_9075410632550907904_n
80224030_450886339145112_9075410632550907904_n
80284826_567182593832283_100120205975355392_n
80284826_567182593832283_100120205975355392_n
80411148_1312099935660370_3273995789545766912_n
80411148_1312099935660370_3273995789545766912_n
76999781_574342123338329_3534506103171710976_n
76999781_574342123338329_3534506103171710976_n
79222142_484041535571095_5091682475277549568_n
79222142_484041535571095_5091682475277549568_n
80273998_1479567418873909_896370497992785920_n
80273998_1479567418873909_896370497992785920_n
80302107_1535839466569254_1515974574741651456_n
80302107_1535839466569254_1515974574741651456_n
80352522_579200286270013_6932498126833975296_n
80352522_579200286270013_6932498126833975296_n
80354935_684422691964114_1189943152035758080_n
80354935_684422691964114_1189943152035758080_n
80509843_594966247973484_3322342703093514240_n
80509843_594966247973484_3322342703093514240_n
73324872_584831005663114_8388826785634058240_n
73324872_584831005663114_8388826785634058240_n
78838733_570135157096651_6221653667519397888_n
78838733_570135157096651_6221653667519397888_n
79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
79334524_585577582274334_2090195123643088896_n
79369558_1034424983566206_8859409954071642112_n
79369558_1034424983566206_8859409954071642112_n
79467876_763078844184047_7237157946893795328_n
79467876_763078844184047_7237157946893795328_n
79481958_661224834281785_860248092161605632_n
79481958_661224834281785_860248092161605632_n
79874483_563705157523371_7793204058214367232_n
79874483_563705157523371_7793204058214367232_n
79914685_449004235744844_6388540398536491008_n
79914685_449004235744844_6388540398536491008_n
80207688_3399989290042953_8542316366898659328_n
80207688_3399989290042953_8542316366898659328_n
76771507_2570279879754553_4464476701551755264_n
76771507_2570279879754553_4464476701551755264_n
78826340_441010550119394_9036411766862512128_n
78826340_441010550119394_9036411766862512128_n
79452076_755606268293212_7638977237223473152_n
79452076_755606268293212_7638977237223473152_n
79702579_1629659333843594_5937830692317560832_n
79702579_1629659333843594_5937830692317560832_n
80126750_452901202074403_4206220159129485312_n
80126750_452901202074403_4206220159129485312_n
80240839_990633981320751_5028538875409072128_n
80240839_990633981320751_5028538875409072128_n
80990558_447469855913862_1914098165972205568_n
80990558_447469855913862_1914098165972205568_n
75220717_2715868591810462_6192161080580505600_n
75220717_2715868591810462_6192161080580505600_n
78696411_278524023031716_384025721858686976_n
78696411_278524023031716_384025721858686976_n
79175426_765880447263867_4850745581749927936_n
79175426_765880447263867_4850745581749927936_n
79351687_2557326261165825_4454526185744891904_n
79351687_2557326261165825_4454526185744891904_n
79385655_611941852880228_4832954611734151168_n
79385655_611941852880228_4832954611734151168_n
79516087_523780631559197_1183094895401762816_n
79516087_523780631559197_1183094895401762816_n
79675676_1255555671498679_608269202788188160_n
79675676_1255555671498679_608269202788188160_n
79863798_530285100894163_4445829323647090688_n
79863798_530285100894163_4445829323647090688_n
80001437_474619410105945_8357186027852398592_n
80001437_474619410105945_8357186027852398592_n
80096386_1241985159330906_3582668522104291328_n
80096386_1241985159330906_3582668522104291328_n
80222029_2908982535812478_5125425314607923200_n
80222029_2908982535812478_5125425314607923200_n
80424144_806882283110975_6830258079620136960_n
80424144_806882283110975_6830258079620136960_n
80551955_1156947508029650_5899075235310731264_n
80551955_1156947508029650_5899075235310731264_n
78756063_792357617844279_1073203862166306816_n
78756063_792357617844279_1073203862166306816_n
79138010_1002309766790169_776198073259917312_n
79138010_1002309766790169_776198073259917312_n
79206951_1520474661424907_1755429030242287616_n
79206951_1520474661424907_1755429030242287616_n
79344714_2470953279840371_815382537370075136_n
79344714_2470953279840371_815382537370075136_n
79468158_886704175060353_6284602344592113664_n
79468158_886704175060353_6284602344592113664_n
79684293_521054348479959_5521291797445214208_n
79684293_521054348479959_5521291797445214208_n
79706242_972308186480805_1733168266286727168_n
79706242_972308186480805_1733168266286727168_n
79774668_587900675298950_4181760045500858368_n
79774668_587900675298950_4181760045500858368_n
79902148_2198591360442004_1803815642172751872_n
79902148_2198591360442004_1803815642172751872_n
80059074_460828611301181_4305563753413345280_n
80059074_460828611301181_4305563753413345280_n
80511126_1054675048220293_6765149643882889216_n
80511126_1054675048220293_6765149643882889216_n
80592875_438868340123849_5391139908825907200_n
80592875_438868340123849_5391139908825907200_n
79233850_574785893301161_7103569053645537280_n
79233850_574785893301161_7103569053645537280_n
79239252_2641467059471595_5189498280974745600_n
79239252_2641467059471595_5189498280974745600_n
79245800_430584791178265_8700833572455448576_n
79245800_430584791178265_8700833572455448576_n
79258129_566379904144784_1379171882019848192_n
79258129_566379904144784_1379171882019848192_n
79383205_732683540555963_7122657984253001728_n
79383205_732683540555963_7122657984253001728_n
79851591_596266611185866_8181081584053518336_n
79851591_596266611185866_8181081584053518336_n
79932934_443015119701536_1252292801429766144_n
79932934_443015119701536_1252292801429766144_n
80281419_2200594633568084_5329108301760167936_n
80281419_2200594633568084_5329108301760167936_n
80346901_1713933665431043_2492053876132282368_n
80346901_1713933665431043_2492053876132282368_n
80392797_584414658988304_4734608515014852608_n
80392797_584414658988304_4734608515014852608_n
80690000_2580828978820336_4571307218401492992_n
80690000_2580828978820336_4571307218401492992_n
79367033_295588328034322_3677912153492291584_n
79367033_295588328034322_3677912153492291584_n
79456359_733399957155806_1784567248019521536_n
79456359_733399957155806_1784567248019521536_n
79460487_2480375678677878_3545244719707586560_n
79460487_2480375678677878_3545244719707586560_n
79538948_2598818090198001_4790141488669392896_n
79538948_2598818090198001_4790141488669392896_n
79645954_451404452244861_8822434632159985664_n
79645954_451404452244861_8822434632159985664_n
79822476_439185517033316_5485052173366591488_n
79822476_439185517033316_5485052173366591488_n
80732753_2709907612402861_4868268889403817984_n
80732753_2709907612402861_4868268889403817984_n
79328080_1436019903231261_2009848388752769024_n
79328080_1436019903231261_2009848388752769024_n
79459587_462880797745903_8813830648729960448_n
79459587_462880797745903_8813830648729960448_n
79645969_977698589280962_6638411876306780160_n
79645969_977698589280962_6638411876306780160_n
79839570_3122902921069688_141848111063498752_n
79839570_3122902921069688_141848111063498752_n
79867797_1685941381541470_6875309554955976704_n
79867797_1685941381541470_6875309554955976704_n
79097982_547865012460956_8026398452852195328_n
79097982_547865012460956_8026398452852195328_n
79236291_1349034798630976_1241622431924224000_n
79236291_1349034798630976_1241622431924224000_n
79241287_1462110623952582_1066364770992521216_n
79241287_1462110623952582_1066364770992521216_n
79296922_2590046691048961_1371150760011628544_n
79296922_2590046691048961_1371150760011628544_n
79382690_357468408452683_4171261367312973824_n
79382690_357468408452683_4171261367312973824_n
79447083_781979505598339_3060537512662401024_n
79447083_781979505598339_3060537512662401024_n
79485169_3241698905856604_6994907081136406528_n
79485169_3241698905856604_6994907081136406528_n
79665917_2657071797707503_7933833558206971904_n
79665917_2657071797707503_7933833558206971904_n
79838862_578609959580685_8114030178126004224_n
79838862_578609959580685_8114030178126004224_n
80201880_2512255172156250_2328782060174442496_n
80201880_2512255172156250_2328782060174442496_n
80698812_2582902951993833_3827444545163886592_n
80698812_2582902951993833_3827444545163886592_n
80987697_566034993950351_4361069527040000000_n
80987697_566034993950351_4361069527040000000_n
78055705_2499539063664835_2224697827018145792_n
78055705_2499539063664835_2224697827018145792_n
79198568_439992413349339_4582266841069518848_n
79198568_439992413349339_4582266841069518848_n
79238521_596493834438434_4835156538387595264_n
79238521_596493834438434_4835156538387595264_n
79468778_467191060667765_8973211331691806720_n
79468778_467191060667765_8973211331691806720_n
79469235_449724302387045_6154040213581594624_n
79469235_449724302387045_6154040213581594624_n
79495110_550757968837340_4553245008316071936_n
79495110_550757968837340_4553245008316071936_n
79507734_596045757832797_9204168512224886784_n
79507734_596045757832797_9204168512224886784_n
79545901_498190771054581_5078169657760808960_n
79545901_498190771054581_5078169657760808960_n
79864643_1723588274442650_780474460527394816_n
79864643_1723588274442650_780474460527394816_n
80190933_466094444051857_7581078140315762688_n
80190933_466094444051857_7581078140315762688_n
80362372_2538101636475871_8713021426921111552_n
80362372_2538101636475871_8713021426921111552_n
74638419_2840801359479488_6743845291834736640_n
74638419_2840801359479488_6743845291834736640_n
79327336_468828843769534_7114290370053144576_n
79327336_468828843769534_7114290370053144576_n
79592830_1461213434043459_7159395506710380544_n
79592830_1461213434043459_7159395506710380544_n
79686061_754970014983970_8245772175307440128_n
79686061_754970014983970_8245772175307440128_n
79851591_596266611185866_8181081584053518336_n
79851591_596266611185866_8181081584053518336_n
79890211_746144272558654_6267361319368785920_n
79890211_746144272558654_6267361319368785920_n
80115884_561711577736193_8671120533435187200_n
80115884_561711577736193_8671120533435187200_n
80421144_560366177843483_7421601550734196736_n
80421144_560366177843483_7421601550734196736_n
80636907_494225174782497_4350423578718502912_n
80636907_494225174782497_4350423578718502912_n
80663948_509510329774864_7418450736956047360_n
80663948_509510329774864_7418450736956047360_n
81039297_2501933456710252_3920650004116537344_n
81039297_2501933456710252_3920650004116537344_n
80600390_748559685641349_4512879896350949376_n
80600390_748559685641349_4512879896350949376_n
80478357_986556718397909_6682049237955379200_n
80478357_986556718397909_6682049237955379200_n
80449889_469295637330972_659408317524738048_n
80449889_469295637330972_659408317524738048_n
80445300_459455504754778_8955606050292105216_n
80445300_459455504754778_8955606050292105216_n
80389889_439022416776426_856185254963052544_n
80389889_439022416776426_856185254963052544_n
80285193_464344507599810_1393760902376849408_n
80285193_464344507599810_1393760902376849408_n
80052936_380508426086755_1477058133770633216_n
80052936_380508426086755_1477058133770633216_n
79967014_1131193553747493_912150697464561664_n
79967014_1131193553747493_912150697464561664_n
79956751_518550212072851_497044861380198400_n
79956751_518550212072851_497044861380198400_n
79936336_563445251103053_296847759879700480_n
79936336_563445251103053_296847759879700480_n
79913310_2832298133496555_8530874449468063744_n
79913310_2832298133496555_8530874449468063744_n
79861387_1053179665023734_4589968705273724928_n
79861387_1053179665023734_4589968705273724928_n
79860491_781618805643829_6872317100916998144_n
79860491_781618805643829_6872317100916998144_n
79693057_499187857236171_8670437152598786048_n
79693057_499187857236171_8670437152598786048_n
79659898_2482352882013378_6869252195074703360_n
79659898_2482352882013378_6869252195074703360_n
79596398_478749942776429_5696423877828149248_n
79596398_478749942776429_5696423877828149248_n
79530385_522896561773262_3436096372216954880_n
79530385_522896561773262_3436096372216954880_n
79441778_3063917283623179_2675996308828848128_n
79441778_3063917283623179_2675996308828848128_n
79388500_923089228087276_4819153786595442688_n
79388500_923089228087276_4819153786595442688_n
79360885_852756918476215_426063809484947456_n
79360885_852756918476215_426063809484947456_n
79315315_444674112886959_7013846083025502208_n
79315315_444674112886959_7013846083025502208_n
79337118_1232121930509481_2226914657208107008_n
79337118_1232121930509481_2226914657208107008_n
79299943_2953267814705630_5877443774258348032_n
79299943_2953267814705630_5877443774258348032_n
79256315_485746868957342_5199649380344266752_n
79256315_485746868957342_5199649380344266752_n
78684406_2528270873888125_6746734645183774720_n
78684406_2528270873888125_6746734645183774720_n
78468234_1241384222739054_869209859252289536_n
78468234_1241384222739054_869209859252289536_n
78319299_442599819740603_2479914670761181184_n
78319299_442599819740603_2479914670761181184_n
79942699_609510209877619_3624305034583343104_n
79942699_609510209877619_3624305034583343104_n