Одноденний похід на Сокільський

Кути — відслонення Сокільський (пам’ятник Т.Г. Шевченку) — Сокільські скелі — Малий Рожен — Тюдів — Кути. Висота над рівнем моря: початкова точка — 440 м.н.р.м. хр..Сокільський — 940 м.н.р.м. Початок маршруту пролягає автодорогою лівим берегом р.Черемош від смт.Кути в напрямку Путили.

В с.Старі Кути (недалеко від моста з Кутів на Вижницю) можна спостерігати геологічне відслонення, яке знаходиться з правого боку від автодороги. Висота відслонення 90 м. Абсолютна висота відслонення біля підніжжя становить близько 440 м, а на вершині — 530 м н.р.м. Відслонення має протяжність 120 м. Експозиція південна, крутизна схилу 35 градусів. Характер відкладів: алевроліти з прошарками піщаника та аргіліти. Представляє велике пізнавальне значення для геології. У піщаних відкладах знайдено відбитки риб давніх геологічних часів. По краях воно покрите буком, смерекою, ялицею та березами впереміш із ліщиною, горобиною, зустрічаються малина, ожина.

                                       ‘

Асфальтованою дорогою 2 год. ходьбою до скелі Сокільського стрімка стіна якого заввишки 100 м нависає над дорогою. Це палеогенове відсло­нення порід, що утворилося приблизно 25 млн.років тому. Черемош тече тут із більшою швидкістю внаслідок звуження русла, омиваючи уламки скелі. У Черемош впадає потік Сикавка утворюючи водоспад з такою ж назвою. Над водоспадом на високому майданчику знаходиться пам’ятник Т.Шевченку, споруджений у 1990 році (скульптор Л.Ордехівський) на місці першого пам’ятника в Україні, встановленого тут ще в 1898 році.

Черемош — улюблене місце водних туристів.

Попри водоспад Сикавка крутою стежкою піднімаємось на хребет Сокільський. Хребет має протяжність біля 15 км від с.Великого Ріжна до с.Соколівки. На хребті неглибокі сідловини чергуються з копулястими верши­нами, мішані ліси змінюються розлогими луками. Найчастіше зустрічаються смереково-букові  ліси, але трапляються і березові та яворові гаї.

Найбільшу цінність на Сокільському представляють пісковиті скелі — останці, яких понад 20. Деякі з них здіймаються нависоту понад 40м., вони розміщені між висотами 896 м та 940 м. Скелі Церковці, Кашицький Камінь та інші цікаві своїми незвичайними формам, які нерідко нагадують звірів (тому місцеві жителі дали їм відповідні назві.) крім того на скелях можна побачити різні заглиблення.які утворилися внаслідок вивітрювання.

Скелі Сокільського представляють велику історичну й геологічну цінність. Луки  Сокільського — еталон середньогірського різнотрав’я. Нерідко зустрічаються рослини, занесені до “Червоної книги”: плаун-баранець, любка дволиста, арніка гірська та багато інших.

З тваринного світу часто трапляється саламандра плямиста. Біля скель Татарівські є облаштовані місця для встановлення наметів та кострища.

Скелі цілком приватні для занять скелелазінням. Тут неодноразово проводилися обласні змагання зі скелелазіння. З хребта в гарну погоду можна побачити Чорногірський хребет, зокрема Чорну гору.

Від Татарівеьких скель стежка проходить трав’яним схилом вниз до села Малий Рожен. Тут вона виходить на ґрунтову дорогу ( місцями досить стрімку) і виводить нас у с.Малий Рожен. Спуск із хребта вниз до села займає 1 годину. Далі вздовж лівого берета річки Малороженки ліва притока р. Черемош, довжина 8 км) ґрунтовою дорогою проходимо 1,5 год. до автодороги, що веде до Кут — кінцевої точки нашого маршруту.

Новосельська Л.О.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал