Як збиратися в похід?
У кожного досвіченого туриста є свій рецепт зборів. Але, як показує життя, результат у всіх фактично однаковий – купка речей, які чомусь влазять до рюкзака об`ємом не менше 65л. Як Вам хтось божиться, що ходить по 5 днів по Карпатах з меншим рюкзаком, можете сміливо сумніватися! В чомусь там є підвох – чогось у тому рюкзаку точно не вистачає: чи другої пари взуття, чи тарілки, чи зубної пасти й мила, чи чистих шкарпеток на зворотню дорогу, або й усього разом. Ну, або, як варіант, в Карпатах завелися шерпи…
Можна піти простим, надійним, перевіреним шляхом – зібратися згідно списку, який я “совершенно безвозмездно” нижче виставлю. Можна трохи ускладнити собі життя і зібратися згідно власного розуміння необхідності деяких речей. Результат, ймовірно, буде різний. Рюкзак, зібраний по моєму рецепту, буде важчий (а його, потворку, треба буде нести на власному горбі!), але в ньому опиняться речі, які не тільки знадобляться, але й які тільки можуть знадобитися. Рюкзак, зібраний самостійно, може бути легший.
Отже, щоб зібратися в гори вам знадобляться:
- Рюкзак!!!
- Килимок пінополіуритановий (як правило), в народі часто його називають каремат
- Спальний мішок
- Сідушка
Це є три пункти індивідуальних, облігатних речей, наявність яких не обговорюється.
Тепер особисті речі.
Щоб чогось не забути і шоразу не складати списка, я особисто для себе намагаюся уявити те життя, що мене чекає, і згідно того збираю речі.
Отже, ті речі, в яких я буду йти (бо спочатку я повинна кудись прийти):
- Черевики (вібрами, треки) або кросівки, тобто взуття для ходьби. Зручне, бажано вже ношене, ідеально – водонепроникне (такого не буває!).
- Шкарпетки. Шкарпетки повинні бути зручні, тобто нормальної висоти, з тугенькими гумками, зручно з гумкою навколо стопи. (Я люблю х/б. Часто вдягаю одразу дві пари, одна з яких шерстяна. Для цього всі мої черевики на півтори розміру більші за мій справжній розмір ноги. А зато, на спуску, в мене не болять великі пальці!)
- Штани (шорти). Зручні, не обтягуючі, не натираючі. Часто сюди ж дописую в уявний список і вітровочні штани.
- Фонарики (гамаші, ліхтарики, гетри) – то такі штуки на ноги. Я їх частенько використовую не тільки взимку, щоб сніг в черевики не залазив, а і влітку, щоб не мочити росою штани, щоб роса на потрапляла в черевики, для захисту від болота.
- Спідня білизна.
- Футболка. Отут зручна синтетична тканина, що не затримує вологи, бо спина під рюкзаком потіє навіть у найтендітніших дівчат. І не дуже годиться майка, бо потрібно прикрити плечі під лямками рюкзака.
- Вітровка, мастєрка (спотривна кофта), яку можна вдягати на привалах.
- Панама. Я люблю широкополі хлопчаті капелюшки, як у учасників сафарі. То закриває і від сонця, і від дощу ))
- Сонячні окуляри.
Власне, з цього місця можу вважати, що вже кудись прийшла. В такому разі тепер потрібно уявити, в що я перевдягнуся на місці ночівлі і для ночівлі.
- Сухе змінне взуття. Як правило, це або ще одна пара кросівок, або просто кросівки. Часто гарячі хлопці беруть звичайні шльопки. Я собі такоїї роскоші дозволити не можу тому, що холоднокровна і при зниженні температури навколишнього повітря до 23 градусів за цельсієм, починаю мерзнути.
- Шкарпетки. Я їх беру не менше 2 пар, крім тих, в яких йду. Як правило, пари 4 кидаю (всього разом) – нести не важко, але набагато неприємніше, коли їх не вистачає.
- Штани. Я люблю х/б спортивні штани. (Це вже третя пара штанів з вітровочними і для ходьби (шорти))
- Комплект спідньої білизни.
- Футболка, можна з довгим рукавом. Я люблю х/б.
- Пухова жилетка і (або) поларовий светр.
- Шапка! Спортивна шапочка обов`язково навіть влітку! Нехай вона виявиться зайвою, ніж всю ніч мучитися із-за закладеного від сирості носа.
- Рукавички. Хто бував влітку в високогір`ї у дощаву, холодну погоду, той зрозуміє, що це зовсім не зайва річ.
- Мильно-рильні
- Тарілка, ложка, горнятко (кружка)
- Туалетний папір
Далі список продовжать речі, які теж потрібні, але можна понадіятися, що їх візьме хтось з товаришів. Але краще мати своє! Або чітко домовитися хто що бере.
- Намет (палатка)
- Казанок (котелок) 1, а частіше 2 і навіть 3 – для першого, для другого і для чаю.
- Пальник (горєлка) газовий з балонами.
- Сокира
- Сірники
- Ліхтар (звичайний, не на ноги)
- Голка-нитка
- Ніж
- Мапа (карта), компас (навіть коли є ЖПС, тут батарейка не сяде, в воді не намокне, об камінь не гепнеться)
Це обов`язкові речі, але вони можуть бути на кількох людей. Тобто один намет, наприклад, як правило, на трьох. Казанок може бути взагалі на всю ораву.
Аптечка. Річ обов`язкова! Перелік вмісту може коливатися в залежності від багатьох факторів, але є речі, які неодмінно повинні там бути.
- Лейкопластир
- Бинт звичайний та еластичний
- Йод або інший антисептик
- Щось з нестероїдних протизапальних – типу анальгін, спазмалгон.
- Активоване вугілля або інший сорбент
Все інше – на ваш розсуд. У мене аптечка доволі вагома і містить багато речей, про призначення яких більшість немедиків не здогадується.
Про джгут не писала тому, що джгут робиться з підручних мотузок. Але, якщо є, вкиньте в аптечку, нехай він буде зайвий.
Харчі. Як і в реальних зборах, цей пункт залишила на останок. Тут багато залежить від багатьох чинників. Але так само, як у всьому, є основні моменти.
Їсти в поході хочеться набагато більше, ніж перед телевізором вдома. Тому харчі повинні бути калорійні.
Холодильника з собою не візьмеш, тому треба подумати, що взяти таке, щоб не зіпсувалося (добре зимою… Навіть те, що потрібно їсти гарячим, часто виявляється швидкозамороженим).
Нести доведеться на власному горбі, тому хочеться, щоб харчі були легкі і не набирати зайвого.
Час (газ) для приготування може бути обмежений, тому варто брати те, що швидко готується.
- “Золотий стандарт” – макарони і гречка з тушонкою. Хай хто шо придумує, а це найпопулярніші блюда у всіх “радянських” туристів.
- Рибні консерви. Можна з`їсти на перекус, а можна зварити уху.
- Сухі перекуси – суха ковбаса (типу салямі чи московської), твердий сир, паштети.
- Цибуля, часник. (Отут можна наїстися за всі робочі дні у місті!) Тільки нагадаю, перед переходом їх вживати трохи недобре – буде сушити.
- Сіль.
- Цукор.
- Чай, кава.
- Солодке – печиво, цукерки (льодяники, шоколадні), згущене молоко.
Дуже небажано брати скляну тару. Всі крупи потрібно пакувати не в один пакет, а хоча б два цупкі.
Ще можна багато чого придумати, що б таке приготувати в горах, але це є основні позиції.
Отже, серед кімнати виросла пристойна гірка цього всього добра. Може, щось вже й в рюкзаку. Але, схоже, все не влізе… Повірте, рюкзак – така штука, куди впихається невпихуєме. Тільки треба трохи постаратися.
При пакуванні рюкзака теж є деякі нюанси. Зараз, в основному, всі рюкзаки анатомічні. Тому розкажу про те, як пакувати їх.
По-перше, рюкзак повинен бути як найближче до спини – тобто його вертикальна вісь повинна бути близькою до осі нашого хребта – тоді буде легше нести. Основна маса повинна бути не на дні рюкзака, а як можна вище (нехай стирчить рюкзак вище голови). Знову ж таки, щоб осі співпадали – хребет все витримає, тільки треба правильно його нагрузити.
І, важливо!, ви повинні не тільки знати, що у вас в рюкзаку, а й де воно лежить. А лежати повинні зверху речі, які Вам знадобляться першочергово. Ні, не тарілка! Кружка – так. Але я зараз говорю про вітровку і светр, про ніж і сірники, про мапу, про ліхтарик і пальник, про харчі на перекус, про аптечку і, зрештою, туалетний папір 😉
На дно можна кинути спальник, теплу кофту, між те все засунути ті консерви і крупи, котрі Ви будете їсти завтра вранці або ще пізніше. Трохи вище – пальник, казанок. В казанок запхати знову ж таки крупи, сіль-цукор, тобто те, що Вам знадобиться для приготування сьогоднішньої вечері. Сухе взуття десь там, посередині. В кросівки, запаковані в окремі поліетиленові пакети кожен (так їх легше розпихати по різних дрібних закоулках рюкзака), я завжди вкладаю готову пару сухих шкарпеток, щоб не шукати по всьому рюкзаку.
Запаковувати все слід в поліетиленові пакети. Бо коли йде справжній дощ, неймовірним чином промокає непромокаючий новий рюкзак навіть під водонепроникною накидкою. І в рюкзаку все стає рівномірно вогким, не мокрим, але неприємним. Поліетилен – ще одна, остання, перешкода до останніх сухих шкарпеток і трусів.
Навіть зараз, сидячи перед монітором і нікуди не поспішаючи, я таки щось забула вписати. Це по-перше. Тому доповнюйте мій список.
По-друге, у кожного є свої погляди на необхідність 4-5-ї пари шкарпеток, наприклад. І якщо Вам добре з двома, я не наполягаю ні на чому, просто розказую, як збираюся я.
Те саме, що про шкарпетки, стосується і гречки з макаронами. Подобається Вам носити помідори і огірки, маєте на то здоров`я, сили, бажання – вперед! Я з задоволенням похрумкотю з Вами свіжим огірочком 😉
В поході вихідного дня нема таких жорстких протипоказів, як в суворих категорійних багатоденних мандрівках. Але, щоб 25-кілограмовий наплічник з купою непотрібних харчів і відсутністю сухих шкарпеток не відбив Вам бажання піти в гори ще багато раз, скористайтеся моїм скромним досвідом, набутим не в книжках, а власними шишками 🙂
До зустрічі на гірських стежках! Легких рюкзаків і гарної погоди!
2 коментарів на “Як збиратися в похід?”
-
Pingback: Похід на Явірник | МапаКосів
-
Pingback: Чому ми мандруємо? (опитування) | МапаКосів