Їжа та посуд для гір

На Карпати опускається ніч, — сонце швидко ховається за високі хребти… Група молодих людей сидить біля вогню, — співають пісень та насолоджуються краєвидами, а в казанку щось апетитно булькає… Зазвичай так люди уявляють собі похід в гори. Але що саме варто брати їсти та пити? Далі читаємо кілька порад для туриста початківця.

Є кілька базових правил, можна сказати золотих, що стануть у нагоді всім людям, які планують мандрувати горами.

Найперше — це вода! Її ніколи не буває забагато. Найкраще брати із собою мінеральну воду для пиття, а також окремо набирати по ходу із джерел для миття та приготування їжі. Загалом на одну людину має бути, як мінімум 1.5 літрова пляшка мінералки і така сама повна джерельної — разом три літри води на людину в день. Якщо ж на вулиці спека під 40 градусів, то плюсуємо ще одну мінеральну воду в рюкзак. Бажано пити воду часто, але маленькими ковтками, щоб вона не так швидко виходила з організму. На вершинах гір майже ніколи не буває води, тому варто все організувати на початку походу. Згодом, коли мінералка закінчиться, її можна буде замінити на джерельну для пиття, але бажано купити в аптеці спеціальні таблетки для очистки води від бактерій. Про це детальніше читайте в статті аптечка для гір.

Набір їжі для походу теж треба планувати заздалегідь. Друге важливе правило — не беріть багато їжі в гори, бо ви її викинете + важкий наплічник тиснутиме на плечі та спину. Часто початківці беруть їжі ледь не весь рюкзак, але потрібно враховувати, що в гірському поході їдять двічі — зранку та ввечері. В обід традиційно роблять лише коротку перерву. Загалом в горах бажано їсти частіше, але невеликими порціями, час від часу підживлюючи себе чимось смачненьким після затяжних підйомів чи спусків.

Їжа для гір:

  1. М’ясо. Найкраще брати такі вироби, які довго можуть зберігатись за межами холодильника. Це можуть бути консерви — м’ясні та рибні. Для походу також підійде: жарене м’ясо (ніжки курки, котлети, відбивні), копчена чи сиров’ялена ковбаса та інші копченості, а також рідне для кожного українця сало.
  2. Хліб. Окрім чорного хліба, який гарно смакує з копченими стравами, можна брати також бублики та сухарі, — адже вони не пліснявіють і їх можна їсти йдучи дорогою, не чекаючи привалу. Не варто брати лаваш — хоч він і смачний, але швидко псується.
  3. Сухофрукти — легкі, поживні та дуже корисні для людини. Вітаміни та мікроелементи важливі у виснажливому поході і їх також можна їсти в дорозі.
  4. Солодощі — дуже важлива складова похідної кулінарії. Це і швидкий спосіб втамувати голод і відновити сили під час руху групи. Найкраще підійде: плитковий шоколад, шоколадні батончики, вафлі, печиво, згущене молоко до чаю чи кави також не завадить, але це вже на ваш вибір.
  5. Чай (в пакетиках). Немає нічого кращого в горах, як вечором, після важкого походу випити теплого чаю та зігрітись!
  6. Гарячі страви. Тут лідерами є страви, що швидко готуються і мало важать: «Мівіна» та «Мюслі». Звісно, якщо у вас є час та бажання, то можна зробити і суп на основі попередніх страв або і без них, але це займе багато часу та сил.
  7. Приправи. Важливо не забути цукор та сіль, хоч це і здається вдома дрібницями, але в поході дуже пригодиться.
  8. Овочі та Фрукти. Якщо у вас є лишнє місце в наплічнику, чому б себе не потішити чимось смачненьким? Серед овочів можна брати традиційні огірки та помідори (бажано тверді та маленькі), які добре смакують із хлібом та м’ясом, а також цибулю або часник Фрукти бажано брати, які не швидко псуються, як наприклад яблука, а зимою можна і банани — на холоді вони стоять довго.
  9. Сир (копчений). Для різноманітності в раціоні можна брати і популярний в Україні сир «косинку», він довго не псується, проте сильно солоний, а воду варто економити.

Звісно, що цей список далеко не повний, але макарони, каші та картопля довше варяться і більше важать.

Туристичний посуд:

  • Казанок — це основа основ похідної кухні. Найкраще брати середній, або маленький казанок, бо великий важкий, та й для нього потрібно багато місця в наплічнику і води, якої в горах часто обмаль.
  • Кружку — бажано брати велику. Адже з неї можна не лише пити воду чи чай, а також запарювати туди «Мівіну» чи мюслі, якщо забули тарілку. Останнім часом, входять в моду термо-кружки, які, як міні-термоси, довго можуть зберігати високу температуру рідини. Особливо це корисна річ в зимових походах.
  • Тарілка — також важливий елемент. Найкраще брати якісний пластиковий посуд, адже в поході кожен грам на вагу, можна і з алюмінію чи сталі, але це буде дорожче.
  • Ложка і Вилка. До речі, важливіше мати ложку в поході, бо нею можна їсти і «виделкові» страви, але краще звісно обидва варіанти!)
  • Ніж — краще брати дорогий та якісний. Коротке лезо не надто добре в горах, — це з тих речей на яких не варто економити. До того ж, в магазинах є спеціальні ножі для походів — вони полегшені і не такі важкі, як звичайні складні ножі.

П.С. Раніше багаття та казанок були єдиними союзниками голодного туриста. Зараз же, з розвитком цивілізації, до списку можна долучити примус (газовий пальник). Детальніше я вже описував його в статті «Спорядження для гір». Можна багато дискутувати на тему, що краще вогонь від дрів чи газ з балону, але два варіанти мають як ряд переваг, так і недоліків. Вогонь — це добре, коли хороша погода та велика компанія. І поруч є багато хмизу та великий казан, щоб вистачило на всіх. А от пальник підійде для малих груп туристів (2-4) людини, коли не треба багато готувати, — лише запарити чай та «Мівіну» на ніч, особливо в погану погоду, коли дрова сирі. Найкраще мати змогу скористатися двома варіантами, — залежно від мінливих обставин в горах!

Отож, мандруйте і смакуйте!

Тарас Пасимок


17 коментарів на “Їжа та посуд для гір”

  1. Ігор

    Файно є, але замість “кружки” радив би брати горня, а замість “вилки” – виделку)

  2. Андрій

    Взагалі стаття повний брєд, не забувайте що це все ви маєте нести на собі і після декількох км вам буде здаватися що ви несете на собі холодильник

  3. Юрій

    Згідний з Андрієм, – ця вся їжа , яка була запропонована автором, буде занадто важкою )) Похід- це не пікнік… ))) Долаючи по 20 км на протязі 3-5 днів ви будете клясти все на світі, і не факт що ще раз захочете піти в наступний похід ( а це не добре, бо гори це дуже круто) На мою думку ( і не раз переконувався у вірності вибору раціону) їжа в поході має бути простою, легкою, і калорійною…. У кожного свої уподобання… Я особисто беру: кашу швидкого приготування ( АХА), різні види горіхів ( грецький, фундук, арахіс, т.п) різні види насіння (гарбузове, соняшникове т.п) м’ясо в’ялене або сублімоване, сало, печінку тріски сировелену ковбасу, бастуму та різні шоколадні батончики..
    Є ще варіанти з субліматами ( але я важаю занадто дорого)Але вирішувати кожному особисто, головне отримати позитивні емоції )))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал