Лисина Космацька (gps-треки)
Гуцульський світ насичений таємницями і загадками. Досить з чорногірського Поганого Місця кивнути вітру своїми могутніми віями, як люди навколо по своїх царинках і плаях відчувають у тому визивному завиванні і посвистуванні приховані витівки темних сил, які летять на свої з первовіку обумовлені місця на неземні ігрища.
Найбільше вабить своїми обширними полонинськими просторами, темними пралісами, віддалена від людських помешкань могутня Космацька Лисина (1464 м) з величезною скалою Пожеретул у Косівському районі. Саме тут у захмарних кам’яних розсипах, розписаних жовтогарячими, мов космацькі писанки лишайниками, прудкі іскристі води розділяються на долини Прута і Черемоша.
Під Космацькою Лисиною є священні криниці-джерела і цілий комплекс священних каменів, які зорієнтовані на схід сонця й Чорногору, на якій є «Погане місце», де попалили, мабуть, останнє пристановище волхвів, а, розкидане на Космацькій Лисині по всій горі велетенське каміння насправді було Змієм — давнім язичницьким священним символом.
Назва гори — Лисина Космацька — сьогодні частково підтверджується її зовнішнім виглядом, бо лише південно-західний схил гори вкритий кам’яними розсипами, величезними плитовими утвореннями ямненського пісковика, решта — заросла хвойним лісом. У давні часи вона являла собою кам’яну лису гору.
В Косів на відпочинок завітав боєць добровольчого батальйону «Айдар» Микола Павлюченко з дружиною. В рамках проекту МапаКосів ми показали подружжю справжню Гуцульщину – село Космач та гору Лисину Космацьку. Люди залишились задоволені і щасливі, а це головне! Слава Україні!
І перший і другий маршрут починаються в такому місці, до якого ще потрібно доїхати з центру Космача (5 і 8 км. відповідно). Дорога там жахлива. Найбільш поширений маршрут підйому і точно маркований пролягає через присілок Медвежий, на гору Штевйора, далі на полонину Ледескул космацький і потім на Лисину. Думаю цей маршрут також варто додати на МапаКосів.