Томаківський камінь (gps-треки)
На території Косівського району є ще дуже багато святилищ крім як на Сокільському хребті. Зокрема це Томаківський камінь, Терношорське святилище, Камінь у Завоєлах, святилище Лисина Космацька.
Структура Томаківського каменя в селі Ростоки це значна кількість різноманітних петрогліфів, серед яких є тотемний родоплемінний образ птаха, вказують на те, що він має стародавнє неолітично-енеолітичне походження і використовується протягом тривалого часу.
Культова традиція тут мала продовження і в епоху бронзи й заліза, про що свідчить значна кількість солярних знаків і символів у вигляді кругів з ямками посередині, чашоподібних заглибин з обідком, малих чашних виїмок. Скотарський інвентар свідчить про характер господарських занять стародавнього місцевого населення.Скельні пам’ятки Косівщини серед населення овіяні легендами. Найстародавніші їх пласти пов’язані з існуванням тут язичницьких святилищ. Слід відзначити, що всі стародавні язичницькі святилища, пов’язані з петрогліфами, супроводжуються потужною легендарною традицією, яка потребує системного вивчення.
Розтоки колись називалося Тисова Рівня. Село розташоване на кордоні Косівського району та розкинулася на берегах річки Черемош, котра бере початок неподалік в горах та ділить село на дві половини. Село ніколи не знало нападів татар та панщини, адже знаходиться досить високо в горах. У Розтоках часто бував Ю. Федькович, згадує він це село в своїх творах (оповідання «Опришок» та ін.).
Місце сили – це територія, де на свідомість людини діє певна енергія, що приводить до різних феноменів: бачення картинок, незвичайне дихання (прискорене або уповільнене).
Похід Писаний камінь – Томаківський камінь
Там виникає напруга або, навпаки, розслаблення, по-іншому працює мозок. Є місця, в яких посилюються думки. Певно, кожен із нас хоч раз у житті відчув особливу атмосферу «місця сили», коли, затамувавши подих, переживаєш унікальний психічний досвід долучення до чогось таємничого, сакрального й незбагненного.
Місця Сили – це архаїчні пам’ятки природи, історії та релігії, які в минулому являли собою культурне явище. Вони могли виконувати роль капищ, святилищ, жертовників, астрономічних палеобсерваторій, храмових комплексів, мегалітичних споруд.
Такі місця, зазвичай, володіють сильною енергетикою, адже колись тут проводилися релігійні обряди, сакральні ритуали, ініціації, святкування тощо.
Наші предки вважали ці місця священними, встановлювали тут статуї своїх божеств (камінні баби, боввани, істукани), приходили, щоб помолитись, зцілитись, позбутися турбот та набратися сил, через що у наш час їх стали називати – “місцями сили”. Україна густо вкрита ними.
Останніми роками в Україні набирає популярності «езотеричний» туризм. В таких мандрівках людина шукає вищого сенсу, зазирає у власну душу, набирається наснаги в місцях сили. Скільки їх по всій Україні, поряд із нами, на пагорбах та лісових галявинах, у безлюдних степах та великих містах – прадавні капища та кургани, храми та монастирі, печери, скелі й інші природні та рукотворні дива.
Автор тексту та треків гід Тарас Пасимок. Фотограф Василь Іваночко.