Топ-10 маршрутів у Карпатах без заборони

Гід Тарас Пасимок підібрав для тебе цікаві відкриті маршрути, де можна стати з наметами та покласти до скарбнички спогадів вечори під гірськими зорями. Обирай свій та пакуй рюкзак!

Гора Острий

– Це гора-загадка – мало хто знає про її існування і ще менше людей там були, не кажучи вже про туристів, – усміхається Тарас Пасимок. – Звідти відкривається найкращий краєвид на Косів, тому туди я намагаюся затягнути всіх друзів та гостей.

Ця гора на кордоні Косова та села Город вкрита лісом – ростуть буки та модрини. Раніше вершина також була прихована густою посадкою, але після пожежі залишилася лише гола галявина. З неї для туристів і відкриваються краєвиди околиць.

Незважаючи на невелику висоту – трохи більше півкілометра, через круті схили піднятися на цю гору непросто. Можна дістатися з села Город, а можна лише за п’ять хвилин опинитися на вершині, перейшовши стежкою з гори Михалків – це найвища точка Косова (820 м), яку легко можна подолати пішки.

– Між цими двома горами є кілька струмків із мальовничими водоспадами, про які мало хто знає, – ділиться Тарас Пасимок. – З гори Острий видно всі навколишні пагорби та гори – Михалків, Городську гору, хребет Кам’янистий, Голицю та Сопку.

З ініціативи нашого співрозмовника сім років тому на вершині облаштували оглядовий майданчик. По дорозі нагору можна відпочити на лавочках або приготувати обід – облаштовані кострища. Є вказівники, що на вершині гори Острий ловить вай-фай. На Михалків треба розпочинати шлях з вулиці Дружби у Косові та продовжувати вулицею Підгірською.

ТТХ

  • Висота гори – 584 м
  • Звідки йти – від братської могили у селі Город
  • Довжина маршруту – 1 км
  • Час – 40 хвилин

Терношори та Терношорська Лада

– Це місце не таке популярне, як Писаний Камінь або Сокільський хребет, і дарма – пейзажі там анітрохи не гірші, а часто навіть кращі, – каже гід Тарас Пасимок.

Терношорську Ладу називають українським Стоунхенджем. Це скельний комплекс на південному схилі гори Терношора (990 м) на межі двох високогірних сіл – Снідавка та Яворів Косівського району Івано-Франківської області. Це територія ландшафтного парку “Гуцульщина”. На вершині гори росте рідкісна для Карпат степова трава ковила та дикі крокуси, які розквітають двічі на рік – ранньою весною та в листопаді. За пів кілометра від скель – триметровий водоспад.

Ці скелі – одна із найбільших природних скульптур в Україні. Їм кілька мільйонів років. На думку вчених, Терношорська Лада є давнім святилищем.

Добиратися потрібно від села Снідавка – воно за 20 км від Косова. Здавалося б, недалеко, але Тарас Пасимок попереджає – туди їде лише один автобус щодня в обід, а назад його може й не бути – особливо у вихідні.

– Якщо ви запитаєте місцевих «Куди йти до великих каменів?», то можете почути протилежні відповіді, бо розсипів величезного каміння тут кілька, – попереджає Тарас Пасимок. – До одних з центру села Снідавка треба повертати дорогою вгору ліворуч, а до інших – праворуч.

Живою пам’яткою, за словами співрозмовника, є місцеві жителі.

– Якщо хочете показати гостям з інших міст автентичну гуцульську говірку чи просто чудового живого гуцула, кращого місця не знайти, – усміхається гід. – А проїхавши в автобусі, набитому під зав’язку гуцулами, гуцулками та гуцуликами, вже за годину зможете писати етнографічну книжку. Тут ви дізнаєтеся, хто кому винен 50 гривень за сіно ось уже п’ять років, а долар-то виріс – і треба віддати вже 250! Хтось за гроші дружини з Італії побудував будинок і вважає, що він великий господар, і багато іншого. Як влучно сказав один із пасажирів автобуса, коментуючи сварку: «О, це якраз те, що треба туристам!»

ТТХ

  • Висота гори Терношора – 990 м
  • Висота Терношорської Лади – 720 м
  • Висота скель – близько 40 м
  • Звідки йти – від села Снідавка
  • Довжина маршруту – 2-3 км
  • Час – 20 хвилин від села Снідавка

Шешорські водоспади, Печера Довбуша, Полонина Росохата

1 день. Ночівля у теплому ліжечку в місті Косів чи його околицях. Для тих, хто хоче концентрованих вражень за короткий час.

Старт: Івано-Франківськ, звідти місто Косів.

Дорога йде еколого-пізнавальною стежкою від центральної дороги села Шешори через заповідну річку Пістинька та Шешорські гуки до печери Довбуша.
Скульптура Олекси Довбуша.

— Про цю печеру складено чимало легенд, які передаються з покоління в покоління, — розповідає Тарас. — Зокрема, що вона використовувалась учасниками опришківського руху під проводом легендарного ватажка опришків, Олекси Довбуша. Печера має форму прямокутного тунелю довжиною 27 м. З його глибини витікає джерело.

Крім печери, маршрутом можна надивитися та тис, кедр та інші карпатські дерева. На вологих місцях ростуть рідкісні орхідеї. Дорогою реально зустріти оленя, косулю, лисицю, різних птахів чи кабана. А ще дізнатись про гуцульські сири:

— В період випасання худоби на полонині, в колибі вас радо зустріне досвідчений, поважний ватаг Кравчук Василь Миколайович. Він розкаже як виготовляють бринзу, будз та вурду. І запросить спільно приготувати гуцульський банош.

Косівським, Верховинським, Калуським районами та околицями Буковеля можна створити для себе багато інших маршрутів. Збігати на гору Маковиця чи піднятися цілеспрямовано до затишних сироварень: багато з них готові запропонувати кімнати для ночівлі.

Писаний Камінь

2 дні. Вихід на Писаний камінь, ніч в наметах, повернення назад.

Старт: Івано-Франківськ, звідти до села Буковець.

Підйом триває 3–4 години, як і спуск. Щоб не бігти галопом, а роздивитись всю красу та околиці, гід радить лишитися на ніч:

— Писаний Камінь не один. Це група мальовничих скель, деякі моноліти заввишки до 20 метрів. За деякими припущеннями, в минулому на скелях було язичницьке капище. Залишками капища вважають дев’ять круглих виїмок-чаш, які вирубані в камені. Є легенда, якщо скаламутити воду в цих чашах, то піде дощ. Ми каламутили неодноразово, — дощ не пішов. (Сміється)

Неподалік Писаного Каменю живе відомий на всю Україну гуцул-музикант Михайло Тафійчук:

— Обов’язково до нього завітайте, — радить Тарас. — Потрібну хату залюбки підкажуть місцеві жителі — йти до нього від перевалу десь 30 хв. На першому роздоріжжі до Писаного треба повертати направо догори, а до Тафійчука — наліво вниз.

Протяті Камені

Мальовничі скелі з пісковика в Чернівецькій області зрешечені отворами та ходами, що й дало їм назву.

– Вони чимось схожі на кораблі-криголами, які пробивають собі шлях у карпатському деревному морі, – зазначає Тарас Пасимок. – Влітку туристи тут часто залишаються на ночівлю з наметами, тому що обстежити все каміння з печерами, в які хочеться залізти, за один день нереально.

Цікаво, що тут проводили посвяту у студенти першокурсників географічного факультету Чернівецького університету імені Юрія Федьковича.

– Це нічна дія, а поява з арки бога Гео зі смолоскипом, який швидко на канаті влітає в натовп студентів, додає містики, – зазначає гід.

Тарас Пасимок розповідає легенду про те, як з’явилася назва скель. Коли не було зручної дороги із гір у долину, горяни вирішили поливати скелі окропом. Таким чином у пісковику з’явилися “проткнуті” проходи.

Комплекс входить до складу Вижницького національного природного парку. Тут знімали деякі сцени для фільмів «Біла птиця з чорною ознакою» та «Захар Беркут».

Найвища скеля – це Соколине Око. Таку назву камінь отримав через кам’яну арку, завдяки якій нагадує око. Біля підніжжя скелі з північного боку є трикамерна печера. Дорогою до скель багато джерел.

Добиратися сюди найпростіше через хутір Хорови села Підзахаричі Чернівецької області. Звідси – ще 40 хвилин до перевалу Німчич та ще годину – від перевалу.

ТТХ

  • Висота найвищої скелі – 40 м
  • Звідки йти – від хутора Хорови села Підзахаричі
  • Довжина маршруту – близько 4 км
  • Час – 1 година 40 хвилин

Хом’як, Синяк, Малий Горган, Женецький водоспад

2 дні. Перший день — Татарів-полонина Хом’яків, Хом’як, знову полонина, Синяк-Малий Горган. Другий день — спуск до водоспаду Женець, повернення на трасу в Микуличин та повернення в Буковель чи Татарів.

Старт: Івано-Франківськ, звідти Буковель або Татарів.

Спочатку вихід на гору Хом’як:

— Верхівка гори вкрита заростями жерепу, а на самій вершині — каміння і тільки каміння, — згадує Тарас. — Місцями вкрите жовто-зеленими лишайниками, місцями червонувате, але переважно просто похмуро-сіре. На вершині встановлена фігура Пресвятої Богородиці. Раніше тут, на горі Хом’як, стояли сонячні батареї, які вдень акумулювали енергію, а вночі підсвічували «Богоматір».

Батареї місцеве населення забрало собі, а ось статуя поки знаходиться там.

На полонині є вода та багато колиб, можна спати в наметах, а можна і в будиночках. А ще від полонини можна за 3–4 годинки, без рюкзаків, збігати на Синяк і Малий Горган. Особисто мені Синяк із трьох вершин подобається найбільше — там можна знімати марсіанські хроніки — великі розсипи горганських каменів-греготів і людей менше, ніж на Хом’яку.

З полонини Хом’яків є спуск до водоспаду Женець. Він — яскраве завершення походу.

Грофа

– Це моя улюблена гора – за всі роки походів до Карпат впевнено можу сказати, що це – найкращий та наймальовничіший маршрут в українських горах, – зазначає KP.UA знавець Карпат Тарас Пасимок. – Цей маршрут та ще 20-30 інших починається із села Осмолода. Непопсові та красиві місця, де мало туристів. Рекомендую там побувати бодай раз.

Крихітне село Осмолода з парою десятків жителів причаїлося у високогірній долині річки в масиві Ґорґани. Тут, серед густих лісів, здавна селилися дроворуби. До Івано-Франківська звідси – 100 км. Важливо: інтернет пропаде вже у селі, але на самій вершині з’явиться.

Іти доведеться через долину річки, потім серпантином на гірську галявину Плісце – тут буде вода і туристичний притулок. Далі – ялиновим лісом, а потім кам’яною стежкою до вершини.

Туристам гід розповідає легенду про назву гори. Нібито її названо на честь графа (на місцевій мові – гроф), який зустрів тут свою смерть.

– Граф закохався у дружину священника та викрав її, але далеко втекти не вдалося – спочатку втратив коня, а потім помер і сам, – зазначає Тарас Пасимок. – Полонянка не витримала сорому і наклала на себе руки. Ця гора тепер називається Попадя (1740 м), гора, де помер граф – Грофа (1748 м), а де він втратив коня – Кінь Грофецький (1552 м).

Маршрут проходить через ландшафтний заказник “Грофа”.

ТТХ

  • Висота гори – 1748 м
  • Звідки йти – село Осмолода Івано-Франківської області
  • Довжина маршруту – 12 км
  • Час – 8 годин

Осмолода, Росохан, Аршиця, Мислівка

5 днів. Для досвідчених мандрівників. З міста Калуш на хребет Аршиця, спуск у село Мислівка. Мальовничий неспішний шлях біля озера Росохан.

Старт: Місто Калуш

Родзинка цього походу — озеро Росохан з прозорою бірюзовою водою:

— У Росохані найхолодніша вода, в якій мені за життя доводилось купатись. І це було на початку серпневої спеки (боюсь уявити, що ж там в жовтні. Основні причини такого лютого холоду, на мою думку три — кам’янисте дно, північна заліснена сторона, а також велика прозорість води через кварцити, кремній та граніти, які є в каменях. До речі, у Росохані намагались розводити рибу. Жодна спроба, щоправда, результатів не принесла через склад води.

Незважаючи не невисоку популярність маршруту, місцеві його дуже люблять:

— Місця біля озера вистачить на 2–3 намети, і бажано мати з собою пальник, адже дрів тут дуже мало, до того ж вони досить вогкі від нестачі сонця і близькості води. Ми взагалі розклали палатки на стежці, адже місце під палатки вже було зайняте.

Яйко Ілемське, Горган Ілемський, озеро Аршиця

2–3 дні. З Мислівки на хребет Аршиця до озера Аршиця.

Старт: Івано-Франківськ, звідти село Мислівка.

Цей маршрут може бути продовженням попереднього, а може окремим.

— Раджу синій маршрут, що веде долиною річки Свічі, далі вздовж потоку Правич виводить на полонину Мшану. На полонині влаштоване місце для стоянки, є джерело. Вершина з полонини виглядає дуже стрімка, і я думав, що то буде хардкорний підйом на спеці, але ми зайшли на верх за якихось 2-3 години, а назад взагалі за годинку збігли.

Яйко Ілемське — велика і масивна гора без розсипів каміння. За нею Горгани закінчуються та переходять в Львівські Бескиди й Закарпатські гори.

— Вражають масштаби лісових масивів навколо, хоч я і народився під лісом і майже все життя біля нього прожив, але таку кількість дерев бачив вперше. Ще у цього маршруту є нюанс: в Західних Горганах немає населених пунктів, тому немає мобільної мережі. Ви опинитесь без зв’язку на всій протяжності маршруту аж до озера Аршиця.

Замість зв’язку гори цього маршруту пропонують до перегляду полонину Німецьку. А ще метеликів, які можуть залетіти до вас в намет і розбудити зранку.

БУДЬ В КУРСІ!

У горах поставили блокпости – туристів-чоловіків немає

Як розповідає гід Тарас Пасимок, цього року туризм переважно жіночий та дитячий – чоловіки в гори не ходять. Причина – у Карпатах розкидано безліч блокпостів. Якщо йдете – обов’язково з вами має бути військовий квиток та паспорт. Паспортні дані постояльців-чоловіків із готелів  також передають на блокпости. Якщо ви їдете в гори поблизу кордонів.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал