Протяте Каміння і Соколине Око

Протяті Камені — геологічна пам’ятки природи місцевого значення, група мальовничих скель. Розташовані в Покутсько-Буковинських Карпатах, на межі Путильського та Вижницького районів Чернівецької області, біля східної частини села Хорови. Скелі утворені з розчленованих потужних пластів пісковика. Деякі з них пронизані отворами та ходами, через що й виникла назва — Протяті Камені. Цей туристичний об’єкт досить відомий і популярний в Чернівецькій області, про що свідчать гори сміття біля каменів, проте в Косові та районі мало людей знає про них. Саме тому і з’явився цей матеріал.

Варто відзначити, що камені велетенські – набагато більших розмірів, ніж на Терношорах і чимось схожі на кораблі-криголами, які пробивають  собі шлях в карпатському морі дерев. Можна впевнено сказати, що одного дня буде замало, щоб побачити і дослідити всі каміння вкупі з невеликими печерами в які так і хочеться залізти. Тому літом туристи часто залишаються тут з ночівлею в палатках, щоб відчути містичний дух природи на повну силу. Окрім скель варто відзначити і красиві краєвиди Карпат та досить дивний мішаний ліс – смереки і ялини ростуть між березами та буками. По дорозі до скель є багато маленьких гірських джерел зі смачною водою.

 «Соколине Око»

Найпопулярніша і найвища скеля з Протятих носить назву – «Соколине Око» (максимальна відносна висота — 40 м.). У ній в результаті ерозії утворилася кам’яна арка, що нагадує око. Біля підніжжя скелі з північного боку міститься невелика трикамерна печера, до якої можна потрапити через два входи-отвори. Два інші отвори, значно вужчі за перші, проходять скрізь скелю і завершуються з її східного боку. На вершині скелі утворено природній резервуар, діаметром і завглибшки близько 70 см. Неподалік від Соколиного Ока серед букового лісу розташовані ще кілька, дещо менших, але також мальовничих, скельних масивів.

Як добратись?

Дістатись з Косова до каменів можна трьома способами і всі вони проходять через Вижницю і перевал Німчич.

1.Найлегший спосіб добратися до каменів – це добратися до хутора Хорови села Підзахаричі. Можна їхати автобусом або власним транспортом в напрямку Путили. Потім повертаємо ліворуч і широкою щебеневою дорогою піднімаємось десь 30-40 хвилин на перевал. Скелі лежать за годину ходьби від перевалу Німчич, на невисокому гірському хребті. На перевалі розташований потужний туристичний комплекс з рестораном, готелем та гірсько-лижним підйомником. Там ви можете перепочити та смачно поїсти і уточнити ваш маршрут. Від ресторану на перевалі Німчич треба підніматися угору по нещодавно зробленій власниками ресторану якісній дорозі зробленій з бетонних плит, який приведе вас до нового комплексу з рестораном, що тільки будується. Це хороший орієнтир і заблудитися неможливо. Піднявшись на невеликий хребет над перевалом, дорога йде прямо. Через кількасот метрів починається буковий ліс, пройшовши скрізь який у південному напряму, незабаром будуть скелі.

2. Можна добиратись до Німчича з Вижниці дорогою через Виженку. Проте в такому випадку краще замовляти таксі або їхати власним транспортом, адже автобусне сполучення в цьому напрямку не таке активне, як в путильську сторону. А від перевалу дорога та ж, що і в першому варіанті.

3. Найбільш мальовничий, але найменш безпечний для туриста спосіб дістатися до Протятих камінь починається з села Розтоки. Доїхавши до межі сіл Підзахаричі і Розтоки треба зупинились і повернути наліво і йти далі пішки. Це десь на 500 метрів дальше в сторону Путили, ніж в першому варіанті. По дорозі до каменів, окрім чудової природи, ви зможете побачити ще один туристичний об’єкт – Смугарівські водоспади. За водоспадами треба повернути ліворуч і підніматися через гору до хатинок хутора Бедіїв – присілка села Розтоки, що складається всього з декількох садиб. Це хороший маршрут для пішохідної подорожі, але мінуси теж присутні. Там повністю відсутня розмітка на маршруті, тому дуже легко заблукати. Варто йти цим маршрутом хоча б перший раз з провідником, який добре знає місцевість. Час затрачений, щоб добратися до Протятих складає десь 2-3 години.

Фотоальбом:

Цікаві факти:

 1. Про виникнення назви «Протяті Каміння» розповідає легенда. Відповідно до неї у давні часи горяни не мали зручного шляху, щоб спуститися з гір у долину. Пізніше вони знайшли для цього зручний вихід: нагрівали в казанах воду і виливали її на скелі. У такий спосіб у нестійкому пісковику утворилися «протяті», тобто проткнуті проходи, які й дали назву урочищу.
 2. Кожного року на початку вересня в каньйоні проходить обряд так званої «ініціації» – дійство посвячення у студенти першокурсників географічного факультету Чернівецького університету ім. Юрія Федьковича. Дія відбувається вночі, а поява з арки бога Гео зі смолоскипом, який на великій швидкості влітає у студентський натовп за допомогою канату, надає дійству містичності, і навіть, навиває трохи страху.
 3. Неподалік від Протятих на Німчичі знаходяться ще один туристичний об’єкт вартий вашої уваги – «Печера Довбуша» (довжина близько 20 метрів).
 4. «Раз заїхали на високу гору Німчич і бачили звідси при заході сонця щось таке гарне і срібне як мрія, – кажуть, що то зветься Розтоки, але я думаю, що то ніяк не зветься і що його вже тепер там нема, бо щось такого може показатись тільки раз і зникнути, а вже якби хто вдруге хотів би те саме побачити, то не знайшов би» – так писала Леся Українка в листі до О. Кобилянської 1 серпня 1901 р., описуючи своє враження від подорожі.
 5. При уважному дослідженні каміння можна знати багато наскельних малюнків і повно вирізаних чи видовбаних на каменях знаків. Це і силуети голих жінок, черепи, обличчя людей, відбитки рук, масонські знаки, сердечка, написи «тут був Вася» та багато інших проявів «туристичного мистецтва».
 6. Сміття біля каменів валяється великими купами, іноді присипане листям, щоб було не так помітно. Очевидно, що це робота місцевих жителів, але туристичного сміття теж вистачає. Забруднення Карпат відбувається активними темпами і гуцули тут не відстають від туристів.

Автор тексту, треків і фото – Тарас Пасимок


18 коментарів на “Протяте Каміння і Соколине Око”

 1. Сашко Хтоце

  В мене на Соколиному була посвята – в ЧНУ ім. Федьковича на географічному факультеті.

  Побувавши на інших посвятах скажу з впевненістю – такого нема ніде! Очима першокурсника все виглядає так: мене привозять в Карпати, зустрічають якісь ельфи в перемішку з іншими вигаданими старшокурсниками міфічними істотами.

  Маршрут тягнеться майже на 10 кілометрів. І по дорозі атмосферу створюють і сценки з героями, і гуцули-провідники, і «Червона Рута» під акомпанемент все тої ж гітари. Нові знайомства, приколи, перша університетська закоханість – все, як має бути.

  Ну, а по приходу назад на початок маршруту, чекає смачна вечеря і «Мівіна», а за десять пройдених кілометрів – вона таки СМАЧНА!!!). На трон висотою в кілька метрів спускається бог Гео і вітає всіх першачків. Вінчає атмосферу «пійло», створене за рецептом найстарших викладачів геофаку.

  Його секрет протягом десятиріч знають лише вони. Конкурси, розваги, гуляння до ранку, уфф… Оце я називаю посвятою!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал