Полонина Росохата (gps-трек)
Еколого-пізнавальна стежка “На Росохату” прокладена живописним мальовничим куточком Шешорського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП “Гуцульщина”. Вона бере початок від центральної дороги с. Шешори (уч. Царина). Маршрут пролягає через заповідну річку Пістинька до печери Довбуша.
Про печеру складено чимало легенд, які передаються з покоління в покоління, зокрема, що вона використовувалась учасниками опришківського руху під проводом легендарного ватажка опришків, О. Довбуша. Печера має форму прямокутного тунелю довжиною 27м, шириною 1-1,5м, висотою 2-4м, орієнтована на південний захід, з глибини тунелю витікає джерело.
Далі стежка повертає вгору, через гірський потічок, веде до поляни, яку оточує красивий буковий ліс. Багатолітні (100-річні) буки-красені зачаровують своєю таємничістю. Звідси стежка веде плавним підйомом вгору, мішаним смереково-буковим лісом, де зростають також ялини, явори, сосни. Тут кожне дерево величне і горде, багато з них мають свої легенди і є свідком багатьох історичних подій.
На маршруті стежки зростає молоде насадження тису ягідного. Науковцями НПП “Гуцульщина” розроблена і реалізується программа “Ренатуралізація тису ягідного”, яка передбачає створення банку садивного матеріалу, визначення оптимальних способів відтворення виду.
Далі мандруємо до мальовничої поляни. Понад 30 років на висогірній сіножаті, функціонує полонина “Росохата”. Дві частини поля, утворюючи розгалудження, мають вигляд росохи,тому і назвали полонину “Росохата”.
Фотографії з полонини Росохата
Навколишня територія — це неповторної краси природні ландшафти Національного природного парку “Гуцульщина” з багатою флорою та фауною.
В лісах можна побачити: оленя благородного, козулю, лисицю, дикого кабана, саламандру плямисту та інші види тварин. Серед птахів зустрічаються: ластівка, орябок, сова довгохвоста, канюк,зрідка залітає лелека чорний. З рослин тут зростає понад 50 видів, серед яких: білоус, астранція велика, дзвіночки персиколисті, скупчені та розлогі, конюшина, костриця тощо. На вологих місцях трапляються рідкісні орхідеї.
В період випасання худоби на полонині в колибі, вас радо зустріне досвідчений, поважний ватаг Кравчук Василь Миколайович. У спілкуванні з ним можна дізнатись про те, як виготовляють бринзу, будз, вурду, а за бажанням, скуштувати полонинської сирно-молочної продукції та спільно приготувати гуцульський бануш.
Маршрут на полонину Росохату: Косів — Пістинь — Шешори — Печера Довбуша — Полонина Росохата
Мандрівка еколого-пізнавальною стежкою “На Росохату” — це захоплююча подорож у казковий світ різноманіття природи, у світ легенд, традицій, звичаїв та побуту гуцульського краю. Стежка промаркована. На маршруті встановлені малі архітектурні форми, облаштовані місця відпочинку.
- Довжина маршруту — 860 м. н. р. м
- Тривалість переходу — 1 год.
Текст Ольга Гарасим’юк. Автор треку Тарас Пасимок.
Телефон ватага Василя з полонини Росохата – 0975139651