Чи варто ходити в гори самому? (опитування)
Я мандрую горами вже більше шести років.
За це цей час я здійснив дуже багато, як пішохідних так і велосипедних мандрівок. Із цього числа було близько ста сольних походів одноденок на території Косівського, Верховинського та Путильського районів і лише одна із ночівлею ‒ на горі Ротило. Спочатку я не був впевнений в своїх силах, а отже кілька років мандрував із більш досвідченими мандрівниками. Згодом я зрозумів, що варто спробувати соло і можу сказати, що це чудово! Людина повинна частіше бути не лише на самоті, але і ще частіше на природі (не обов’язково в горах), адже тоді ми краще розуміємо і знайомимось із собою, власним внутрішнім світом, а також відпочиваємо, очищуємось від агресії ЗМІ, Інтернету та соціуму. Дика природа дає відчуття свободи, волі, світлої енергії життя та любові.
Маючи значний досвід походів, а також якісне спорядження, у серпні 2016 року, я таки наважився на соло мандрівку із ночівлею і можу сказати, що відкрив для себе новий рівень мандрів.
За два дні я не зустрів жодної людини, проте спогади про той похід залишаться в мене на все життя. Я би не радив ходити в зимові сольні походи, або в тривалі походи дикими безлюдними місцями в інші пори року, бо це необґрунтований ризик для здоров’я та життя туриста, але час «для себе» повинен бути в кожної людини. Це унікальний спосіб відчути всю красу навколишнього світу без непотрібних розмов на буденні теми, що є недосяжним навіть коли поруч хоча б один супутник.
Отож любіть себе, насолоджуйтесь життям та будьте щасливі!
Олександр Мартинюк: Не люблю ходити в гори компаніями. Це відволікає від того, за чим власне йшов. Щоб відчути кожен метр подорожі ‒ потрібно йти наодинці. Здається, ніби й достатньо часу в будній день приділити увагу своїм глибоким думкам, та чи то в силу заклопотаності, чи виру великого міста, а може поглинання нас зоною комфорту, ми мислимо буденно і шаблонно, автоматизовано і заклопотано.
Sergey Sergienko: Варто, але не на складних маршрутах і при ретельному плануванні і підготовці. В одиночних походах (соло) є чимало плюсів. Які маршрути вважаю не складними: наприклад, всі маршрути в межах Українських Карпат в теплі пори року. Особисто ходив соло кілька разів по 12-14 днів (автономно, не заходячи в села), мені сподобалось 🙂 Непокоїть тільки питання безпеки ‒ нікому допомогти раптом щось. Але чим ретельніше готуєшся, тим менше вірогідність цього “щось”. А ще мрію знайти сайт (сторінку, групу…) своєрідного клубу (дошки обʼяв тощо) для пошуку компаньйонів-попутників зі схожими побажаннями до походу. Бо в групі (хоча б вдвох) все-таки краще 🙂 На жаль, з віком знаходити підходящу групу все важче.
Олександр Бондаренко: Соло походи ризикована річ і потребує достатньої підготовки та вмінь співіснувати з середовищем. Це вибір сильних людей, адже самотність потребує достатньо потужних морально-вольових якостей. Окрім того соло це ризик, тому що ти позбавлений можливості допомоги в критичній ситуації. Тому потрібно до одиночних походів підходити ретельно все зваживши, і маючи достатній досвід. Приклад Райнгольда Месснера доводить, що соло може бути найефективнішим вибором для досягнення серйозних результатів.
Olga Prystai: Звісно, краще мати хорошу сходжену компанію для мандрів. Але не завжди у друзів є можливість скласти компанію для подорожей. Одноденні походи однозначно через це не варто відміняти, а щодо багатоденних ‒ потрібен аналіз всіх можливих непередбачуваних ситуацій на маршруті і запасний план на ці випадки. Особисто я стараюся не ходити самостійно в багатоденні походи ‒ маю такий досвід і мені там нудно ( і ще доводиться постійно дбати про безпеку, що теж не додає задоволення).
Olesya Levytska: Варто! Автоматично вийде варіація Віпасани. Це така особлива східна техніка медитації, при якій потрібно мінімум 10 днів провести в повному мовчанні та тиші.
Віпасана ‒ повне видалення забруднень розуму і досягнення найвищого щастя та повного звільнення. Зцілення ‒ не лише лікування хвороби, але й повне зцілення від людських страждань ‒ ось що є метою цієї техніки. Адже нас оточує безліч інформації, подій, людей, обов`язків, мрій… Як результат, всі ми страждаємо ментальним перенапруженням, що у свою чергу веде до дисбалансу, втрати ідентичності, зневіри або ж банальних тривог, гніву, стресу.
Бучак Петро: Якщо протягом одного дня то чому б ні, відпочити чи щось позбирати, але якщо з ночівлею, то з кимось цікавіше і безпечніше та й робити все наполовину швидше…
Iryna Rzhevska: Маю досвід одного одноденного солопоходу і кілька соломандрівок. Є в соло один недолік ‒ у хвилини щастя немає нікого поруч, з ким поділитись цим щастям. А ходити в гори варто завжди!
Maxim Mysak: Багато залежить від типу темпераменту і мети походу. Інтроверти запросто знайдуть про що поговорити самі з собою, відпочити від шумної цивілізації, тому для пізнання себе однозначно варто. Але кажуть справжнє щастя лише тоді, коли є з ким його розділити).
Roman Romaniv: звичайно шо не варто… Але тут залежит куда йти і з якими цілями. Якшо всі задрали, то на Сокільський самому піти ‒ це йо. Якшо йти дес самому в Горгани то можна прекрасно допомогти дикій природі вижити. Ведмедики не пристають до людей, коли їх більше 3).
Василь Павлюк: Я ходив раніше сам в одноденні походи літом в Верховинському і Путильському районі. Якщо людні маршрути, то нормально. Але якщо якісь дикі місця, а ще як залізеш в якісь хащі, то трохи моторошно. Я брав з собою телефон з номерами МНС, навігатор, карту, компас, ніж, сірники і старався ходити акуратніше , щоб не підвернути чи не зламати ногу. А зустріти диких звірів в Карпатах дуже непросто. Крім лисиць і змій я нікого не видів. Хоча сліди попадаються ))
Svitlana Tonyuk: Гори ‒ це завжди прекрасно! І ходити самому не те, щоби не цікаво…якщо ти дуже любиш гори і краєвиди, які з них відкриваються, то ти будеш насолоджуватися і радіти й сам, але удвох…удвох тепліше:);) А компанією теж круто, особливо якщо ще в тебе друзі “обезбашені”), то такі походи завжди веселі, фантастичні та незабутні. І, що головне, на мою думку, взимку, ні в якому разі самому ходити в гори не можна, як би ти їх не любив.
Андрій Стронціцький: Можна, але ввечері біля вогню скучно. З власного досвіду, кілька тижневих походів по Горганах
Василь Дворський: Все залежить від настрою і досвіду. Зимою самому ходити не варто!
Олена Шевчук: На один день можна, але краще з кимось, бо всяке буває, ну і веселіше.
Снежана Гафинец: Залишайся наодинці з природою, відчуваєш її кожен подих, кожен рух, лагідний шепіт!
Олексій Пономаренко: Чи варто мандрувати? Думаю, що усі скажуть так. Кількість людей в мандрівці значення не має.
Денис Квасов: Варто. Ходив не раз. Кайф. Але без крайнощів. Хороша (маленька) компанія ‒ теж супер.
Анна Кіщук: Вдвох, теж небезпечно, бо можна повернутися втрьох
Mykhaylo Petskovych: Все визначається потребами й мотивацією мандрівника. Якщо узагальнити, то походи з групою ‒ це одне, соло походи до трьох днів ‒ інше, а соло сім і більше днів — ще зовсім інше. Це різні переживання для тіла й духу, це різні стани свідомості…. Щодо ризиків — підніміть статистику кількості загиблих в Карпатах та на пішохідних переходах….
Опитування підготував Тарас ПАСИМОК за відгуками учасників Фейсбук-спільнот Хочу_в_гори та Місто КОСІВ
А враження від соломандрівок можна прочитати тут:
- Один у Карпатах: Мармароси-Чорногора (відео)
- Пригоди Червоної Кепочки на горі Синяк
- Кукульна осінь
- Параджін — Терношори
- Карпати кличуть, Карпати ждуть…
- Косівчанин зимою ночував у сніговій печері!
- Із червня в листопад або сам-на-сам із Чорногорою
Також читаємо ще два опитування:
Ні. Не. Не варто. Вмерти можна.
Заради безпеки не варто.
Ні не варто, бо там живе лісовий дух Чугайстер, він може забрати до себе.
Варто, чому ні. Головне підготуватися та вміти саме ходити по горах, а не тільки ввечері біля вогниська сидіти. Знати маршрут, вміти робити ватру, орієнтуватися по мапі й взагалі, не лазити навпростець кущами хтознакуди… Мати номери рятівників про всяк випадок. Коротше, досвідченому мандрівнику нема чого боятись.
Чугайстер мене видно вже забрав, бо я найбільше люблю ходити горами наодинці 🙂
Цього року пройшов соло 22 доби – 330 км. Рахів – Ужоцький перевал – Сянки , по ЗТШ. Воно того варто!!!
Постійно соло ходжу і ночую в горах.На 50 соло походів один з компанією.