Косівчанин ночує у сніговій печері!

Під час одного із зимових походів на Ігрець, нам добряче пощастило. Незважаючи на дуже сильний і лютий вітер, вперше в житті, ми не лише побачили справжню снігову печеру, але і самі змогли там побувати. Враження чесно кажучи важко описати – це захоплення від чогось нового та цікавого і відчуття небезпеки водночас. Страх, що печера завалиться, не зникав допоки я не виліз. Думаю, що заснути в такій ситуації, я би точно не зміг. Хоча варто відзначити, що всередині було досить затишно, тепло і сухо, — на відміну від бурі, яка вирувала на поверхні. Це рукотворне чудо створив Руслан Солиджук з міста Косів. На вершині, він викопав в снігу 2-поверхову «снігову хатинку» з ліжком, де і заночував. Детальніше про підготовку та особливості створення печери розповідає Руслан (Руня):

«Перш за все хочеться сказати, що подібні речі не варто робити без належної теоретичної і фізичної підготовки. Особисто я перелопатив немало спеціальної літератури і відповідним чином морально налаштовував себе перед тим, як здійснити задумане. Місцем ночівлі обрав хребет Ігрець, тому що це найближче місце, де можна знайти відповідні снігові надуви. Хочеться наголосити, що сніговий карниз та сніговий надув суттєво відрізняються.

Сніговий надув — це маса снігу в кілька метрів товщиною, нанесеного чи надутого вітром, — в ямі, улоговині, за великим валуном чи поваленим деревом. В окремих випадках надуви зустрічаються на схилах гір чи хребтів, але потрібний певний досвід, щоб оцінити їхню стабільність та надійність. Сніговий карниз — це теж нанесене вітром скупчення снігу за вершиною гори чи лінією хребта, що утворює нависаюче над схилом нагромадження, розмір якого може досягати величини автобуса. На відміну від надуву, карниз дуже нестабільний  і часто стає причиною сходження лавини та несе смертельну загрозу для необачних мандрівників.

Отож, по-перше потрібно знайти безпечний сніговий надув, глибиною хоча б в два метри. Знайшовши відповідний надув з вертикальною стіною, я приступив до копання печери. Найкраще робити це спеціальною сніговою лопатою, але в мене такої не було, тому користувався звичайною совковою лопатою, тобто шуфлею, (держак до якої вирубав в лісі).

Снігова печера

Слайди: Артем Соколов

Якщо хтось гадає, що можна обійтись без лопати, копаючи сніг руками чи підручними засобами, то хочу їх розчарувати! В моєму випадку щільність снігу була такою, що при копанні лопата пару разів деформувалася. В загальному на спорудження мого сховку пішло приблизно до трьох годин. Одяг, в якому я працював, повністю промок від снігу, але мені вдалось його висушити біля ватри. В кінцевому результаті, моя печера мала вигляд двоступінчастого приміщення. На верхньому ярусі був лежак під мій зріст. А метром нижче знаходився рюкзак та інші речі і звісно ж вхід. Двохступінчаста конструкція потрібна для того, щоб холодне повітря стікало до низу, а місце для спання розміщувалось під стелею, де трохи тепліше.

На ніч я замурував вхід в печеру сніговими блоками, залишивши між ними отвори для доступу свіжого повітря. Для освітлення та обігріву використовував дві звичайні парафінові свічки. Завдяки цьому температура всередині піднялась на 12 градусів за Цельсієм, тобто на горі було -10, а в печері стало +2. Це не надто тепло, але в спальному мішку і на карематі я почував себе досить комфортно. Якщо порівняти таку ночівлю з ночівлею в наметі зимою, то жоден намет не зрівняється з печерою за рівнем комфортності».

У сніговій печері

Якщо комусь заманеться повторити зроблене Русланом пам’ятайте наступне:

  1. Морально і фізично налаштовуйте себе для ночівлі в снігу;
  2. Окрім необхідного спорядження (одяг, спальник, каремат) обов’язково візьміть з собою будь-яку лопату;
  3. Знайдіть відповідний безпечний сніговий надув — НЕ карниз!
  4. Подбайте наперед про заготівлю дров для ватри;
  5. Підготуйте запасний одяг взамін тому, який змокне в процесі копання печери;
  6. Приступайте до роботи не пізніше, ніж за три годити до настання темряви;
  7. Конструюйте двохступінчату форму печери;
  8. Подбайте про доступ свіжого повітря перед тим, як лягаєте спати;
  9. Якщо надворі заметіль, то варто періодично перевіряти чи не занесло отвори снігом!
  10. Використовуйте свічки чи газові пальники для обігріву приміщення, але обов’язково подбайте про додатковий отвір-комин для виходу газів!

Тарас Пасимок


14 коментарів на “Косівчанин ночує у сніговій печері!”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал