Карпатський вулкан (Старуня)

На сайті «МапаКосів» вже є моя розповідь про чудові туристичні об’єкти Богородчанської ОТГ в горах Горганах: Манявський водоспад і древній Скит, а також похід на гори Сивулі. В продовження теми про цікаві місця Карпат, читаємо про унікальний грязевий вулкан в селі Старуня, де нещодавно відбувся фестиваль.

Вулкан — геологічна пам’ятка природи єдиний і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але й у світі. Своїм виникненням він зобов’язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Вперше вулкан проявив себе 1977 року після землетрусу в горах Вранча в Румунії та сягав висоти 3 м. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з’явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і зараз у рельєфі нагадує грязеву пляму.

Сьогодні вулкан має 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники. Водночас наявні на території Старунського вулкану озокерит, гарячі грязі, води високої мінералізації мають цінні лікувальні властивості.

Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км в Румунії, Італії, Німеччині, Іраку, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний «барометр» – унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів.

Разом із тим наявні на території Старунського вулкану озокерит, гарячі грязі і води високої мінералізації – володіють цінними лікувальними властивостями. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин у землі завширшки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб.

Як добратись:

Я раджу їхати з Франківська до Старуні велосипедом, тим більше, що тут вже розроблений веломаршрут: Богородчани-Підгір’я-Монастирчани-Старуня. Відстань — 45 км, маркований зеленим. У с. Старуня маршрут розгалужується на 3 напрями: до Старунського вулкану та озокеритних копалень; до соляної криниці; до урочища Кам’яне, звідки пішки можна вийти до оглядового майданчика на г. Голиця. Позитивом є той факт, що маршрут через Старуню до вулкану є кільцевим (дві дороги до села), що дуже підходить для веломандрівки. Також вражають краєвиди на Горгани і саме село є горбистим, що ідеально для покатушок!

Також до Старуні можна доїхати автобусом з Івано-Франківська у Богородчанському напрямку, якій курсує від автостанції №3. Автобуси вирушають тричі на день – о 09:30, 13:30 та 17:30. Щоб знайти вулкан, потрібно орієнтуватися на сільську школу й розташований неподалік магазин. Від них слід повернути ліворуч на другому повороті, тоді дійти чи доїхати до поля й шукати високовольтні стовпи. Вулкан розташований біля стовпа №17. Відвідуючи вулкан, ви обов’язково отримаєте гарні враження від місцевих краєвидів: вулкан знаходиться у долині Лейбової гори на правому березі річки Лукавець-Великий.

Найкраще їхати до Богородчан, а потім пересідати на автобус в Старуню, щоб не залежати від цих лише трьох рейсів за день (саме так я і робив). Варто знати, що маршрутки на Старуню також курсують від центру Франківська, зупинка біля Бастіону.

https://www.facebook.com/mapakosiv/videos/564488977616162/

Цікаві факти:

  1. У селі відкрили «Парк льодовикового періоду». Тут висадили топіарі (хвойні кущі) у вигляді тварин. На полі біля вулкану оселились великий та маленький мамонти, носоріг, олень та первісна людина. Їх тут ціле стадо.
  2. В Старуні також відкрили музей Блаженного Симеона Лукача та підпільної УГКЦ. У музеї зберігаються предмети побуту, одягу, духовна друкована та рукописна тогочасна література, елементи вишивки, священничний одяг, ризи, богослужбовий посуд, тогочасні фото, образи та ікони. Все це і багато іншого зможуть побачити відвідувачі, а також більш детально познайомитися з особою блаженного Симеона Лукача.
  3. Біля вулкана Старуня є ще одна дивовижна пам’ятка – «вічний вогонь». Це не кратер вулкана, а залишок газової труби, яку підпалили місцеві жителі. Це було зроблено задля того, щоб уникнути надмірної загазованості. Тому більше 30 років тут горить газ. І постійно з надр чується утробний звук, що нагадує бурмотіння закипаючого чайника. Вчені мають декілька гіпотез причин виникнення цього геологічного дива.
  4. Завдяки багатим покладам нафти та озокериту, у цих місцях знайшли викопних тварин майже повністю збереженими. У знайденого тут мамонта, наприклад, у шлунку збереглись рештки трави, яку він їв перед загибеллю.
  5. За Польщі тут був санаторій, де лікували безліч хвороб озокеритом. А у самій Старуні знайдено 11 різновидів мінеральних вод. Грязі, які викидає вулкан, насичені цінними мікроелементами.
  6. Старунські землі взагалі багаті на природні копалини. Старуня відома і через наявність в околицях села соляного колодязя. Глибина його досягає приблизно 20 м, а концентрація солі у воді складає 70%. У такому середовищі ніщо не виживе. Колись сюди за сіллю їздили з усіх довколишніх сіл.
  7. Пам’ятайте, що матеріали виверження вулкану містять велику кількість радіоактивних елементів. Загальний гама-фон може перевищувати норму у 3-10 разів. Є інформація, що в радянські часи в околицях Старуні знайдено родовище уранових руд. В усякому разі, ця місцевість характеризується унікальним для Прикарпаття радіаційним фоном (за неофіційними даними, може сягати до 60 мікрорентген на годину і вище), що зумовлено виявленим тут радоном та відкладами солей важких металів. На думку вчених, це місце за своєю геологічною природою не має аналогів в Європі. Саме тому Старуня є місцем «паломництва» багатьох науковців з України й з-за кордону.

Новий фестиваль в Старуні

Мольфари, барабанщики, вогняне шоу та страви Льодовикового періоду. 26 жовтня 2019 року в селі Старуня Івано-Франківської області пройшов масштабний фестиваль “Топіарі Арт-Раут”. Родзинками фестивалю стали три події: вогняне шоу, ЗD шоу доповненої реальності та встановлення рекорду України – 100 барабанщиків, які виконають одночасний номер.

Також усі бажаючі ознайомилися із давніми ремеслами та скуштувати страви меню льодовикового періоду. Для відвідувачів працювали місто майстрів, фудкорти, інтерактивні тематичні фотозони, дитяча конкурсно-розважальна програма за участю місцевих колективів. Вхід був вільний, на офіційному відкритті фестивалю виступив гурту Folknery.

Більше відео:

Для проведення фестивалю відведена земельна ділянка у вісім гектарів. У майбутньому планують проводити його кожного року. Додамо, що фестиваль ТопіаріАрт-Раут відбувається за підтримки Міністерства культури України, конкурсу Мінкультури «Малі міста – великі враження», Асоціації сільських, селищних рад та об’єднаних громад України, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Варто нагадати, ще на початку липня Уряд затвердив переможців конкурсу культурно-мистецьких проєктів «Малі міста – великі враження», які реалізуються у 2019 році.

Проєкт «Малі міста – великі враження» – конкурс культурно-мистецьких проєктів громад з населенням до 50 тисяч людей, спрямований на розвиток культурно-економічного потенціалу територій через підтримку стартапів, що пов’язані із культурною спадщиною громад. На впровадження таких ініціатив у 2019 році Уряд виділив 50 млн грн. Серед переможців опинилося і прикарпатське село Старуня, Богородчанського району з культурно-екологічним проєктом «ТаПіарітіАРТ-раут» на реалізацію якого виділили 4,5 мільйони гривень.

І хоча перший фестиваль мав багато проблем і критики від учасників та глядачів, проте сам  факт проведення таких заходів в Старуні дуже доречний. Там є велика і красива територія, неподалік Франківська, саме місце дуже мальовниче. Сподіваюсь організатори зроблять висновки і наступні рази фестиваль буде вдаліший!

Тарас ПАСИМОК. Фото і відео автора.


6 коментарів на “Карпатський вулкан (Старуня)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

Нові коментарі

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал