Сплав по Чорному Черемошу
Чорний Черемош – річка в Українських Карпатах (на Гуцульщині), в межах Верховинського району Івано-Франківської області. Разом із Білим Черемошем при об’єднанні в с.Устеріки зливаються в ріку (просто) Черемош.
Чорний Черемош бере початок на схилах гори Коман (Чивчинські гори), що на україно-європейському кордоні, які є частиною Мармароського масиву Українських Карпат. Витоки річки розташовані також на схилах Чорногори, де сніг може лежати навіть до кінця червня, а влітку випадає багато дощів. Від місця впадіння р.Дземброня в Чорний Черемош річка спроможна до сплаву березень-жовтень (цілий сезон).
Чорний Черемош є зручним для сплавів, оскільки має широку та довгу долину водозбору та дорогу вздовж річки. Традиційно найкращим часом для рафтингу в Карпатах вважаєються «травневі свята», але останні два роки – з дощовими літами; дощі спричиняють достатній загальний літній рівень води.
Рафтинг — сплав по гірських річках з проходженням перешкод (порогів, шивер, перекатів) на надувному човні (рафті), інших плавзасобах (катамарані, байдарці, каякові, хоча звідси і слова-покручі – «катамаранинг», «байдаркінг», каякинг»).
«Рафтинг» походить від англійського слова «рафт», що в перекладі означає «пліт». Рафтинг – це командний вид спорту, кожен учасник під час сплаву виконує певні функції, екіпаж виконує вказівки лідера-капітана. Самі рафти, з’явилися під час війни у В’єтнамі, де ці плавальні засоби використовувалися для доставки вантажів по воді на бази американської армії.
Полечу вниз, вниз, вниз, по Черемошу вниз.
Синій поїзд – йде велика вода,
Як сто «Хюндаїв», де машиністів нема.
Брати Гадюкіни «Вниз по Черемошу»
Я дуже люблю активний відпочинок. Зазвичай він розподіляється на три основні складові – походи в гори, велосипедні мандрівки та сплави річками України. За останні два роки мав нагоду сплавитися п’ятьма річками: Чорний та Білий Черемош, Прут, Дністер та Збруч. Я вже описував Сплав Білим Черемошем, та загалом, – що таке «Рафтинг».
В даній статті піде мова про особливості сплавів на Чорному Черемоші. Вперше я сплавився цією річкою на першому «Черемош-фесті-2013» і з того часу захопився цим видом корисного та цікавого відпочинку. З позитивів можна відзначити круте проведення часу навіть в дощ, який навпаки лише сприяє сплаву завдяки підвищенню рівня води, красиві краєвиди; також під час греблі гарно працюють м’язи рук, спини та пресу. З мінусів – лише хіба вартість, яка коливається в межах 200-300 грн. з людини. Якщо ж вибирати найкращий плавзасіб, то я надаю перевагу рафту (надувному човну), а не катамарану (спареним надувним балонам із дерев’яним чи металевим каркасом), адже рафт набагато легший в кермуванні, зручніший і комфортніший для сплаву.
Фотографії
Літо 2014 року видалося дощове, сезон сплавів тривав фактично півроку, встановивши символічний рекорд. Звичайно, я скористався сплавами, щоб не сидіти вдома в погану погоду і розширити географію своїх мандрів. Сподіваюсь, що скоро опишу всі свої сплави для сайту МапаКосів. Якщо вас цікавить сама річка Чорний Черемош, то ви можете прочитати якісне і цікаве дослідження Івана Михайловича Зеленчука з Криворівні, а я зосереджусь безпосередньо на туристичній складовій.
Дуже часто буває таке, що коли я пропоную туристам сплав на Чорному Черемоші – вони відмовляються через стереотипи і страхи, посіяні необізнаними бевзями)) із ЗМІ, які часто надають перевагу вигадкам і домислам заради сенсацій.
І хоча Чорний Черемош та Дністер досить популярні в Україні за кількістю «водних туристів» (лідер, мабуть, Південний Буг,), але їх було б набагато більше, якби люди не боялись втонути в цій карпатській річці.
Я мав можливість сплавитися близько 10 разів Чорним Черемошем і навіть кілька раз побути в ролі керманича транспортного засобу. До речі, тут варто згадати, про косівчанина Руслана Солиджука (Руню), який кілька років є одним із керманичів на Черемоші. Реальної небезпеки для життя людей немає хоча б тому, що є лише кілька глибоких місць, де глибина річки досягає 2-3 метри і вода там зазвичай спокійна, як на озері чи ставі. Майже 20 км від Дземброні до Верховини глибина річки коливається від 50 до 100 см. Звісно, коли дощ падає протягом тижня і йде повінь чи весняний паводок, то рівень води піднімається на 50-100 см, і тоді непідготовленим туристам краще утриматись від сплавів, але таке буває протягом всього кілька днів на рік, в залежності від кількості опадів.
Також часто туристи думають, що для сплавів потрібна якась спеціальна фізична підготовка. Насправді це не так. Слухайте вашого інструктора, уважно та злагоджено виконуйте його команди. Чим більше злагодженості та симетричності буде у діях вашої команди, тим легше керманичу судна тримати правильний курс на річці. Звичайно, під час проходження порогів є певний ризик, але не для життя туристів – для плавзасобу від пробоїн. Іноді керманичі спеціально розвертають рафт під час сплавів, щоб урізноманітнити таким чином мандрівку і додати хоч кілька капель адреналіну в кров туриста. Отож, не бійтесь і сплавляйтесь!)
Відео
Відео: Олександр Бондаренко
Якщо говорити про той екстрім, який відчув я особисто, то тут варто згадати, як одного разу Андрій Мельничук (організатор сплавів та «Черемош-фесту») запропонував мені проплисти поріг Гук «самосплавом» з метою навчитися діяти в екстремальних ситуаціях, поза рафтом. Його настанова звучала так – «коли будеш під водою, то не дихай» – одразу згадався похід на флюорографію – «наберіть повітря і НЕ ДИХАЙТЕ!»)
Але смішно мені не було, коли швидка течія понесла моє тіло між камінням під воду і я банально не встигав вдихнути, коли опинявся на поверхні. Тоді я таки добряче нахапався води в цій пригоді, але це розвага лише «для обраних» і в стандартний набір під час сплавів, на щастя, не входить.)
Традиційно тривалість сплаву коливається від 2 до 3 годин в залежності від рівня води і швидкості самого плавзасобу через активність греблі учасників.
Коли є висока вода, то можна плисти не лише з Дземброні до Верховини (18 км), але і до Верхнього Ясенова (+15 км навіть за кільце). Перша частина мандрівки відкриває чудові краєвиди на Чорногірський хребет, Смотрич, Кострич та інші гори. Друга частина від Верховини до Ясенова не така мальовнича як перша (гірська), але теж має свої принади – наприклад скеля на правому березі під горою Синиці та красиві краєвиди гір Магора і та Ігрець.
Також нагадую всім мандрівникам та туристам, що «Черемош-фест-2015» таки відбудеться, хоча він і перенесений в часі з початку травня на 24-26 липня з об’єктивних і суб’єктивних причин. Отож, до зустрічі на фестивалі туристичної культури. Читайте про попередні фестивалі в 2013 та 2014 роках.
Один коментар до “Сплав по Чорному Черемошу”
-
Pingback: "Поливаний" рафтинг (відео) | МапаКосів