Сокільський хребет

Сокільський хребет — частина Покутсько-Буковинських Карпат у межах Косівського району Івано-Франківської області. Загальна протяжність — 15 км., максимальна висота — 940 м. Хребет бере початок в Соколівці і закінчується в селі Тюдів. Сокільський, як і Писаний Камінь, користується великою популярністю серед туристів, — як мешканців Косівщини, так і гостей з інших міст.

Піший маршрут є досить простий і легкий. З вершини хребта відкриваються чудові краєвиди на Ігрець, Хоминський та Писаний камінь. Серед цікавинок – велика кількість мальовничих пісковикових скель (висотою до 40 м.).

Незважаючи на популярність важко сказати, що про Сокільський в Інтернеті є достатньо інформації. Тому пишучи про Косівські гори, я відчуваю себе як Колумб, – піонером і першовідкривачем. Мене часто запитували, як з Сокільського можна перейти на Косів, бо описи є лише з Яворова в Тюдів. Отож, гайда мандрувати!

Як добратися

Я вже кілька ходив з Косова на Сокільський і в зворотньому напрямку, тому поділюся знаннями).

Розпочати маршрут можна з гуцульського села Яворів, що відоме на весь світ своїми ліжниками та різьбою по дереву. Тут орієнтиром служить відпочинковий комплекс «Бабай». Зразу біля нього є автобусна зупинка, де і варто вийти. Від автотраси повертаємо ліворуч на грунтову дорогу, яка веде до присілку Віпчина. Перетнувши міст починаємо підйом стежкою до кутка Широке і далі на схід.

Якщо ж ви маєте бажання зекономити час, то можна підніматися і з Соколівки, правда підйом набагато стрімкіший, ніж в першому варіанті. Вам потрібно йти лісовою дорогою теж на ліво, від траси, — з центру села, якраз навпроти церкви. Там важко заблукати, бо хоч дорога часто розгалужується, але головне йти весь час до верху і можна потрапити на хребет за 30 хв.

Піднявшись, йдемо Сокільським хребтом хорошою дорогою, що тягнеться прямо, аж до річки Черемош. Йти досить легко, бо перепад висот малий, майже невідчутний. З висоти Сокільского хребта на всій протяжності маршруту з правого боку чудового видно гору Писаний Камінь, Ігрець та весь його хребет, а з лівого боку — село Бабин та хребет Хоминський. На маршруті є маркування як для пішого туриста, так і для роверистів від Велокосова.

Десь на середині хребта, з обох боків дороги, починають з’являтися велетенські кам’яні скелі (на фото). Найбільші з них це «Свинський гук», «Кашицький камінь», «Ведмежі ворота», «Тутурівський камінь», «Чортів палець». Також по дорозі можна побачити кілька колиб, але більшість з них в поганому стані.

Скоро з лівого боку буде кілька доріг вниз. Це спуск в село Бабин, до перевалу. Звідти можна йти або в сам Бабин на ліво, або дорогою в Малий Рожен на право. А прямо – через гори Карпати, перпендикулярно до Сокільського – шлях на Хоминський і згодом через Левади на Косів. Цей варіант хороший, якщо у вас обмаль часу, бо в такому випадку ми побачимо лише частину Сокільського. Тому я рекомендую йти далі хребтом ще десь годину і потім вже спускатися знову ліворуч дорогою в село Малий Рожен. Звідти без проблем можна потрапити до Хоминського, але побачені краєвиди варті вашої уваги. Детальніше про шляхи повернення в Косів читайте в моїй статті Похід на Хоминський хребет.

Якщо ж продовжувати ще довго йти хребтом до самого кінця, то ми опинимося в селі Великий Рожен, біля першого пам’ятника Тарасу Шевченку в Україні, збудованому в 1914 році. Там також є великий гірський струмок та водоспад, але до Косова досить далеко. Звідти можна добиратися або автобусами чи автостопом в сторону Кут і Вижниці.

Панорама Сокільського хребта (відео)

Сокільський на фотографіях

Цікаві факти та легенди

  1. За легендою, назва хребта Сокільський, як і села Соколівка, — походить від соколів, які здавна гніздилися в тих краях.
  2. На скелі Лисівський камінь (Тутурівський камінь) археологи виявили наскельні малюнки ще з стародавніх часів (петрогліфи). Схожі малюнки можна побачити на скелях Писаного Каменю і Терношорів.
  3. Скелі Сокільского хребта, а особливо Тутурівський камінь, користуються великою популярністю серед альпіністів. Тут вже прокладені скелелазні маршрути, тому захопивши з собою довгу мотузку (50 м.), альпіністичну систему і кілька карабінів – відкриєте для себе одну з найкращих цікавинок хребта. Адреналін і гарний настрій – гарантований!
  4. На хребті побували відомі письменники і поети України: Юрій Федькович, Гнат Хоткевич, Богдан Лепкий, Дмитро Павличко, Марія Влад та інші.
  5. У 18 столітті, в печері на Сокільському хребті жив засновник іудейської течії хасидизму Ізраїль бен Елізер. Подорожуючи Україною, він дійшов до величного скелястого хребта, де вирішив оселитися серед чудової карпатської природи. Тут він проводив час у медитаціях і молитвах, а також, за легендою, — вів розмови зі своїм товаришем – народним месником Олексою Довбушем, який частенько навідувався в цей край!
  6. За іншою легендою, щороку на Івана Купала саме на Сокільському хребті гуцули здійснювали жертвоприношення двом богам – Білобогу і Чорнобогу. Однак одного разу принесених дарів виявилось замало, і між богами розгорілась сутичка. Коли Білобог почав програвати, то тутешній король Гуцул, який спостерігав за сутичкою, насмілився з нього покепкувати. Та Білобог зібрав усю волю і переміг Чорнобога, а короля Гуцула закляв, закинувши його до самого дна гори. Тепер король оживає раз на рік у ніч на Івана Купала, коли бог випускає із своєї світлиці сім разів по сім соколів, що сім разів облітають Сокільський хребет.

Автор тексту, фото та відео – Тарас Пасимок


50 коментарів на “Сокільський хребет”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Піші та велопрогулянки, походи та веломаршрути Карпатами – Косів, Косівський та Верховинський райони – для вас та ваших друзів чи гостей з інших міст!

RSS Нове на туристичному форумі

Туристичний відеоканал