Гора Острий
Гора Остра (Острий), з висотою 584 метри над рівнем моря, — є частиною Покутсько-Буковинських Карпат. Розташована на межі міста Косів та села Город, з лівого боку омивається річкою Рибниця. Гора тягнеться у формі хребта і вкрита буковим лісом та частково модриною. «Острий» по-гуцульськи означає гострий і це дійсно відповідає стрімким скелястим схилам гори, на яку не так легко піднятись.
Через пожежу на вершині гори і, як наслідок, відсутність дерев – гора стала приваблива для туристів та косівчан через неймовірні краєвиди. З Острого, як на долоні, — видно весь Косів та сусідні села. Також, добре проглядаються і всі «горби», що оточують наше рідне місто немов підковою: гора Михалків (найвища точка Косова), Міська Гора, хребет Каменистий, Голиця та Сопка (Стіжки, Зіняків Верх).
Під горою біжить струмок, який живить форельні господарства, що розташовані неподалік, на вулиці Івана Франка. Це досить відомий туристичний об’єкт Косова, який ви можете відвідати після походу на Острий і смачно пообідати та загалом гарно провести час.
3D-панорама
– це гора-загадка! Мало хто знає про її існування і ще менше людей там бували, не кажучи вже про туристів. То й не дивно, адже вся вершина була заліснена – краєвидів чи якихось цікавинок не було. Але зараз там найкращий краєвид на Косів – це моя улюблена гора і всіх друзів чи гостей стараюсь туди затягнути. До речі, на вершині є інтернет — ловить вай-фай із будинків під горою.
Фотографії
На Острому часто буває наша команда «МапаКосів» — зимою і весною, сонце зустрічали та фотографували нічний Косів з вершини. Одним словом, рекламуємо нове цікаве місце, як лише можемо і вміємо. Мене часто питають в Інтернеті: «Де той Острий і як туди потрапити?». Тому я і вирішив написати цю статтю, для всіх хто нею цікавиться. Хоча на карті Косівського району за 2006 рік вказано — гора Остра, але місцеві мешканці і гуцули кажуть виключно — Острий. Є ризик, що через дощі і відсутність дерев на горі, вершина почне з’їжджати і сунутись на людські хати, що розташовані внизу гори.
Як добратись?
Загалом на гору можна потрапити різними шляхами. Починається підйом від братської могили, в селі Город. Орієнтиром служить великий курган із білим залізним хрестом. Дійти туди можна вулицею над Гуком і потім дерев’яною кладкою перейти до кургану. Або йти паралельною вулицею Івана Франка (Облазом).
1. Найкращий і найлегший спосіб це повернути за курганом ліворуч дорогою, яка виведе вас на саму вершину, повз зелену садибу «Володар», яка служить орієнтиром. Туди можна виїхати навіть і транспортом — велосипедом, мотоциклом, квадроциклом чи на авто. До речі, з вершини до низу їхати на велосипеді можна, — крутий даунхільний спуск, але треба бути обережним.
2. Також від хреста на могилі біжить ледь помітна стежка, яка спочатку бере ліворуч, потім повертає на право і траверсом виводить на початок хребта. Звідти починається доволі стрімкий підйом на саму вершину. То і не дивно, що важко йти, бо назва гори відповідна :). Загалом час підйому від хреста десь 30-40 хв. Цією стежкою без провідника не варто ходити, бо можна травмуватися чи заблукати
3. Ще один спосіб — це перейти від гори Михалків стежкою на Острий. Від будівель гірсько-лижньої школи є стежка, яка виведе вас на Острий за якихось 5 хв. До речі, між Острим та Михалковою є кілька струмків із чудовими водоспадами, про які мало хто знає. Але третій, як і другий шлях краще йти із гідом.
4. Особливість таємничих водоспадів така, що 4 із них розташовані поруч, неподалік вулиці Дружби у Косові, а от п’ятий розташований далі від них, прямо під горою Острий, для цього я і записав новий трек. Добратись до п’ятого таємничого водоспаду дуже легко. Варто йти по вулиці Франка, згодом повернути на вулицю Герасимович у Косові, повз форельне господарство. Орієнтуємось на нове біло-зелене маркування, що веде нас на гору Острий. За триста метрів буде різкий поворот стежки праворуч вверх до гори, а нам потрібно спуститись одразу на повороті вліво, до води, орієнтуючись на шум водоспаду. Найкраще йти туди весною та літом, щоб побачити водоспад повноводним. Місце дуже дике, маловідоме і від цього сильне енергетично. Це справжнє місце сили у Косові. Після оглядин водоспаду, можна піднятись новим маркованим маршрутом і на Острий.
Відео
Косівські водоспади між Острим та Михалковою
Легенди про Острий та Облаз
Облазами називають стрімкі урвища над річками. Переважно під облазами проходять дороги, бо ж їх прокладають берегами річок. Є й у Косові свій Облаз — на схилі Острого над Рибницею на межі з селом Городом. Тут гора дуже стрімко спадає до ріки, майже простопадно. Тепер берег укріплений, підмурований знизу — це зробили ще за Австрії робітники аж з Італії. А давніше там, де зараз асфальтівка, пролягала вузенька доріжка, на яку не раз після дощів то згори налазив зсув, то сама дорога злазила вниз. Тому-то й зветься Облаз.
Одного разу татарський загін несподівано попрямував у напрямку гір, сподіваючись зненацька напасти й пограбувати багаті на худобу гірські села. Всі дорослі кинулися до Облазу. Там над єдиною дорогою, якою могли рухатися вороги, завжди лежали заготовлені уламки скель, колоди. Як лише татари втяглися на дорогу, на них полетіла вся та „амуніція”. Одних вона убивала або калічила, інші падали вниз, у глибоченний яр над рікою, і розбивалися об скелі. Мало кому вдалося повернутися назад і втекти. Від крові Рибниця аж до Косова текла червоною. Більше ні турки, ні татари не пробували заглибитися у наші гори.
Стежка «До оглядового майданчика на гору Острий»
У 2016 році на вершині гори, з ініціативи журналіста та громадського активіста Тараса Пасимка, за кошти Косівської районної ради, споруджено оглядовий майданчик, звідки відкриваються неповторні панорами міста та гірських хребтів (гора Михалкова, Каменистий, Хоминський, Сокільський). Острий – куполоподібна вершина розташована на північному-заході хребта Голиця, що відмежована від нього потічком Острий. Вершина знаходиться практично на межі Покутських Карпат та Передкарпаття.
- Протяжність маршруту – 1 км
- Тривалість переходу – 40 хв.
Автор тексту і фото Тарас Пасимок
деякі люди в Косові називають цю гору Острів – щось в цьому є!)
варто також зазначити що нас на Острий-острів вперше Близнюк Андрій скерував
йо і ще Андрій зробив найкращі фото з цієї гори
Доброго дня! Тарасе! Я не побачила, як додати інформацію на сайт “Мапа Косів”. Маю багато гарних фотографій, коли завдяки Вам побували в Космачі. До речі, дуже дякую Вам за організацію поїздки, хоч ми і не вийшли на Лису гору. Зате познайомилися з чудесною родиною космацьких гуцулів!
Добрий день! Пані Людмила Стражник
скиньте фото мені на електронну пошту – pasymok@gmail.com
коментарі про мою роботу залишають тут – https://mapakosiv.if.ua/2105/comment-page-1/#comment-1727
Хребет Острий (Косів-Город): відео – https://mapakosiv.if.ua/1118/
Міхалкова – се фист файна гора.
Але Острий мой ліпша буде.
Я ж тобі казав Назарку, що там класно!) а ти не вірив)
В межах міста Косів є 6 гірських пішохідних маршрутів:
1. Міська гора – https://huculia.info/miska-hill-kosiv/
2. Михалкова – https://mapakosiv.if.ua/411/
3. Хребет Голиця – https://mapakosiv.if.ua/912/
4. Сопка (ЗІняків Верх, Стіжки) – https://mapakosiv.if.ua/447/
5. Каменистий хребет – https://mapakosiv.if.ua/283/
6. Хребет Острий – https://mapakosiv.if.ua/1259/
стаття вийшла і в гуцульському краї нарешті) тепер там буде ще більше туристів і косівчан)
статтю прочитали 15-000 разів!
Стежка «До оглядового майданчика на гору Острий»
У 2016 році на вершині гори, з ініціативи журналіста та громадського активіста Тараса Пасимка, за кошти Косівської районної ради, споруджено оглядовий майданчик, звідки відкриваються неповторні панорами міста та гірських хребтів (гора Михалкова, Каменистий, Хоминський, Сокільський, Брусний). Острий – куполоподібна вершина розташована на північному-заході хребта Голиця, що відмежована від нього потічком Острий. Вершина знаходиться практично на межі Покутських Карпат та Передкарпаття.
Протяжність маршруту – 1 км
Тривалість переходу – 40 хв.