Хребет Острий

Похід на Острий

Гора Остра (Острий), з висотою 584 метри над рівнем моря, — є частиною Покутсько-Буковинських Карпат. Розташована на межі міста Косів та села Город, з лівого боку омивається річкою Рибниця. Гора тягнеться у формі хребта і вкрита буковим лісом та частково модриною. «Острий» по-гуцульськи означає гострий і це дійсно відповідає стрімким скелястим схилам гори, на яку не так легко піднятись.

Через пожежу на вершині гори і, як наслідок, відсутність дерев – гора стала приваблива для туристів та косівчан через неймовірні краєвиди. З Острого, як на долоні, — видно весь Косів та сусідні села. Також, добре проглядаються і всі «горби», що оточують наше рідне місто немов підковою: гора Михалків (найвища точка Косова), Міська Гора, хребет Каменистий, Голиця та Сопка (Стіжки, Зіняків Верх).

Під горою біжить струмок, який живить форельні господарства, що розташовані неподалік, на вулиці Івана Франка. Це досить відомий туристичний об’єкт Косова, який ви можете відвідати після походу на Острий і смачно пообідати та загалом гарно провести час.

На сьогодні, Острий – це гора-загадка! Мало хто знає про її існування і ще менше людей там бували, не кажучи вже про туристів. То й не дивно, адже вся вершина була заліснена – краєвидів чи якихось цікавинок не було. Але зараз там найкращий краєвид на Косів – це моя улюблена гора і всіх друзів чи гостей стараюсь туди затягнути. До речі, на вершині є інтернет — ловить вай-фай із будинків під горою.

Фотографії

На Острому часто буває наша команда «МапаКосів» — зимою і весною, сонце зустрічали та фотографували нічний Косів з вершини. Одним словом, рекламуємо нове цікаве місце, як лише можемо і вміємо. Мене часто питають в Інтернеті: «Де той Острий і як туди потрапити?». Тому я і вирішив написати цю статтю, для всіх хто нею цікавиться. Хоча на карті Косівського району за 2006 рік вказано — гора Остра, але місцеві мешканці і гуцули кажуть виключно — Острий. Є ризик, що через дощі і відсутність дерев на горі, вершина почне з’їжджати і сунутись на людські хати, що розташовані внизу гори.

Як добратись?

Загалом на гору можна потрапити трьома різними шляхами. Починається підйом від братської могили, в селі Город. Орієнтиром служить великий курган із білим залізним хрестом. Дійти туди можна вулицею над Гуком і потім дерев’яною кладкою перейти до кургану. Або йти паралельною вулицею Івана Франка (Облазом).

1. Найкращий і найлегший спосіб це повернути за курганом ліворуч дорогою, яка виведе вас на саму вершину, повз зелену садибу «Володар», яка служить орієнтиром. Туди можна виїхати навіть і транспортом — велосипедом, мотоциклом, квадроциклом чи на авто. До речі, з вершини до низу їхати на велосипеді можна, — крутий даунхільний спуск, але треба бути обережним.

2. Також від хреста на могилі біжить ледь помітна стежка, яка спочатку бере ліворуч, потім повертає на право і траверсом виводить на початок хребта. Звідти починається доволі стрімкий підйом на саму вершину. То і не дивно, що важко йти, бо назва гори відповідна :). Загалом час підйому від хреста десь 30-40 хв. Цією стежкою без провідника не варто ходити, бо можна травмуватися чи заблукати

3. Ще один спосіб — це перейти від гори Михалків стежкою на Острий. Від будівель гірсько-лижньої школи є стежка, яка виведе вас на Острий за якихось 5 хв. До речі, між Острим та Михалковою є кілька струмків із чудовими водоспадами, про які мало хто знає. Але третій, як і другий шлях краще йти із гідом.

Відео


Косівські водоспади між Острим та Михалковою

Легенди про Острий та Облаз

Облазами називають стрімкі урвища над річками. Переважно під облазами проходять дороги, бо ж їх прокладають берегами річок. Є й у Косові свій Облаз — на схилі Острого над Рибницею на межі з селом Городом. Тут гора дуже стрімко спадає до ріки, майже простопадно. Тепер берег укріплений, підмурований знизу — це зробили ще за Австрії робітники аж з Італії. А давніше там, де зараз асфальтівка, пролягала вузенька доріжка, на яку не раз після дощів то згори налазив зсув, то сама дорога злазила вниз. Тому-то й зветься Облаз.

Одного разу татарський загін несподівано попрямував у напрямку гір, сподіваючись зненацька напасти й пограбувати багаті на худобу гірські села. Всі дорослі кинулися до Облазу. Там над єдиною дорогою, якою могли рухатися вороги, завжди лежали заготовлені уламки скель, колоди. Як лише татари втяглися на дорогу, на них полетіла вся та „амуніція”. Одних вона убивала або калічила, інші падали вниз, у глибоченний яр над рікою, і розбивалися об скелі. Мало кому вдалося повернутися назад і втекти. Від крові Рибниця аж до Косова текла червоною. Більше ні турки, ні татари не пробували заглибитися у наші гори.

Стежка «До оглядового майданчика на гору Острий»

У 2016 році на вершині гори, з ініціативи журналіста та громадського активіста Тараса Пасимка, за кошти Косівської районної ради, споруджено оглядовий майданчик, звідки відкриваються неповторні панорами міста та гірських хребтів (гора Михалкова, Каменистий, Хоминський, Сокільський). Острий – куполоподібна вершина розташована на північному-заході хребта Голиця, що відмежована від нього потічком Острий. Вершина знаходиться практично на межі Покутських Карпат та Передкарпаття.

 • Протяжність маршруту – 1 км
 • Тривалість переходу – 40 хв.

Тарас Пасимок

27 коментарів

 1. Тарас Пасимок
  Тарас Пасимок · 3 листопадаа, 2014 at 18:18:20 · →

  деякі люди в Косові називають цю гору Острів – щось в цьому є!)

 2. hot
  hot · 5 листопадаа, 2014 at 16:56:34 · →

  варто також зазначити що нас на Острий-острів вперше Близнюк Андрій скерував

 3. Тарас Пасимок
  Тарас Пасимок · 6 листопадаа, 2014 at 14:41:40 · →

  йо і ще Андрій зробив найкращі фото з цієї гори

 4. Людмила Стражник
  Людмила Стражник · 20 листопадаа, 2014 at 13:15:46 · →

  Доброго дня! Тарасе! Я не побачила, як додати інформацію на сайт “Мапа Косів”. Маю багато гарних фотографій, коли завдяки Вам побували в Космачі. До речі, дуже дякую Вам за організацію поїздки, хоч ми і не вийшли на Лису гору. Зате познайомилися з чудесною родиною космацьких гуцулів!

  1. Тарас Пасимок
   Тарас Пасимок · 23 листопадаа, 2014 at 18:36:41 · →

   Добрий день! Пані Людмила Стражник

   скиньте фото мені на електронну пошту – pasymok@gmail.com

   коментарі про мою роботу залишають тут – http://mapakosiv.if.ua/2105/comment-page-1/#comment-1727

 5. Тарас Пасимок
  Тарас Пасимок · 7 Грудня, 2014 at 20:38:06 · →

  Хребет Острий (Косів-Город): відео – http://mapakosiv.if.ua/1118/

 6. Назар
  Назар · 19 Січня, 2015 at 10:54:00 · →

  Міхалкова – се фист файна гора.
  Але Острий мой ліпша буде.

  1. Тарас Пасимок
   Тарас Пасимок · 27 Січня, 2015 at 10:43:29 · →

   Я ж тобі казав Назарку, що там класно!) а ти не вірив)

 7. Тарас Пасимок
  Тарас Пасимок · 28 Січня, 2015 at 23:08:11 · →

  В межах міста Косів є 6 гірських пішохідних маршрутів:
  1. Міська гора – http://huculia.info/miska-hill-kosiv/
  2. Михалкова – http://mapakosiv.if.ua/411/
  3. Хребет Голиця – http://mapakosiv.if.ua/912/
  4. Сопка (ЗІняків Верх, Стіжки) – http://mapakosiv.if.ua/447/
  5. Каменистий хребет – http://mapakosiv.if.ua/283/
  6. Хребет Острий – http://mapakosiv.if.ua/1259/

 8. Відкриття велосезону 2015: Велотріп до лісової хатинки в Соколівці | ВелоКосів
  Відкриття велосезону 2015: Велотріп до лісової хатинки в Соколівці | ВелоКосів · 18 Березня, 2015 at 07:57:08 · →

  […] та Івана Франка до села Город. Далі їдемо Облазом, повз хребет Острий, багатостраждальною трасою Косів­-Верховина, яку […]

 9. Молодь Косова відзначила День Героїв
  Молодь Косова відзначила День Героїв · 28 Травня, 2015 at 06:32:40 · →

  […] травня, в Косові, на вершині хребта Острий відбулося вшанування всіх Героїв України – полеглих […]

 10. У Верховині діє оглядовий майданчик | МапаКосів
  У Верховині діє оглядовий майданчик | МапаКосів · 5 Червня, 2015 at 10:41:14 · →

  […] Гора Остра (Острий), з висотою 584 метри над рівнем моря, – є частиною Покутсько-Буковинських Карпат. Розташована на межі міста Косів та села Город, з лівого боку омивається річкою Рибниця. Через пожежу на вершині гори і, як наслідок, відсутність дерев – гора стала приваблива для туристів та косівчан через неймовірні краєвиди. З Острого, як на долоні, – видно весь Косів та сусідні села. Також, добре проглядаються і всі гори, що оточують наше рідне місто немов підковою: гора Михалків (найвища точка Косова), Міська Гора, хребет Каменистий, Голиця та Сопка (Стіжки, Зіняків Верх). […]

 11. Нічна покатушка від ВелоКосова | ВелоКосів
  Нічна покатушка від ВелоКосова | ВелоКосів · 30 Липня, 2015 at 08:14:28 · →

  […] та згодом поїхати в село Город, щоб піднятися на гору Остру і зацінити нічні краєвиди з гори. Там дуже гарно, як і […]

 12. Проекту «МапаКосів» – три роки! | МапаКосів
  Проекту «МапаКосів» – три роки! | МапаКосів · 14 Жовтня, 2015 at 16:08:07 · →

  […] Похід на хребет Острий у Косові  (3,250 переглядів) […]

 13. Веломаршрут «Туристичний Косів» | ВелоКосів
  Веломаршрут «Туристичний Косів» | ВелоКосів · 15 Квітня, 2016 at 08:27:12 · →

  […] краєвиди на скелясті береги річки Рибниця, а також на хребет Острий. Асфальт раптово закінчується і починається […]

 14. Туристичний прогулянковий маршрут на г. Острий, 584 м: gps-трек | МапаКосів
  Туристичний прогулянковий маршрут на г. Острий, 584 м: gps-трек | МапаКосів · 13 Червня, 2016 at 08:28:25 · →

  […] Похід на Острий […]

 15. Тарас Пасимок
  Тарас Пасимок · 16 Вересня, 2016 at 09:55:48 · →

  стаття вийшла і в гуцульському краї нарешті) тепер там буде ще більше туристів і косівчан)

 16. Гора Острий | Національний природний парк «Гуцульщина»
  Гора Острий | Національний природний парк «Гуцульщина» · 8 Січня, 2017 at 14:51:36 · →

  […] прогулянка приведе Вас на одну з косівських вершин – гору Острий. Висота гори 584 м н .р. м., розташована вона на межі м. […]

 17. Веломандрівка до Лужківського водоспаду | ВелоКосів
  Веломандрівка до Лужківського водоспаду | ВелоКосів · 5 Лютого, 2018 at 18:21:35 · →

  […] На Косівщині є два найвідоміших водоспади ‒ це Гук у Косові на річці Рибниця та Сріблясті водоспади в Шешорах на річці Пістинька. Проте, тут є одна проблема — протягом повеней 2008-2010-го років ці водоспади фактично зруйнувались валом води, піску, каміння та дерева і зараз це просто камʼяні каскади з незначним перепадом висоти. Часто туристи, коли читають застарілі описи в Інтернеті і потрапляють в реальність, то сильно розчаровуються. Проте шикарних водоспадів у нас вистачає, хоча вони і віддалені від центральної дороги та Косова (і, відповідно, не такі «розкручені») ‒ це Рушірські водоспади у Лючі і Космачі, Шепітські Гуки, Лужківський водоспад у Великому Ріжні і «Таємничі водоспади» в Косові під Острим хребтом. […]

 18. Гарні новини сайту! | МапаКосів
  Гарні новини сайту! | МапаКосів · 15 Лютого, 2018 at 22:04:19 · →

  […] хребет (і до Косова), Послуги туристичного гіда, Похід на Острий у Косові, Похід на Протяте Каміння та Соколине Око, Мандрівка […]

 19. Мандрівниця Марічка Туранська: «Сміливими Бог Володіє» | МапаКосів
  Мандрівниця Марічка Туранська: «Сміливими Бог Володіє» | МапаКосів · 27 Лютого, 2018 at 19:34:43 · →

  […] маленької хатинки, за садом, і Гуком, ще подобається Острий, і види під […]

 20. Рахів, Рахів — місто мрій і надій | МапаКосів
  Рахів, Рахів — місто мрій і надій | МапаКосів · 18 Березня, 2018 at 13:24:58 · →

  […] Також піднялись на славнозвісну Лису Гору, (це як наш Острий в Косові, але трохи вища), звідки відкриваються чудові краєвиди […]

 21. Косівська «Підпільна Чайна»
  Косівська «Підпільна Чайна» · 1 Квітня, 2018 at 14:47:55 · →

  […] організувати схожий захід для косівських чаєманів на Острому, коли […]

 22. Веломандрівка Косів-Шешори (через Соколівку) – ВелоКосів
  Веломандрівка Косів-Шешори (через Соколівку) – ВелоКосів · 24 Жовтня, 2018 at 11:05:40 · →

  […] в сторону Верховини, через мальовничі гуцульські села Город та Соколівка. Їдемо швидко та із задоволенням, по […]

 23. Тарас
  Тарас · 18 Червня, 2019 at 17:30:22 · →

  статтю прочитали 15-000 разів!

 24. Тарас
  Тарас · 18 Червня, 2019 at 18:04:00 · →

  Стежка «До оглядового майданчика на гору Острий»

  У 2016 році на вершині гори, з ініціативи журналіста та громадського активіста Тараса Пасимка, за кошти Косівської районної ради, споруджено оглядовий майданчик, звідки відкриваються неповторні панорами міста та гірських хребтів (гора Михалкова, Каменистий, Хоминський, Сокільський, Брусний). Острий – куполоподібна вершина розташована на північному-заході хребта Голиця, що відмежована від нього потічком Острий. Вершина знаходиться практично на межі Покутських Карпат та Передкарпаття.

  Протяжність маршруту – 1 км
  Тривалість переходу – 40 хв.

 25. Послуги туристичного гіда | МапаКосів
  Послуги туристичного гіда | МапаКосів · 1 Грудня, 2019 at 13:13:16 · →

  […] Похід на хребет Острий […]

Коментувати