Вйо в Горгани: Ведмежик і Довбушанка

Вйо в Горгани: Ведмежик і Довбушанка

Довбушанка (Добошанка, Довбошанка) — гірська вершина Довбушанського хребта, що складається з двох частин: перша — це масив гори Довбушанки, що включає власне гору Довбушанку (1754 м), гору Ведмежик і гору Пікун, а на сході, через перевал, з’єднується з горою Товста, друга частина хребта — це масив гори Полянські (1674 м), г. Козі та г. Кози-Гори.

Гора Довбушанка знаходиться неподалік села Бистриці Надвірнянського району Івано-Франківській області. Південні схили гори пологі, в той же час північні — круті. Довбушанка представлена пісковиками, є кам’яні розсипи. Схили вкриті ялиновими лісами. На вершині — криволісся з сосни гірської, різнотрав’я і лишайників.

Ведмежик — гора в Українських Карпатах, в гірському масиві Ґорґани, на хребті Довбушанка. Висота — 1737 м. Північний схил дуже крутий, місцями з урвищами. Південно-східний та західний схили пологі, ними можна пройти відповідно до вершин Довбушанка (1754 м) та Пікун (1657 м).

Ґорґани — це “моренні поля”, тобто довкола тільки нагромадження брил пісковику «грегорів», порослого лишайником, що надає горам впізнаваного сіро-зеленого кольору.
Заповідник

Весь хребет Довбушанка-Полянські знаходиться в межах природного заповідника «Горгани» — це одна з найнедоступніших ділянок у Карпатських горах, де ліс вкриває більше 84% площі, не можна проводити вирубку дерев, збір рослин, навіть облаштовувати туристичні стоянки заборонено. Це одна з причин чому варто брати з собою газові пальники і не розраховувати на приготування їжі на багатті.

Особливістю живої природи хребта Довбушанка є природне місцезростання сосни кедрової європейської, яка є реліктом третинного періоду. Окрім того в межах заповідної території збереглися смерекові праліси віком 150–200 років.

Лісники

Велику частину лісів навколо хребта Довбушанка займає заповідник «Горгани», тому тут заборонено типову «туристичну» діяльність. Варто знати, що цей заповідник охороняється не номінально і не лише на словах, а справді дуже пильно. Тому щоб уникнути проблем та непорозумінь із лісниками, потрібно дотримуватись правил поведінки в заповідних територіях.

Блуд

Є такі місця в Карпатах, де ловить «блуд». Якщо ж говорити про хребет Довбушанки, то напевно немає серед українських туристів та мандрівників, які б там хоч раз не блудили. Все ускладнюється і тим, що немає маркування на маршруті, адже це територія заповідника. Тому я не рекомендую йти на Довбушанку соло-похід, а також йти туди без людини, яка вже там була і зможе допомогти знайти дорогу. Ми блудили і з гарною погодою, і з джпс-трекером і з людьми, які вже були на вершині! Детальніше про особливості блуду читайте в статті «Мрії збуваються?»

Коні

Як відомо, в Горганах є полонини та пасовища, проте особливість в тому, що часто там випасають не овець та корів, як в інших частинах Карпат, а великих і породистих коней. Ці коні дуже дикі, хоч і свійські, люблять проявляти свій норовливий характер, контролювати свою територію пасовища від небажаних чужинців, наприклад туристів. Тому «горганські» коні складають не меншу проблему для мандрівників-новачків, ніж дикі лісові звірі. Треба бути дуже уважним і уникати контактів з цими агресивними істотами.

Бункер

Останній бункер УПА — в надвірнянських Горганах, на схилі гори Березовачка. Під самою вершиною — на висоті 1350 метрів. Ляда — в бік присілку Максимець села Зелена. Внизу Бистриця. Брили, порослі мохами, ховають віконце схрону недалеко від стежки. У 1954-му тут прийняв бій і смерть легендарний полковник Грім. До свята Покрови і Дня УПА бункер відновили.

Найкоротша і найскладніша стежка до бункера веде заповідними територіями. Вихід на неї — з лісництва природного заповідника «Горгани» у Зеленій, поруч із присілком Рівня. Територія заповідника має найвищий охоронний статус і походи нею не вітаються — можна заробити штраф. Рекомендують виходити на Березовачку (1390 м) з боку Черника. Звідти дорога легша, але вдвічі довша — цілих сім кілометрів набору висоти. В День УПА керівництво заповідника зробило виняток і відкрило свою еколого-пізнавальну стежку до бункера для нечисленного товариства. «До Грома», — так кажуть місцеві, коли пояснюють, куди йдуть. Детальніше тут.

«Довбушанське» Озеро

На початку підйому на Довбушанку, зі сторони села Бистриця, є кілька колиб та галявин, біля ріки Довжинець. Тут є також невеличке, проте дуже мальовниче озеро, штучного походження. Його легко побачити, праворуч лісової дороги. Це ідеальне місце для відпочинку, таборування та фото сесій. Не пропусти!

Як добратись?

На Довбушанку ходять з с. Бистриця, а також з Буковелю через перевал Столи і Татарова, якщо йти через Хомяк, Синяк і Малий Горган.

З Надвірної маршрутки на Бистрицю курсують починаючи 6 годиною ранку, остання маршрутка на Бистрицю — приблизно о 20 годині.

Також можна йти з села Зелена або Яремча, потім вздовж потічка Зубринка. Всі описані варіанти походу будуть значної складності через великі перепади висот і немарковані стежки.

Також читаємо:

Коні в Горганах (відео)

Коні

Серіал Кінь Горганський – операція затримання!

Posted by МапаКосів on Tuesday, June 12, 2018

 

Фото Ведмежик і Довбушанка

Posted by МапаКосів on Tuesday, June 12, 2018

 

Капітан Дземброня — Довбушанка

Автор Тарас ПАСИМОК. Фото Андрія Мороза, Ігоря Клюфаса.